Vánoce dříve a dnes. Vzpomínáte ještě na kovový stromeček?

Další fotky

Vánoce jsou za dveřmi a tak se mi zdá, že je to poslední dobou spíš úprk, než poklidná doba, jaká by měla být. Všichni se na ně těšíme, ale čím jsou blíž, tím víc stoupá panika, že nic nestihneme. Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat!

Naučili jsme se spěchat. Stále někam uháníme a nezřídka se stává, že nestíháme. Zčistajasna je tu adventní čas a člověk si uvědomí, že je další rok pryč. Ohlíží se, co všechno letos stihl a co by ještě rád dohonil. A pak se na okamžik se zastaví a zamyslí, že je na čase zvolnit tempo a víc vnímat svoje okolí.

Pro mě vždycky Vánoce znamenaly zvláštní období těšení se. Často se vracím ve vzpomínkách do doby, kdy jsem byla malá holka. Probuzení na Štědrý den ráno bylo nejkrásnější v celém roce. V našem pokoji stál stromeček a každý rok to byl ten nejkrásnější, jaký jsme se sestrou kdy viděly. Ona k němu často chodila s ostražitostí, aby ji nikdo neviděl, a potají jedla cukrátka. Jenže šňůrky tam zůstávaly viset a ona pak dostala od maminky vyhubováno, že na stromku nic nezbude. Přiznávám, občas jsem jí pomohla.

Na lineckém si pochutná celá rodina. Ale co s těstem, aby se nepokazilo?

Za mého dětství nebyl například takový výběr kolekcí jako dnes. Většinou se všechny dělaly podle jednoho vzoru. Plněné čokoládové bonbony byly doplněné figurkami, v žádné krabici nesměly chybět velké čokoládové šišky, často byl na vrchu ještě stříbrný střapatý řetěz.

Kromě sladkostí jsme, jako malé holky, obdivovaly ozdoby. U nás převládaly skleněné koule různých barev a velikostí a mezi nimi hvězdičky, houby, lampičky a jiné figurky. Československo bývalo velmocí na výrobu skleněných vánočních ozdob, však jsme drželi mnohaletou národní sklářskou tradici.

5 tipů na pohodové Vánoce bez chaosu. Víme, jak nepropadnout panice a vychutnat si je

Pro divočejší děti však byly skleněné ozdoby tak trošku nevhodné. Kolikrát se stalo, že o některou z nich moje mladší sestra „ale maminko fakt náhodou“ v letu zavadila, koule spadla a rozlítla se na kousky. Následovala památná rodičovská věta: „Ježíšek to vidí! Ještě jednou, tak ti nic nepřinese…“

Mnozí z nás máme ozdoby z dřívější doby schované a s pýchou jimi zdobíme stromky dodnes. Znám ale spoustu lidí, kteří si na průmyslově vyrobené parády nepotrpí a vyrábí si vlastní. Nejčastěji ze slámy, některé šikovné hospodyňky je háčkují, záleží na šikovnosti a fantazii každého.

Betlémáře z Příbramska i Trentina pojí staletí tradice i společná historie

Co ale na stromku nikdy nesmělo chybět, tedy aspoň u nás, byly svíčky. Než jsme je začali nahrazovat elektrickými světýlky, byly zasunuté ve skřipcích, upevněných na větvičkách, nejčastěji červené či oranžové. Pokaždé to byl pěkný adrenalin, když jsme trnuli hrůzou, aby od plamínku nechytilo jehličí. Podobné to bylo s prskavkami, jejichž kouzlo nám ale rodiče nechtěli upřít. Neznala jsem krásnějšího vánočního obrazu, jako byl ten, když v potemnělém pokoji zazářily jiskřičky prskavek a hořící plamínky svíček. Sypal-li se za okny sníh, bylo to kouzlo dokonalé.

Mívali jsme doma také malý kovový stromeček. Existuje dodnes a říká se mu andělské zvonění. Dřív býval snad v každé domácnosti. Je rozkládací a velmi jednoduchý, navíc i na jednoduchém principu pracuje. Do držáků se umístí čtyři svíčky a zapálí se. Teplý vzduch, který od nich pomalu stoupá, roztáčí vrtulky s připevněnými korálky, jež následně cinkají do zvonečků po stranách. Je to stále oblíbená dekorace, ale spousta maminek v něm vidí nebezpečí otevřeného ohně, takže sice stojí na svém vánočním místě, ale často na něm svíčky nehoří.

Barevné trendy na Vánoce 2018. Víme, čím stoprocentně zabodujete

Od rána jsme se sestrou netrpělivě čekaly na okamžik, kdy večer zazvoní zvoneček a my se odebereme ke stromečku. Když se začalo šeřit, šmírovaly jsme klíčovou dírkou, jestli náhodou nezahlédneme Ježíška, kterak potají ukládá dárky pod stromeček. Nikdy jsme ho nezahlédly.

„Kdo se postí, uvidí večer zlaté prasátko,“ říkávala maminka. A protože jsme jí vždycky věřily, hladověly jsme celý den. Lépe řečeno: sem tam jsme uzobly kousek cukroví či vánočky. Prasátko jsme však nikdy neviděly. „To je smůla,“ lomila na oko rukama a mrkala potají na tatínka. „Je to malá chvilka, co tu bylo a vy jste ho propásly, tak zase za rok, nedá se nic dělat.“ A tak to bylo každý rok.

Pomohly jsme mamince prostřít slavnostní tabuli a nesměly zapomenout na jeden talíř navíc, kdyby snad nějaký opuštěný tulák zaklepal na dveře. Pak jsme se šly převléknout do svátečních šatů, abychom se Ježíškovi u stromečku líbily. „Holky, holky,“ říkával tatínek. „Víte, kolik má práce, než roznese všechny dárky? Nebude mít čas se tady zdržovat.“ Trochu smutně jsme se sestrou pokrčily rameny, ale jen na chviličku, protože vzápětí tatínek spustil sváteční proslov.

Vždycky řekl, a je tomu tak dodnes, že je rád, že jsme se všichni společně sešli u štědrovečerní večeře a vzpomeneme na ty, kteří už s námi nejsou. Po přípitku maminka nalila polévku. U nás se vaří čočková s opečenou houskou, bramborový salát, kapr, řízek a pro tatínka kousek filé, protože mu vadí v rybě kosti. Od stolu smí vstát jen hospodyně. Každý pod talířem najde rybí šupinu, aby se u něho držely peníze.

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy chystají bohatý adventní program!

Při vzpomínce, jak tatínek schválně natahoval večeři, maminka si přidala ještě kousek ryby, pomalu vybírala kosti a my se sestrou nadskakovaly netrpělivostí, se tomu všichni smějeme. Potom zazvonil zvoneček a konečně se mohlo jít k nádhernému stromečku. Přesně si vybavím ten pocit rozechvění a zvědavosti, jestli tam bude nějaký dárek a co v něm bude. Nejdřív jsme ale zazpívali koledu a potom jsme se sestrou rozdělovaly dárky.

Tyhle okamžiky si vybavuji každý rok a nechci na ně zapomenout. Je v nich obsaženo úplně všechno: láska, radost, dojetí, ale i odpuštění a naděje. A také neskonalá vděčnost za to, že mohu být stále se svými nejbližšími, protože mám na paměti, že zítra může být všechno jinak.

FOTO: Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat!

Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 12219471_1123145134364781_7596994823588473543_nPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 1. andělské zvoněníPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 2. elektrické svíčkyPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 3. kolekcePojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 4. lodičky z ořechů
Další fotky
Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - retro vánoce 090Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 6. vánočkyPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 7. přáníPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - stromečekPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - Vánoční – dítě s panenkouPojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - Veselé vánoce!Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - 5. pohlednicePojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - RR_514Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - RR_1054Pojďme se zastavit, rozjímat a vzpomínat! - RR_651
Dnes, 15:24
Zatímco některé lidi děsí představa čipů v těle, což podporuje například jeden z populárních hoaxů...
Dnes, 13:52
Polorozpadlý sešit s recepty hospodyně u Janáčkových ležel mnoho desetiletí v ústraní Archivu Leoše Janáčka...
Dnes, 13:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:08
Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od...
Dnes, 12:45
Velmi krušné chvíle zažil nejmenovaný muž z aljašského Nome. Na několik dní se stal zajatcem...
Dnes, 10:51
Šestatřicetiletý Španěl Juan Dual přišel kvůli závažnému onemocnění o část trávicí soustavy. Přesto na svůj...
Dnes, 10:47
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky,...
Dnes, 09:12
Virálem TikToku jsou videa uživatele, který o sobě tvrdí, že je "cestovatel v čase". Podle...
Dnes, 07:41
Když si francouzský malíř Paul Gauguin dobírá svého přítele Alfonse Muchu pro jeho krasavice z...
Včera, 22:28
Mít znovu šestnáct let, to zní pro většinu lidí jako sen. Pro sedmatřicetiletého Američana Daniela...
Josef Fousek – nositel ocenění Mistr zábavního umění 2020
Včera, 16:50
Mistr zábavního umění. Udělování tohoto ocenění vstupuje již do svého šestého ročníku. Sošku s maskou...
Reklama