• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jmelí jako dávný staročeský zvyk. Víte, odkud se vzalo?

    Větvička jmelí na stole je už dávný staročeský zvyk, na který se v dnešní často zapomíná. Není to škoda? Prozradíme vám, jaké tradice se za ním skrývají. Možná vás překvapí i jeho magické účinky na naše tělo.

    Jmelí nám dodnes symbolizuje plodnost, štěstí a lásku, proto by nemělo chybět v žádné domácnosti na Nový rok. Po celém světě existuje řada jeho odrůd, ale u nás se můžeme setkat pouze s jedním a to je jmelí bílé.

    Vánoční hvězda je symbolem Vánoc. Jakou si vybrat, aby neuvadla a vydržela co nejdéle?

    Kolébka pro Ježíška

    Podle jedné z křesťanských tradic jmelí rostlo jako silný košatý strom. Josef se rozhodl z něho vytesat kolébku pro Ježíška. Přesně po 33 letech ten stejný strom pokáceli Římané, aby z něj mohli vytesat kříž a ukřižovat na něm Ježíše. Strom jmelí po této události oschnul do malých keříků, jak ho známe dnes. Kdokoliv však pod jmelím projde, zahrne ho dobrem a láskou.

    Na lineckém si pochutná celá rodina. Ale co s těstem, aby se nepokazilo?

    Polibek pod jmelím

    Starodávná tradice z Anglie nám říká, že pod zavěšeným jmelím chlapec může políbit každou dívku, kterou tam potká. Za každý jeden polibek se utrhne jedna bobule. Poslední bobule se nechala na jmelí, aby v domě zůstala láska po celý následující rok. Nynější tradice přináší štěstí a lásku políbeným. Vyzkoušejte, zda vám také přinese štěstí.

    3 nápoje, které neodmyslitelně patří k Vánocům. Zkusíte některý?

    Zavěšení nad stůl

    V našich končinách známe hlavně tradici zavěšení jmelí nad stolem. Pokud otec rodiny o Štědrém dnu ráno pověsí větev jmelí nad stůl, zajistí štěstí, lásku a požehnání pro celou rodinu. Zavěšené jmelí chrání dům také před požárem a jiným nebezpečím.

    Co když vám při pečení vyzbudou vaječné bílky? Víme, co s nimi

    Jmelí v lidovém léčitelství

    Jmelí bílé má navíc mnoho pozitivních látek pro naše tělo. Jeho účinky jsou známy už od pradávna. Pro léčivé účinky se sbírají celé větve nebo pouze lístečky. Jmelí dokáže snížit krevní tlak, podporuje léčbu některých nádorových onemocnění a působí močopudně. Vzhledem k tomu, že konzumace jmelí může být pro nás nebezpečná, užívá se hlavně zevně. Můžete ho zkusit ve formě tinktury.

    Co to příště zkusit jinak? Vánoční stromek v květináči vám může vydržet i několik let

    V dnešní době se jmelí často přidává do různých kosmetických přípravků. Najdeme ho například v různých pleťových krémech pro zklidnění pokožky nebo v šamponech proti lupům, protože jmelí působí proti nadměrné tvorbě lupů.

    FOTO: Jmelí

    Jmelí - jmelí, vánoceJmelí - jmelí, rostlinaJmelí - jmelíJmelí - jmelí, rostlinaJmelí - vánoce, stromek
    Další fotky
    Jmelí - jmelí, vánoce


    Nepřehlédněte