• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stehlík vraždil pod vlivem pervitinu. Bez něj slyšel v hlavě ženské hlasy, jak se mu vysmívají!

  19.6.2024
  Jitka Kačánová

  Prvních šest let života s vlastním otcem znal jen bití a chudobu. V jednu chvíli skončil kvůli jeho uvěznění dokonce na nějaký čas v dětském domově. Všech pět bratrů Stehlíkových mělo problémy se zákonem a kromě něj všichni chodili do zvláštní školy. Na dráhu zločinu se vydal již v 15 letech a nakonec skončil na šibenici.

  Miroslav Stehlík byl s IQ 96 prý ze všech sourozenců nejchytřejší. Ale už odmalička byl nezvladatelný a od čtvrté třídy nosil domů dvojku z chování. Otec byl alkoholik a byl odsouzen za opakované pohlavní zneužívání. Matka byla většinu života v domácnosti, příležitostně pracovala jako uklízečka. Jeden z bratrů opakovaně seděl za krádeže, nejmladší z nich, Pavel, zavraždil ve věku 24 let svou devětapadesátiletou sousedku. Kromě sadistické úchylky v jeho činu hrálo roli i to, že mu připomínala nenáviděnou tchyni. Miroslav Stehlík byl trestán už v 15 letech za pokus o znásilnění.

  Začínal brzy

  Ještě než ho poprvé zatkli, si už od svých jedenácti let vodíval do sklepa malé holčičky a ubližoval jim tam. Později začal podléhat svým sadistickým představám, které ho nakonec přivedly k přepadení spoře oděné sousedky v prádelně. Ta ho pozvala k sobě do bytu a na chodbě si pak zavolala o pomoc. Nezletilý Stehlík dostal podmínku na dva roky. Během ní vykrádal byty, pokoje na ubytovnách a automobily. A znovu se pokusil o znásilnění. Bylo mu 18 let, když dostal sedm let natvrdo s následnou povinnou sexuologickou léčbou. Ve vězení absolutně nespolupracoval a postupně se dostal až mezi nejhorší vězně do Valdic. Tam patřil mezi elitu, což bylo na mladého a prvotrestaného „mukla“ něco výjimečného. Výjimečné bylo pak i jeho léčení v Bohnicích.

  Alibi z blázince

  Poprvé totiž Stehlík vraždil ještě jako pacient uzavřeného oddělení psychiatrické léčebny. Na svou oběť si v létě 1983 počíhal v parku naproti dnešní Poliklinice Vysočany. Stala se jí třicetiletá Zdena H., někdejší zaměstnankyně podniku zahraničního obchodu a pohledná zpěvačka, která se tudy vracela z večírku. Ačkoliv se Stehlík okamžitě ocitl na seznamu podezřelých, jeho nepřítomnost nikdo ze zaměstnanců léčebny nehlásil, a proto měl na dobu vraždy alibi.

  Na jaře 1983 Stehlík požádal o propuštění s tím, že bude pokračovat s léčbou ambulantně. Necelých třináct hodin po opuštění léčebny vraždil podruhé. Ve vršovické ulici Na louži přepadl osmadvacetiletou, rozvedenou matku tří dětí Blanku N. Nejprve ji rdousil a pak dvakrát probodl nožem. Během několika dnů Stehlík napadl další dvě ženy, které naštěstí jeho brutální útok přežily. Třetí útok se stal Stehlíkovi konečně osudným.

  Spolužák sestry

  Osmadvacetiletá Eva Č., kterou znásilnil v pražských Strašnicích, si totiž uvědomila, že jí násilník někoho připomíná. Všimla si ho předtím na školní fotografii sestry ze základní školy. Tím spolužákem byl právě Miroslav Stehlík, který nic nezapíral. Naopak. Přiznal se celkem k sedmnácti sexuálním útokům i k oněm dvěma doposud neobjasněným vraždám. Znalci zjistili, že Stehlík je psychopat bez morálky či citů, který během vyšetřování neprojevoval žádnou lítost ani soucit s oběťmi svých činů. „Jestli přežije, nebo exne, to je mi jedno. Mě vzrušuje, že jsem ji mohl týrat, že jsem si s ní mohl dělat, co jsem chtěl,“ popsal Stehlík své pocity vyšetřovatelům. Vymlouval se, že pokaždé byl pod vlivem pervitinu. „Nešlo to bez něj, jinak jsem v hlavě slyšel ženský hlasy. Vysmívaly se mi, že jsem impotent, blbeček…“ stěžoval si Stehlík. „Bylo mi vlastně jedno, jak bude stará, jestli je hezká nebo šerednější… Když jsem měl v sobě dávku pervitinu a v mý hlavě doznívaly ty neznámé ženské hlasy, co mi nadávaly a posmívaly se, napadl jsem první babu, která se mi naskytla.“ V říjnu 1984 byl recidivista Stehlík odsouzen k trestu smrti oběšením a v únoru 1986 byl trest vykonán.

  Zdroj: Wikipedia, Dotyk, kriminalistika.eu   Nepřehlédněte