Štětcem vládl stejně skvěle jako kordem. Znáte příběh velikána českého baroka?

Skoro by se dalo říct, že Karel Škréta hledal inspiraci pro svoje červené odstíny na paletě, v krvi svých protivníků. Zkrátka baroko byla ještě doba, kdy umět zacházet s kordem nebylo určitě na škodu.

Karel Škréta se narodil v zámožné evangelické rodině, jako jedno ze sedmi dětí. V domě U černého jelena, nedaleko Týnského chrámu. Přišel na svět v době, kdy pod povrchem tolerančního patentu už doutnal náboženský konflikt, který zakrátko přinesl do Evropy hrůzy třicetileté války.  Jeho předkové získali od císaře predikát ze Závořic již v roce 1570. Pro upřesnění, Závořice byla dnes již zaniklá vesnice, mezi Zábřehem na Moravě a Šumperkem.

Clam-Gallasův palác na Starém Městě čeká milionové oživení. Vstane barokní unikát z popela?

Jeho otec záhy zemřel (1615) a výchovu převzali strýcové. Mladému Karlovi se dostalo velmi kvalitního humanitního vzdělání. Jazyky, kreslení, hudba. Nezapomněli naštěstí ani na jeho tělesnou schránku a šerm se stal jeho oblíbeným rozptýlením.

Kdo by v tomto domku hledal Dientzenhoferovu kapli? Kus jeho zdiva však je však nejspíš opravdu barokní

Idylické časy zanedlouho skončily. Stavovské povstání a jeho strýc Daniel, který byl do této rebelie zapleten, znamenal osudový zlom v jeho životě. Následovala konfiskace majetku a v roce 1628 odchází celá rodina do saského exilu. Škréta unikl nejhoršímu válečnému běsnění odchodem do Itálie, kde prožil deset let. Čas, který mu osud dopřál, rozhodně nepromarnil. Benátky, Florencie, Řím. Vlámský mistr Rubens a italský umělec Caravaggio. U tohoto malíře obdivoval jeho vyjádření emocí v malbě, psychologii postav i tajemství šerosvitu, který potom nalézáme na mnoha jeho obrazech. Tento malíř jednoznačně ovlivnil další Škrétův umělecký vývoj.

Že nežil však jen uměním, to je při jeho temperamentu nabíledni. Pitky, rvačky, souboje. Škréta nebyl jedním z těch, kteří utíkají. To, že zůstal živ a zdráv, svědčí o tom, že šerm skutečně dokonale ovládal. Když se v roce 1638 vrátil do Čech, věděl již naprosto přesně, co od života a umění chce. Předně konvertoval ke katolictví, to byla zásadní a hlavní podmínka pro jeho budoucí práci. Domohl se tím restituce majetku své rodiny a mohl se nastěhovat i s celou malířskou dílnou do domu na Ovocném trhu v Praze. Brzy využil svých nabytých znalostí a zakázek bylo tolik, že byl nucen si otevřít malířskou dílnu. Škréta byl naprosto rovnocenným svému učiteli Caravaggiovi. Emoce, vyjádření psychologie postav, smysl pro vznešenost bez pompéznosti, s tím se setkáme ve všech jeho malířských dílech.

Tip na výlet. Barokní kostel zdobí Radotín. Nachází se nedaleko soutoku Berounky a Vltavy

Mezi nejznámější Škrétovy obrazy patří Podobizna řezače drahokamů Miseroniho, s rodinou, a dále sv. Martin, který se s žebrákem dělí o plášť. Jeho obrazy najdeme na oltářích v Týnském chrámu i v Národní galerii. Nejdeme je v desítkách kostelů nejen po Praze, ale i na venkově.

FOTO: Karel Škréta

Karel Škréta - Dílna řezače diamantůKarel Škréta - Škrétův dům U černého jelenaKarel Škréta - Jan Černín z ChudenicKarel Škréta - Narození sv. VáclavaKarel Škréta - obraz Nanebevzetí Panny Marie, v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí
Další fotky
Karel Škréta - sv Martin se dělí s žebrákem o plášť

 

Jeho horká krev nevychladla ani ve stáří. Rok před svou smrtí zabil v souboji o generaci mladšího nizozemského malíře Oktaviána Pierrea, který urazil jeho uměleckou čest. Škréta zemřel v roce 1674. Baroko v Praze a malíř Škréta jsou vzájemnými synonymy. V Čechách nelze mluvit o jednom, aniž bychom si nepřipomněli druhé.

 

Dnes, 14:04
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
Dnes, 12:20
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
Dnes, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:15
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
Dnes, 10:57
Půl roku před zahájením olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 42 účastnických míst....
Dnes, 09:24
Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19. S výjimkami...
Heidi Janků
Dnes, 06:00
Přestože se zpěvačka Heidi Janků odmala musela s lecčíms poprat, což svěřila kupříkladu televizní Třinácté...
Dnes, 06:00
Píše se 11. listopad 1838 a z Rajhradu nedaleko Brna vyjíždí na koleje první parní...
Dnes, 06:00
Už teď je velmi pravděpodobné, že bude vláda muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového...
Včera, 15:35
Před dvěma roky projednalo Zastupitelstvo Městské části Praha 8 návrh studie změny k územnímu plánu...
Včera, 13:50
Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62 procent...
Reklama