Stokilový granát z války. Policie musela v Brně evakuovat přes sto lidí

19.1.2022
Jan Štoll

Policie dnes dopoledne evakuovala v Brně – Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. K bezpečné likvidaci nálezu byli přivoláni pyrotechnici. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát se našel při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Nevybuchlá munice je zajištěna a z místa je pyrotechniky odvážena k odborné likvidaci. Lidé se vracejí zpět do svých domovů.

„Při výkopových pracích na dvorku rodinného domu byl nalezen předmět připomínající munici. Pyrotechnik na místě zjistil, že se jedná o dělostřelecký granát z druhé světové války, granát je asi 100kilogramový. Bylo nutné evakuovat lidi z přilehlých domů a budov, pyrotechnici na místě pracují,“ uvedl mluvčí.

Pyrotechnici nejdříve zjišťovali stav munice. Podle toho se rozhodli, zda granát deaktivují na místě, nebo jej převezou k likvidaci jinam.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

ČTK/STONepřehlédněte