mapa regionů
zavřít mapu

Loni Náš REGION informoval o pomoci Nadačního fondu KlaPeto tehdy 16leté Evče Mrázkové z Rudné u Prahy, která má amputované obě nohy v bércích, a dalším dětem. I přes složitou dobu pandemie a následných opatření se letos na jaře uskutečnil výstup na Sněžku, který pomohl dalším dětem. Tentokrát ale nebyl organizován hromadně, každý šel sám za sebe. Pomohl Filipu Veselému, který se narodil s vážnou vadou obou dolních končetin a podobně jako Evča podstoupil oboustrannou amputaci, přičemž vybrané prostředky poslouží i dalším dětem. Rozdělovány jsou vždy na podzim.
Nadační fond KlaPeto, založený Kateřinou Klasnovou a Jaroslavem Petroušem, každoročně (letos již poosmé) pořádal jarní výstup na Sněžku na pomoc dětem s amputovanou končetinou nebo na vozíku. Tradičně též pořádá podzimní setkání rodin, mezi jejichž děti je rozdělena pomoc, především ve formě kompenzačních pomůcek nebo rehabilitačních pobytů, které nehradí pojišťovny. Letos je vše trochu jinak, neboť podmínky diktuje pandemie. Nadační fond přesto pomoc organizuje. Vybrané peníze – do dnešního dne se podařilo vybrat téměř 1, 4 milionu korun, další peníze průběžně přicházejí na transparentní účet, pomáhají i sponzoři – tedy opět poslouží vícero dětem.
Připomeňme, že slogan letošního výšlapu zněl: „Sami za sebe, společně za Fílu!“. Fíla Sněžku zdolal s protézami na nohou, vyšlápnout musel 375 schodů, což by dalo pořádně zabrat i lidem se zdravýma nohama. Fíla toho ve svém životě zažil tolik, co by těžko unesl mnohý dospělý – do svých čtrnácti let absolvoval dvacet operací, lékaři se mu snažili nohy zachránit, nakonec ale podstoupil oboustrannou amputaci pod koleny. Sportovní protézy v Česku nehradí pojišťovna. Proto mu byly pořízeny Nadačním fondem KlaPeto – sportovní chodila od Otto Bock vyšly na cca 276 000 korun, a to má KlaPeto s výrobcem sjednanou 30 % slevu Pro Fílu to je obrovská pomoc, věnuje se totiž například sledge hokeji a se sportovními chodidly se bude moci vrhnout také do dalších sportů.
Nadačnímu fondu po celý rok přicházejí poděkování od rodičů dětí, kterým pomohl v minulosti. Třeba Leonce prospěla rehabilitace na klinice v Klimkovicích, kde poctivě cvičila. Lukášovi výrazně pomohlo opakované cvičení v Centru Hájek. Tonička absolvovala terapii v pražské Armandi Therapy Clinic. Anička zase 14denní intenzivní rehabilitační pobyt v Adeli Medical Centre ve slovenských Piešťanech. Takových dětí, kterým KlaPeto pomohlo, je už dlouhá řada.
Mnohé tyto děti mají dětskou mozkovou obrnu (DMO). „Jen v České republice se počet dětí s DMO do 18 let odhaduje na více než deset tisíc. Stát bohužel stále nereflektuje potřebu zlepšit jejich zdravotní stav a pojišťovny neproplácí speciální neurorehabilitační cvičení. Děkujeme vám všem, kdo nám pomáháte suplovat roli státu a posíláte nám příspěvky na léčbu dětí s DMO. Má to skutečně smysl,“ uvedli Kateřina Klasnová a Jaroslav Petrouš.
Děti pomoc často posunula k soběstačnosti. Žádoucí by podle Klasnové, která to dlouhodobě zdůrazňuje, bylo také vrátit kritéria pro posuzování nároku na příspěvky na péči před tzv. Drábkovu reformu, kdy se lidem dostávala potřebná pomoc. Je ráda, že se jí v minulosti, kdy byla poslankyní, podařilo prosadit, aby bylo před zmíněnou reformu vráceno přidělování ZTP a ZTP/P průkazů, protože po reformě na ně nedosáhlo ani mnoho dětí s amputovanou končetinou.