• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Období obžerství začíná: Radost Martina je husa a džbán vína. Kam vyrazit na Svatomartinské slavnosti?

  10.11.2017
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  V celé republice se budou konat Svatomartinské hody nebo tancovačky. Přinášíme Vám stručný přehled toho, na co se můžete těšit v Praze a jejím okolí.

  Svatý Martin z Tours je jedním z nejoblíbenějších svatých, který nezemřel mučednickou smrtí. Je mu zasvěceno asi přes 4,5 tisíce kostelů a kaplí po celém světě. Zrovna se Sv. Martinem se váže mnoho pranostik o počasí – měl přijít první sníh.

  Předpověď počasí: Martin na bílém koni o víkendu nepřiklusá. Nejspíš zmokneme

  „Od svatého Martina zahřeje jen peřina.“

  FOTO: Kam vyrazit na Svatomartinské slavnosti?

  Kam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatý Martin_pinerestKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnosti
  Další fotky
  Kam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnostiKam vyrazit na Svatomartinské slavnosti? - Svatomartinské vlastnosti

  Praha

  Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce začíná v sobotu v 10 hodin a končí ve 21 hodin. Pořadatelé nabízí pestrý hudební program, 25 stánků se svatomartinským vínem od českých a moravských vinařů. Akce se koná na náplavce mezi železničním mostem a Vyšehradskou skálou. K jídlu si můžete dát tradiční husu a mnoho dalšího.

  Městská část Praha 3 pořádá Svatomartinské slavnosti s husou a vínem na náměstí Jiřího z Poběbrad. Představí se tu přes 20 českých a moravských vinařství. Je zajištěn program pro děti i dospělé. Přijede sem Martin na bílém koni, zahraje tu cimbálovka i jazz. Událost na „Jiřáku“ začne v 11 hodin a skončí ve 20 hodin. Vstup je zdarma.

  Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

  Svatomartinské slavnosti pořádá i KD Kyje. „Na naší staročeské veselici budou stánky s medovinou, trdelníkem a nebo langoši. Připravili jsme i projížďky na koni pro děti, dvě divadelní představení i jednu tancovačku na závěr slavnostního dne. V retrokině promítneme Pojďte pane, budeme si hrát z původních filmových pásů a v dílnách se naučíte třeba origami a nebo si pořídíte ručně dělané dárky,“ zvou pořadatelé. Akce začíná ve 13 a končí ve 22 hodin. Vstup je zdarma.

  Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

  „Padá-li sníh toho dne neb v noci, říká se, že svatý Martin přijel na bílém koni“

  Okolí Prahy a Kralupsko

  Svatomartinský jarmark v obci Bašť se koná mezi 11. a 14. hodinou. „Můžete se těšit na pohádku pro děti, degustaci svatomartinského vína, perníčky, pečené husy, vína z vyhlášeného vinařství, výrobu andělíčků a ozdob z korálků, ukázky vizovického pečiva, stánkový prodej,“ uvádí pořadatel.

  Svatomartinský lampiónový průvod v Dobřichovicích začíná od 17 hodin. „Pro účastníky je připravena pohádková trasa podél Berounky. Nezapomeňte lampion a dobrou náladu,“ uvádí pořadatelé. Vstupné na akci je dobrovolné.

  „Husa o Martině nejpěkněji zpívá“

  Svatomartinskou zábavu pořádá také obec Nelahozeves ve svém kulturním domě u vlakové zastávky Nelahozeves-zámek. Koná se v sobotu od 19 hodin do 1 hodiny po půlnoci. Vystoupí tu 4 hudební uskupení z Kralup nad Vltavou – Kralupanka, KralupSwing, Big Band Kralupy a Oldies Disco Viktora Voljanského. Vstupné je za 100 Kč.

  Kladenská „Stínadla“: Nejchudší dělnická čtvrť ožívá

  „Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá; přijede-li na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.“

  Kladensko a Rakovnicko

  Svatomartinský lampionový průvod v Buštěhradě startuje z Žižkova náměstí od restaurace U Bečvářů a dojde dolů k rybníku, kde bude připraven další program a občerstvení. Akce se koná v sobotu od 17 do 18:30 hodin.

  O víkendu můžete navštívit Svatomartinský košt, který se koná v Hradní krčmě na prvním nádvoří hradu Křivoklát. V sobotu 11 hodin přijede sv. Martin na bílém koni. Můžete ochutnat výborné jídlo, mladé víno a zazpívat si s originální moravskou cimbálovkou. Košt mladých vín pořádá Hradní krčma ve svých prostorách a v Galerii u kamen.

  Známe 10 středočeských památek, které nezavírají ani po sezóně

  Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí.

  Berounsko

  Ve městě Beroun můžete navštívit od 16 hodin Putování za Sv. Martinem. „Účastníci se sejdou na parkovišti za RC Slunečnice, kde bude pro děti připravený krátký příběh a zpívání O Sv. Martinovi. Potom se vydáte za svitu světýlek na Městskou horu hledat Martinský poklad. Na konci putování snad uvidíme Sv. Martina na bílém koni a podělíme se se svými nejbližšími o Martinský poklad. S sebou vezměte dětem lampion. Vstupné za rodinu 80 Kč nebo upečené martinské rohlíčky, recept ke stažení na www.rcslunecnice.cz,“ uvádí pořadatel.

  Svatomartinské slavnosti pořádají i v obci Karlštejn v sále restaurace U Janů. „Přijďte je ochutnat spolu s námi a poslechnout si krásné zvuky cimbálu a něco pěkných písniček. K poslechu a tanci bude hrát cimbálová muzika Žandár. První láhev otvíráme 11. 11. v 11.11 hod,“ láká pořadatel.

  Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

  Svatomartinské se konají v Zámeckém hostinci a pivovaru U Paní Magdaleny ve Všeradicích. Těšit se můžete nejen na svatomartinské husičky na několik způsobů, ale také na svatomartinské víno a šestistupňový svatomartinský speciál! Muž, který přijede na bílém oři, a prokáže, že se jmenuje Martin, dostane zdarma oběd.

  „Radost Martina je husa a džbán vína.“

  Martinské posvícení můžete navštívit od 11:45 také v obci Lety. „Nebude chybět výborná muzika, jarmark, soutěže pro dospělé i děti, koláče, svatomartinské víno a poprvé také svatomartinské husy. Děti i rodiče budou mít možnost zdobit perníčky, vyrábět lucerny, aby si jimi mohli posvítit na závěrečném lampionovém průvodu vsí,“ lákají pořadatelé.

  Martinská slavnost se koná také v kulturním centru obce Koněprusy od 16 hodin. Můžete si poslechnout Martinský příběh při svíčkách a možná přijede i bílý kůň.

  Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

  Svatomartinské akce v historických městech

  Kutná hora

  Svatomartinská sobota v Jezuitské koleji GASK nabízí husí speciality od paštiček po kaldoun, degustaci mladých vín, přednášky o tradici svatomartinských vín a koncert Evy Pilarové od 17.00 hodin. Akce začíná od 11 hodin a vstup sem je zdrarma.

  „Na svatého Martina pláče husí rodina.“

  Svatomartinský průvod Kutnou Horou. Sraz je v 17 hodin u kostela sv. Jakuba (před arciděkanstvím), přivolání sv. Martina na koni. Průvod projde městem a uzavře se v chrámu sv. Barbory u obrazu sv. Martina. Lampióny s sebou.

  Objev evropského významu: Kutnohorské masové hroby podávají děsivé svědectví o morových epidemiích

  Mělník

  22. ročník průvodu sv. Martina. Vystoupí šermířská skupina AKVILO a BOHEMIA SANGUIS. Prodej výrobků žáků ZŠ bude tradičně věnován na konto Stonožka a mělnický spolek Emma. Průvod vyjde v 17.15 od ZŠ Jungmannovy sady na náměstí Míru.

  Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus  Nepřehlédněte