Místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život

Další fotky

Píše se dvacátý červenec 1933. Podpisy na smlouvě mezi Německem a Svatým stolcem pomalu osychají. Vicekancléř von Papen, a kardinál Pacelli, si tisknou pravice. Právě byl podepsán dosud nejkontroverznější dokument s názvem Říšský konkordát. Třicet stříbrných, darovaných Hitlerovi, za klid na práci pro věrné ovečky Říma. Konkordát, který platí dodnes. Zkouška charakteru, ve které tehdy někdo neobstál. Strach a snaha zachránit co se dá. To není odsouzení, pouze konstatování faktu.

Píše se čtvrté září 1942, a na Kobyliské střelnici stojí před hlavněmi popravčí čety několik mužů, které si již příliš nepřipomínáme. Bohužel. Kaplan Vladimír Petřek, předseda církevní obce Jan Sonnevend, pravoslavný duchovní Alois Čikl. O deset dní později biskup Gorazd, občanským jménem Matěj Pavlík. Stejně skončí i kostelník Václav Ornest, v koncentračním táboře Mauthausen. Až dosud jen obstarávali křestní listy pro židovské sousedy, aby je nedostihl osud jejich souvěrců.

Všichni zde vyjmenovaní byli postaveni před osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život. V kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje, v Resslově ulici, ukrývali sedm parašutistů, kteří zlikvidovali nacistickou zrůdu Heydricha. Stačilo zvednout telefon. Stačilo zajít na první německý úřad a místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Jako udavač Čurda. Neudělali to. Také známka charakteru.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Nacistická propaganda potřebovala dát procesu s obžalovanými zdání legálnosti, zinscenovala tedy soudní frašku, na kterou byli pozváni pouze prověření novináři z Říše. Celý proces byl nafilmován a pečlivě zdokumentován. Rozsudek už byl předem jasný. Dávno před tím již Himmler konzultoval uskutečnění procesu s Vůdcem. Hitler souhlasil pouze s tou výhradou, že očekává rozsudky smrti. Jeho podmínku poslušný soud vyplnil a všichni byli třetího září 1942 odsouzeni k trestu smrti zastřelením. Byl to stanný soud, takže jakýkoliv odklad byl vyloučen. Rozsudek byl vykonán o den později.

FOTO: Pravoslavní kněží

Pravoslavní kněží - nacistický soudPravoslavní kněží - nacistický soudPravoslavní kněží - krypta Kostel Cyrila a MetodějePravoslavní kněží - Kostel Cyrila a MetodějePravoslavní kněží - Podepsání Konkordátu
Další fotky
Pravoslavní kněží - krypta kostel Cyrila a MetodějePravoslavní kněží - biskup GorazdPravoslavní kněží - Gorazdova ikona

Na konci září byla německými úřady pravoslavná církev rozpuštěna, zakázány bohoslužby, modlitebny zapečetěny a majetek církve zkonfiskován. Všichni duchovní této církve byli odesláni do Říše na nucené práce. Když válka skončila, bylo velmi těžké pro nastupující komunistický režim vypořádat se s faktem, že do protinacistického odboje byli zapojeni i představitelé pravoslavné církve. Takže nastalo dlouhé ticho po pěšině.

Ocenění přišlo až po dalších čtyřiceti letech. Bronzové desky, vyznamenání in memoriam a biskup Gorazd byl dokonce svatořečen. Je to snad jediný světec, kterého znám, u kterého jsem si jist, že byl svatořečen právem. Stalo se to v Olomouci, 4. 9 1987, kdy už jaksi dost dobře nebylo možné, tento obřad nepovolit. Čtyřicet pět let po jeho popravě. Právě v těchto dnech by bylo jistě dobré si tyto statečné muže připomenout.

 

Dnes, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Dnes, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Reklama