Johanitská komenda byla založena z popudu pana Havla z Lemberka, manžela svaté Zdislavy. Tehdy nebyla svatá. Byla to žena z masa a krve a milovala manžela i život. I ona zřejmě měla značný podíl na tom, že pan Havel otevřel srdce i měšec a osada byla založena. Film V erbu lvice, je dosti výstižný. Johanité, neboli Řád rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě, založili novou komendu v roce 1260, kdy se přestěhovali ze Světlé pod Ještědem.
Osadě se nějaký čas říkalo Nová Světlá. Co to vlastně je, komenda? Je to sídlo templářů, nebo německých rytířů, nebo křížovníků s červenou hvězdou. Sídlo, které v sobě ukrývá prvky mnišství a rytířství. Rytíři poskytovali služby poutníkům do Žitavy, včetně ozbrojeného doprovodu. Komenda zanikla až v roce 1425, kdy Český Dub dobyli husité. O komendě v Českém Dubu se dlouho nevědělo. Byla náhodně objevena až v roce 1991, a následky pro obyvatele domu, pod kterým se objekt nacházel, nebyly zpočátku příjemné. Nakonec však zřejmě došlo k dohodě, a důkladný archeologický průzkum a následná obnova nejzachovalejší komendy se rozhodně vyplatila.
Pokud navštívíte Český Dub v létě, můžete se ochladit v těchto sklepeních, kde na vás dýchne středověk. Prohlídku pak můžete spojit s návštěvou Podještědského muzea, která vás také dozajista zaujme. Naleznete zde kuriozity, jako například velký mosazný kotouč, s egyptskými motivy a hieroglyfy, památky na zdejší židovské obyvatelstvo, nebo prastarou skříň s obrazy, vytvořenými podle šablon, což je opravdu vzácnost. Pokud vám po prohlídkách vyhládne, v restauraci na náměstí opravdu dobře vaří.