• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tip na výlet: Johanitská komenda v Českém Dubu v sobě ukrývá prvky mnišství a rytířství. Přeneste se do středověku

  29.3.2019
  Karel Dudek
  Další fotky

  Tento tip na výlet vás přivede do trochu zvláštní krajiny. Máte pocit, že se zde zastavil čas. Krajina ležící přibližně v trojúhelníku měst Mnichovo Hradiště, Česká Lípa a Liberec. Navštívíme maličké městečko Český Dub, ukryté pod horou Ještěd. Do Liberce je to deset kilometrů, přesto máte pocit, že se zde zastavil čas. Tím neříkám, že jste se ocitli v divočině, beze všech výdobytků moderní techniky. Pokud jste někdy pohlédli z hradu Bezděz směrem k severu, jistě víte, o čem je řeč. Už tehdy, ve třináctém století, to byl pustý kraj a něco z té osamocenosti se přeneslo až do dnešních dnů.

  Johanitská komenda byla založena z popudu pana Havla z Lemberka, manžela svaté Zdislavy. Tehdy nebyla svatá. Byla to žena z masa a krve a milovala manžela i život. I ona zřejmě měla značný podíl na tom, že pan Havel otevřel srdce i měšec a osada byla založena. Film V erbu lvice, je dosti výstižný. Johanité, neboli Řád rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě, založili novou komendu v roce 1260, kdy se přestěhovali ze Světlé pod Ještědem.

  Tip na výlet: Vydejte se za zázračnou studánkou! Zanedlouho se v ní opět objeví voda

   

  Osadě se nějaký čas říkalo Nová Světlá. Co to vlastně je, komenda? Je to sídlo templářů, nebo německých rytířů, nebo křížovníků s červenou hvězdou. Sídlo, které v sobě ukrývá prvky mnišství a rytířství. Rytíři poskytovali služby poutníkům do Žitavy, včetně ozbrojeného doprovodu. Komenda zanikla až v roce 1425, kdy Český Dub dobyli husité. O komendě v Českém Dubu se dlouho nevědělo. Byla náhodně objevena až v roce 1991, a následky pro obyvatele domu, pod kterým se objekt nacházel, nebyly zpočátku příjemné. Nakonec však zřejmě došlo k dohodě, a důkladný archeologický průzkum a následná obnova nejzachovalejší komendy se rozhodně vyplatila.

  FOTO: Johanitská komenda

  Johanitská komenda - náměstí Český DubJohanitská komenda - Morový sloup Český DubJohanitská komenda - Johanitská komendaJohanitská komenda - Podzemní chodba v Johanitské komenděJohanitská komenda - Průhled místnostmi
  Další fotky
  Johanitská komenda - miniaturní varhanyJohanitská komenda - Památka na židovské obyvatelstvoJohanitská komenda - Vitráž 2Johanitská komenda - vitráž 3Johanitská komenda - Vitráž 1Johanitská komenda - Talíř s egyptskými hieroglyfy

   

  Pokud navštívíte Český Dub v létě, můžete se ochladit v těchto sklepeních, kde na vás dýchne středověk. Prohlídku pak můžete spojit s návštěvou Podještědského muzea, která vás také dozajista zaujme. Naleznete zde kuriozity, jako například velký mosazný kotouč, s egyptskými motivy a hieroglyfy, památky na zdejší židovské obyvatelstvo, nebo prastarou skříň s obrazy, vytvořenými podle šablon, což je opravdu vzácnost. Pokud vám po prohlídkách vyhládne, v restauraci na náměstí opravdu dobře vaří.

     Nepřehlédněte