• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Tip na výlet: V Bioparku Štít si každý přijde na své!

    22.7.2021

    Na počátku byl dětský sen, starat se o exotická zvířátka. Volání divočiny a lvice Elsa, se stalo kultovním filmem, a Joy Adamsonová vzorem. Nevyšlo to, dítě míní, rodiče mění, a tak se tento sen splnil až v dospělosti. Nebyly to však šelmy, nýbrž papoušci. Byla to dobrá volba. Těžko by se našel člověk, který papoušky nemá rád, i když řečeno slovy klasika, ptáci po ránu jsou tou nejhorší havětí na světě.

    Milujeme papoušky stejně jako třeba sovy, protože nám v něčem připomínají vlastní živočišný druh. Papoušci mluví, sovám přisuzujeme moudrost, díky velkým očím, tak podobným těm lidským. Papoušci jsou neodmyslitelnou rekvizitou v dobrodružných příbězích o pirátech. Ostrov pokladů, ve kterém pestře zbarvený pták vřeští, že mrtví nekoušou. Robinson Crusoe, s papouškem na rameni, je velmi známou ilustrací tropického ostrova.

    Tip na výlet: Fukov, zaniklá obec. Uzoučký pruh českého území, ze všech stran obklopený Německem

    Svůj sen o papoušcích a lvech, a především o tom, jak jim pomáhat, měla i Magdaléna Žohová, zakladatelka zapsaného spolku Laguna. Organizace pro pomoc papouškům v nouzi. Problém není v papoušcích, ale lidech. Pořídit si tohoto opeřence neznamená vrazit do něj krmení, jako peníze do automatu, a papoušek začne konverzovat na povel. Že vás podceňuji, že vy takoví nejste? To je moc dobře, že jste si o papoušcích také něco přečetli. Není to tvor, který je automaticky spokojen, když jsou uspokojeny jeho fyzické potřeby. Papoušci jsou sociální tvorové, potřebují žít ve společnosti ostatních. Hašteřit se s nimi, bojovat o místo na výsluní ve své skupině. Tou nouzí tedy nemusí být jen nedostatek krmení, ale i nedostatek sociálních kontaktů a tomuto problému se věnuje organizace Laguna. Skupinové terapie přinášejí úspěch, papoušek umí být i nešťastný ze samoty, tato emoce je až nepříjemně podobná těm lidským. Zdraví fyzické se musí držet za ruku se zdravím psychickým.

    Tip na výlet: Cheb a jeho genius loci

    Máte rádi zvířátka? Že se vůbec ptám, že? Sotva bychom našli člověka, který by vám rovnou řekl, že zvířata nesnáší a je ochoten je tolerovat maximálně na talíři, s dobrou přílohou okolo. Štěňátka, koťátka, morčátka. Děti jsou štěstím bez sebe, rodiče jihnou při vzpomínkách na vlastní dětství. Za pár dní nadšení vychladne. Krmení leze do peněz, všude jsou chlupy, nebo loužičky a zvíře začne překážet. Krade svým majitelům čas. Se psem na procházku, když se bavím s kamarády na počítači? Ať jde bratr nebo sestra, já nemám čas. Kam jen odložit tu živou věc, která se stala nepotřebnou? A co když tím zvířetem je tygr nebo lev? Co potom? K tomu se záhy dostaneme.

    Tip na výlet: Milešovka, pohled z hromové hory vás nadchne

    Zatímco organizace Laguna se věnovala papouškům, vznikla i soukromá ZOO v Praze- Dubči. Věnovala se hlavně plazům, ale náhoda tomu chtěla, aby se zde objevil lvíček, jménem Max. Rostl a nabýval na síle, a bylo na čase postarat se mu o vhodné prostory. Ty se našly na ploše bývalé prasečí farmy, ve vesničce Štít/Klamoš, nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Ani lvům se nelíbí samota a tak krásný Max dostal partnerku a další velké kočky následovaly. Připojili se k nim i opice, ptáci, plazi, koně či ovce. Biopark se začal budovat v roce 2014. Obě organizace o sobě dobře věděly, ale nekonkurovaly si. Právě naopak. V kritickém roce 2020, který svými často nesmyslnými uzávěry přivedl na okraj propasti a často i o krok dál mnoho soukromých podnikatelů, znamenal pro Biopark naopak záchranu. Pomocnou ruku nabídla Laguna a ta byla vděčně přijata. Úřední šiml sice řehtal velmi silně, ale toto sdružení přežilo nejen pandemii, ale i jeho odvěkou snahu deptat každou iniciativu.

     

    Biopark nabízí exotická zvířata nikoliv na prodej, ale k adopci. Věnujete část prostředků, za které se nakoupí krmení pro zvíře, či opraví nebo rozšíří vybavení parku. Odměnou vám bude čestná tabulka s vaším jménem, jako náhradního rodiče, a pochopitelně i dobrý pocit ze smysluplné investice. Velmi oblíbené se staly „stravenky pro zvířata“, zde nabízené pod heslem „Pozvi zvíře na oběd“. Park však podpoříte i prostou návštěvou, kterou ocení zvláště děti. Biopark se rozkládá na ploše, kterou zvládne i ten největší lenoch a zaparkovat můžete hned u něj. Necháte se vyfotit s papoušky, kteří se při této činnosti cítí náramně důležitě, otrlejší se mohou dívat na krmení šelem. Biopark nemá statut ZOO. Nečekejte proto, že se o vás bude starat každou minutu a přinese vám všechno až pod nos. Pití i cukrovinky pro děti se však dají koupit. Zde nebudují milionové dotace, ale snaha vytvořit něco vlastními silami, což má pro budoucnost parku rozhodující význam. Zaměstnanci, kteří se o zvířata starají, nemají pevnou pracovní dobu. Není to možné. Zde se pracovní doba řídí podle potřeby zvířat a velmi často i 24 hodin denně. Jako tip na výlet doporučuji tento Biopark vaší návštěvě.



    Nepřehlédněte
    23.3.2025
    LifestyleZdraví

    MUDr(C) Poradna doktorky Skulínkové