Tip na výlet: Vydejte se na Tvrz Tuchoraz!

17.6.2021
Karel Dudek
Další fotky

Petr z Klučova, který tuto vesnici i tvrz kdysi vlastnil, by jistě měl také radost. Ale to už je tak dávno. Skoro celé století, ještě za panování krále Václava IV. Bouřlivé časy. Skončily nedaleko odtud, u Lipan. V témže roce, kdy se nový hradní pán, Mikuláš Sviták z Landštejna, narodil. Za krále Vladislava Jagellonského je naštěstí v zemi klid. Mistr Květoň to nezapomněl zdůraznit na hradní věži. Důkladným nápisem pod erbem majitele. Pětilistá růže mnoho napovídá. Pan Mikuláš se na tvrz přiženil a k jeho cti se sluší říci, že si panství i své manželky skutečně hleděl. Vysoký státní úředník, ve službách krále Jiřího z Poděbrad a jeho ženy Johanky. Po králově smrti se zasadil o to, aby byla splněna králova poslední vůle a Vladislav Jagellonský se stal českým králem. Nový král nezapomněl, co je to vděčnost.

Tip na výlet: Chcete na vlastní oči spatřit úsobskou Bílou paní? Bloudí tu prý až do dnešních dnů

Landštejnové drželi Tuchoraz také celé století, do roku 1579, kdy ji prodali Smiřickým ze Smiřic, kteří ji připojili k černokosteleckému panství. Doba pobělohorská obrátila naruby nejen Tuchoraz, ale i celou zemi. Středověk nebyl jen krutý, ale i krásný. Byl jiný i v něčem, z čeho bychom si měli vzít příklad. Lidé si uvědomovali, že jejich život jednou skončí, ale to, co vybudují, po nich zůstane. Mysleli na potomky, nežili podle hesla, po nás potopa. Se vznikem nového státu skončily nejen šlechtické tituly, ale často i úcta k práci našich předků. Tvrz Tuchoraz, po celé dvacáté století, dostávala rány ze všech stran. JZD muselo plnit plán, a ne se starat o majetek středověkého vykořisťovatele.

Tip na výlet: Navštivte pozůstatky hradu Sloup, někdejšího útočiště lapky i poustevníků

Tuchoraz měla štěstí v neštěstí. V roce 2013 ji zakoupil pan ing. František Vyšata, od restituentů, kteří měli zřejmě velké oči a o svoje vlastnictví se nedokázali postarat. Věž je krásnou ukázkou gotiky z konce 16. století. Dvacet metrů vysoká a obyvatelná. O tom se můžete přesvědčit, protože pan Vyšata je nejen majitelem, ale současně i průvodcem. Klenby místností vám jistě připomenou Vladislavský sál na Pražském hradě.

FOTO: Tvrz Tuchoraz

Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 8Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 3Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 7Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 10Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 2
Další fotky
Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 9Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 4Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 1Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 5Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 6

Genius Loci vás jistě osloví. Tvůrci věže jsou totiž stále přítomni. Senzitivní lidé je vnímají. Třeba i vy mezi ně budete patřit. To ale poznáte jen osobně. Nejen ve druhém patře, kde lze pod omítkou nalézt jejich půl tisíciletí staré podpisy. I pod věží, na kamenných kvádrech, jsou vytesány dodnes zřetelné, kamenické značky. Ke každému hradu patří neodmyslitelně podzemní chodba. Možná, že je i zde. Traduje se, že prý vede přímo na jih, až do sedm kilometrů vzdáleného Kostelce nad Černými lesy. Nezbývá nic jiného, než popřát novodobým pátračům mnoho štěstí.

 

zdroj: Vlastní zdrojNepřehlédněte