Tip na výlet: Vydejte se na Tvrz Tuchoraz!

Další fotky

Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo, které už nedokáže odolávat zubu času, schodiště s kovovým zábradlím novodobé výroby, po kterém už hradní pán ani jeho hosté nechodí. Tak má vypadat hrad, který očekáváme. Dnes to ale ještě zřícenina není. Nová, nádherná věž. Majitel je spokojen, pan stavitel Květoň se právem dme hrdostí nad uměním svým i lidí, kterým toto dílo svěřil. Po právu se veselí v podhradí, na útraty hradního pána.

Petr z Klučova, který tuto vesnici i tvrz kdysi vlastnil, by jistě měl také radost. Ale to už je tak dávno. Skoro celé století, ještě za panování krále Václava IV. Bouřlivé časy. Skončily nedaleko odtud, u Lipan. V témže roce, kdy se nový hradní pán, Mikuláš Sviták z Landštejna, narodil. Za krále Vladislava Jagellonského je naštěstí v zemi klid. Mistr Květoň to nezapomněl zdůraznit na hradní věži. Důkladným nápisem pod erbem majitele. Pětilistá růže mnoho napovídá. Pan Mikuláš se na tvrz přiženil a k jeho cti se sluší říci, že si panství i své manželky skutečně hleděl. Vysoký státní úředník, ve službách krále Jiřího z Poděbrad a jeho ženy Johanky. Po králově smrti se zasadil o to, aby byla splněna králova poslední vůle a Vladislav Jagellonský se stal českým králem. Nový král nezapomněl, co je to vděčnost.

Tip na výlet: Chcete na vlastní oči spatřit úsobskou Bílou paní? Bloudí tu prý až do dnešních dnů

Landštejnové drželi Tuchoraz také celé století, do roku 1579, kdy ji prodali Smiřickým ze Smiřic, kteří ji připojili k černokosteleckému panství. Doba pobělohorská obrátila naruby nejen Tuchoraz, ale i celou zemi. Středověk nebyl jen krutý, ale i krásný. Byl jiný i v něčem, z čeho bychom si měli vzít příklad. Lidé si uvědomovali, že jejich život jednou skončí, ale to, co vybudují, po nich zůstane. Mysleli na potomky, nežili podle hesla, po nás potopa. Se vznikem nového státu skončily nejen šlechtické tituly, ale často i úcta k práci našich předků. Tvrz Tuchoraz, po celé dvacáté století, dostávala rány ze všech stran. JZD muselo plnit plán, a ne se starat o majetek středověkého vykořisťovatele.

Tip na výlet: Navštivte pozůstatky hradu Sloup, někdejšího útočiště lapky i poustevníků

Tuchoraz měla štěstí v neštěstí. V roce 2013 ji zakoupil pan ing. František Vyšata, od restituentů, kteří měli zřejmě velké oči a o svoje vlastnictví se nedokázali postarat. Věž je krásnou ukázkou gotiky z konce 16. století. Dvacet metrů vysoká a obyvatelná. O tom se můžete přesvědčit, protože pan Vyšata je nejen majitelem, ale současně i průvodcem. Klenby místností vám jistě připomenou Vladislavský sál na Pražském hradě.

FOTO: Tvrz Tuchoraz

Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 8Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 3Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 7Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 10Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 2
Další fotky
Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 9Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 4Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 1Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 5Tvrz Tuchoraz - Tvrz Tuchoraz 6

Genius Loci vás jistě osloví. Tvůrci věže jsou totiž stále přítomni. Senzitivní lidé je vnímají. Třeba i vy mezi ně budete patřit. To ale poznáte jen osobně. Nejen ve druhém patře, kde lze pod omítkou nalézt jejich půl tisíciletí staré podpisy. I pod věží, na kamenných kvádrech, jsou vytesány dodnes zřetelné, kamenické značky. Ke každému hradu patří neodmyslitelně podzemní chodba. Možná, že je i zde. Traduje se, že prý vede přímo na jih, až do sedm kilometrů vzdáleného Kostelce nad Černými lesy. Nezbývá nic jiného, než popřát novodobým pátračům mnoho štěstí.

 

zdroj: Vlastní zdroj

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama