Tip na výlet: Chcete na vlastní oči spatřit úsobskou Bílou paní? Bloudí tu prý až do dnešních dnů

10.11.2020
Petr Matura
Další fotky

Místní zámek nechal v 18. století vybudovat švédský rytíř Ludvík Goldlin z Tiefennau, jehož rodina se do Evropy dostala během válečného tažení. Klidu a spokojenosti si však v novém domově příliš dlouho neužili.

Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

Rodina měla celkem čtyři děti, dvě dcery a dva syny. Podle pověsti se nejstarší dcera zamilovala do místního sluhy, se kterým se tajně scházela. Po prozrazení jejich vztahu zámecký pán nechal sluhu popravit. Jeho dcera však neunesla smrt svého milého a oběsila se nad zámeckou kaplí.

Druhá dcera se měla utopit v místním náhonu. Dobře se pak nedařilo ani oběma synům. Prostředního dědice zastřelil pytlák a nejstarší syn prohýřil rodinný majetek. Skončil jako žebrák, žebrající po Úsobí.

Na zámku najdeme též příjemný, ve starobylém stylu zařízený romantický šenk u Bílé paní s možností venkovního posezení i na uzavřeném nádvoří. Název hospůdky jistě není náhodný, neboť pověst o místní Bílé paní je zde stále živá.

Nejohroženější památka Středočeského kraje dostala druhou šanci. Zámečku Žáky se ujali dva nadšenci

Vznik pověsti o Bílé paní se datuje do období po roce 1815, kdy úsobské panství vlastnil rod Fučíkovských z Grünhofu. V roce 1784 se zde narodil mužský potomek rodu Josef Ignác a podobně, jako i na další mužské členy rodiny, také na něj padlo prokletí tzv. Bílého srdce. Mužům v rodové linii s tímto prokletím nebylo v životě dopřáno manželské štěstí a jejich manželky často brzy po svatbě umíraly. Obdobný osud tedy nakonec stihl i Josefa Ignáce a jeho žena po porodu syna v šestinedělí, údajně na infekční chorobu, umírá. V podobě Bílé paní ji lze prý ještě i dnes spatřit v zámeckých chodbách.

Ani dvacáté století nebylo pro zdejší zámek šťastné. Během okupace tu prý sídlili Němci a v roce 1948 byl zámek znárodněn. Následně pak sloužil jako léčebna pro dlouhodobě nemocné.

Tip na výlet: Mníšek pod Brdy není jen krásný zámek. Vydejte se pod zem do dolu Skalka

Po roce 1989 zámek celých deset let chátral, než jej zakoupil zdejší soukromý majitel pan Jaromír Polák, jenž zámek zachránil před totální devastací doslova na poslední chvíli a provedl, navíc takřka svépomocí, generální opravu objektu. Můžete se zde i ubytovat v několika dobově zařízených zámeckých pokojích i apartmánech a vyzkoušet si tak místní atmosféru na vlastní kůži. Ve vysvěcené zámecké kapli pak probíhají i svatební obřady.

Sám majitel se prý na zámku nebojí a nikdy zde, podle svých slov, žádné zjevení neviděl. Možná je to tím, že ho případní místní duchové berou jako zachránce tohoto místa a nepovažují ho za nepřátelského vetřelce… Každopádně, pokud se tento zámek rozhodnete navštívit, nezapomeňte se na chodbách důkladně porozhlédnout po bílé siluetě zdejší Bílé paní.

FOTO: Zámek Úsobí

Zámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - Úsobí
Další fotky
Zámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - ÚsobíZámek Úsobí - Úsobí


Nepřehlédněte