Tip na výlet: Zámek Radim, skvost saské renesance

Další fotky

Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak, jaksi podvědomě tušíme, že v jeho paprscích se rozplyne všechno špatné. Barvy jsou najednou zářivější, vůně opojnější a drobnosti, které jsme dříve pokládali za samozřejmost, nám nyní připadají zajímavé a dokážeme se radovat i z maličkostí. Je čas vyrazit do přírody.

Konec středověku znamenal vlastně i konec hradů. Války nabraly docela jiný rozměr a hrad, co by vojenský, strategický bod, ztratil na svém významu. Lidé začali více myslet na svoje pohodlí. Zámek v Radimi u Kolína takovým místem je. Původně to byla tvrz. Na větší stavbu tehdejší venkovská šlechta finančně nedosáhla, i když v této úrodné krajině lidé hlady jistě netrpěli. První zmínka o obci pochází z doby vlády Jana Lucemburského, přesněji z roku 1320, kdy ji vlastnil zeman Bedřich z Radimi. Tehdejší zemané a rytíři nebyli žádní milionáři, řečeno terminologií dneška. Jistě, vše je relativní. V porovnání s vesničany. Několik párů bot, vlčí kožich na zimu, kvalitní střecha obydlí a luxus v podobě neprůhledných, skleněných koleček v oknech. A koně, pochopitelně. Majetek bohatšího sedláka, to bylo vše.

Tip na výlet – Hrad Pecka a pan Kryštof Harant

Krvavé doby husitské nyní přeskočíme a můžeme začít v dobách klidnějších, ke kterým šestnácté století patřilo. V jeho druhé polovině přestala tvrz vyhovovat a její majitel se rozhodl vybudovat si nové sídlo. Karel Záruba z Hustiřan se rozhodl pro něco reprezentativního. Z původní tvrze si vytvořil hospodářské zázemí a v roce 1610 byla nová stavba dokončena. Dosud je v Čechách klid, ale pod povrchem to vře. Majestát císaře Rudolfa II. o rok dříve, ničemu nepomohl. Náboženské naschvály na obou stranách, hádky a řevnivost. Koho zvolit, koho upřednostnit, ke komu se přidat? Nebyla to volba na pár měsíců, naopak, vytáhnout si tehdy černou kuličku, mohlo být osudné. Měl celkem štěstí, zemřel v roce 1619, tedy v době, kdy vzbouření stavové ještě mohli doufat. Jeho syn byl zřejmě pragmatičtější. Do konfliktu s Habsburky se nezapojil a tím svoje sídlo zachránil. Ne na dlouho. Nebyl katolík a v roce 1628 se raději vystěhoval do Saska. O tři roky později se vrátí se saskou armádou, ale to už sem nepatří.

Tip na výlet: na zámku Žleby se budete cítit jako v pohádce

Renesanční zámek, v saském slohu, později vlastnily snad všechny šlechtické rody, kolik jich je člověk schopen si zapamatovat. Valdštejnové, Šternberkové, Gallasové, Pállfyové, Šlikové, Lichtenštejnové… atd. Ti poslední nejdéle, 140 let. Ve dvacátém století následovalo ještě několik historických kotrmelců a nyní je zámek v soukromých rukách.

Tip na výlet: Tajemnými legendami opředený magický hrad Sitno

To však neznamená, že zámecký pán se uzavřel světu, právě naopak. Spojení do Radimi je velmi dobré. Vlaky na páteřní trati, mezi Prahou a Kolínem, jezdí téměř nepřetržitě. Vystoupíte v Pečkách a lokálka směrem na Kouřim s vámi popojede o jednu jedinou stanici. Dráhy sice nekoordinují své jízdní řády s prohlídkami hradů i zámků, ale tím se nemusíte trápit. Nádražíčko je na dohled a průvodci, kteří o tom dobře vědí, na vás rádi počkají. Při prohlídce se přenesete do sedmnáctého století. Takřka včera. Je to vlastně jenom o pár generací nazpět a vy máte pocit, že se nedíváte na žádné zkamenělé předměty dávné minulosti ale na něco důvěrně známého. Třeba v černé kuchyni. Vše zde dýchá člověčinou, a kdyby v té chvíli vstoupil kuchtík v zástěře, či služtička, vůbec by vás to neudivilo.

FOTO: Zámek Radim, skvost saské renesance

Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 14Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 15Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 14Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 13Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 12
Další fotky
Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 11Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 9Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 8Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 7Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 6Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 5Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 4Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 3Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 2Zámek Radim, skvost saské renesance - Zámek Radim u Kolína 1

Ani děti nebudou zívat nudou. Mohou si vyzkoušet oblečení té doby, které svoji modrou barvou připomíná film se třemi mušketýry. Proč ne, ti stateční muži také žili v sedmnáctém století. I pokoj černokněžníka, protože i alchymie patří do magických časů císaře Rudolfa II. Každý správný šlechtic v té době pokládal za svoji povinnost něco takového si vyzkoušet, případně pozvat pana alchymistu na oběd. Patřilo to jaksi ke společenské konvenci. Majitel zámku se opravdu snaží a na interiérech je to znát. Renesanční mobiliář je průřezem umění napříč celou Evropou. Stojí za prohlédnutí. Co si budeme povídat, tehdejší lidé si skutečně dokázali užívat života. Na každém propracovaném detailu je to znát. Od nábytku, přes dokonalá kachlová kamna, až po nádherný, dřevěný strop. Pro milovníky výtvarného umění je připravena kolekce obrazů českých malířů, uplynulých dvou století. No, a po zajímavé prohlídce, kterou s vámi uskuteční dáma v renesančním kostýmu a s loutnou v ruce, se můžete občerstvit na zahrádce hospůdky, která je součástí zámku.  Zámek v Radimi rozhodně nesmíte vynechat.

Dnes, 07:53
Jedna malá knoflíková baterie se stala osudnou pro dvouletou holčičku z britského hrabství Staffordshire. Ochránci...
Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
16.6.2021
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Reklama