Tip na zimní výlet: Volně přístupné památky Českého středohoří

Další fotky

Hrad Litýš najdeme na stejnojmenném kopci ve výšce 486 m.n.m v Českém středohoří. Hrad vybudoval, jako protiváhu blízkému husitskému hradu Kalich, Zikmund Děčínský z Vartenberka. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1432.

Hrad je pustý již od roku 1542. I tak se z něj však dochovaly příkopy, valy a zbytky zdiva. K hradní zřícenině vede poměrně pohodlná cesta po červené značce, jejíž trasa sahá od Třebušína do Úštěku. Hrad leží asi jeden kilometr od vsi Dolní Týnec.

Tip na výlet: Klášterní Skalice překvapí zbytky na svoji dobu monumentální církevní stavby

Další zajímavou památkou, kterou ve zdejším okolí můžeme navštívit, je honosná pohřební kaple nad osadou Hradec u obce Srdcov. Rodinnou hrobku si dal postavit továrník Josef Schroll, majitel liběšického panství.

Impozantní, volně přístupnou zříceninu starobylého hradu Oheb lze navštěvovat celoročně

Hrobka byla budována poměrně dlouho. První plány stavitel Ludwig von Zettl vyhotovil již v roce 1878, ale stavět se začalo až v roce 1880. Hrobka byla dokončena až koncem století a v roce 1901 byla dokonce vysvěcena levínským farářem a zasvěcena sv. Josefu. První členové rodiny sem byli slavnostně převezeni ze hřbitova v Liběšicích 21. listopadu 1901. Hrobka byla nedávno zrestaurována a je od ní krásný výhled do okolí. Přístupová cesta k ní je poměrně nenáročná a exteriér mauzolea určitě stojí za návštěvu.

Tip na výlet: Most, který byl vystavěn za rekordních 120 dní a další významné, volně přístupné památky Mladoboleslavska

Také blízká obec Levín rozhodně stojí za prohlídku i během zimních měsíců. V samotné obci zaujme již kostel Povýšení svatého Kříže. Je to zvláštní kruhová stavba s kupolí a lucernou. Tato krásná barokní stavba byla postavena podle návrhu T. Grubera a vysvěcena byla 3. května 1791. Tentýž rok však kostel vyhořel a byl znovu postaven v roce 1798.

V kostele při jižním vchodu najdeme ve stěně zazděnou kopii klenebního svorníku ze 13. století. Je na něm dobové ztvárnění lva doplněné nápisem ve staroslověnské cyrilici, který symbolizuje Krista – biblického lva z kmene Judova. Starší prameny se o nápisu domnívaly, že se jedná o germánské runy či dokonce o keltské písmo. Zobrazený lev bývá nazýván zlidovělým termínem „Levínský kocour“ a jeho další zpodobení se nachází v různých variantách na řadě míst v obci.

Synagoga v Úštěku

Úštěk je malebným městečkem nedaleko Prahy. Znáte jeho bohatou historii a svěží přírodu?

V obci pak ještě ve výšce 455 m.n.m můžeme navštívit zvonici postavenou v roce 1699 ze zdiva původního místního hradu. Žádné písemné zmínky o hradu se však nedochovaly. Zřejmě zanikl již ve 14. století a pravděpodobně patřil k nejstarším zděným hradům u nás. Nedaleko zvonice, která je celoročně přístupná jako rozhledna, se nachází nepatrné zbytky tohoto hradu.

FOTO: Volně přístupné památky Českého středohoří

Volně přístupné památky Českého středohoří - Litýš- ceduleVolně přístupné památky Českého středohoří - Litýš 1Volně přístupné památky Českého středohoří - Litýš 2Volně přístupné památky Českého středohoří - Erb jednoho z majitelů hraduVolně přístupné památky Českého středohoří - Mauzoleum továrníka Schrolla
Další fotky
Volně přístupné památky Českého středohoří - Mauzoleum továrníka Schrolla.jpg 2Volně přístupné památky Českého středohoří - Pohled od mauzoleaVolně přístupné památky Českého středohoří - Levínská zvoniceVolně přístupné památky Českého středohoří - Pozůstatky hradu Levín a pohled na obecVolně přístupné památky Českého středohoří - Levínská zvoniceVolně přístupné památky Českého středohoří - Kostel Povýšení svatého křížeVolně přístupné památky Českého středohoří - Vchod do zvonice

I když se souhrnně jedná o drobné památky, milovníci historie zcela jistě ocení možnost navštívit zajímavá místa i v této nelehké době…

Dnes, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Dnes, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
Včera, 19:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:43
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Včera, 15:35
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
Včera, 15:33
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
Včera, 14:15
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Včera, 13:25
Zatoužilo vaše dítě po roztomilé činčile s huňatým hebounkým kožíškem? Než si ji přinesete domů,...
Včera, 11:15
Jistě se shodneme na tom, že nic tak spolehlivě neodradí dítě či mladého člověka od...
Včera, 10:59
Přihlašování zaměstnanců škol k očkování proti covidu-19 začne 27. února, mají od ministerstva školství speciální...
Včera, 08:59
Syna otce vlasti, rozporuplnou osobnost českého středověku, který se narodil před 660 lety, někteří historici...
Reklama