Trpí muži opravdu barvoslepostí, nebo jsou to výmluvy? Co je na tom pravdy?

1.6.2021
Šárkos

Barvoslepost je u mužů častější

Nemoc postihuje hlavně muže, poruchou barevného vidění trpí asi 8 procent, tedy zhruba každý dvanáctý muž. A naopak pouze asi 0,4 procent žen, uvádí primářka oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová.

Čokoláda je neskutečně zdravá. Už jeden čtvereček aktivuje mozek. Zakousněte se bez výčitek

Proč k tomu dochází, to těžko říci. Podle odborníků však hraje velkou roli dědičnost. Poruchy barvocitu se totiž váží na chromozom X. Zatímco muži mají kombinaci chromozomů XY, ženy mají v genetické výbavě dva chromozomy X. Proto aby mohla barvoslepostí trpět ženy, musely by se u ní spárovat dva postižené chromozomy, zatímco muži stačí jen jeden chromozom s vrozenou vadou.

Pomoc, on se mnou nemluví! To je častý problém ve vztahu. Co se děje – a děje se vůbec něco?

Ženy jsou přenašečkami barvosleposti

Dědičnost hraje u barvosleposti velkou roli. Je vázaná na pohlaví. Když má člověk gen pro barvoslepost, u muže se porucha vždy projeví, zatímco žena figuruje jako přenašečka. Co to znamená? Tyto ženy mají asi padesátiprocentní riziko, že budou jejich synové barvoslepí a zároveň padesátiprocentní riziko, že jejich dcery budou také přenašečky barvosleposti.

Citron jako superpotravina, která umí zázraky. Na co všechno tato kyselá bomba pomůže?

Co je vlastně barvoslepost?

Sítnice oka je hustě poseta dvěma druhy buněk: tyčinkami a čípky. Tyčinky jsou zodpovědné za vnímání světla, čípky umožňují vidět barevně. Pro každou základní barvu, tedy pro červenou, zelenou a modrou, existuje jeden druh čípků. Když tak dojde k vrozené poruše vývoje čípků dejme tomu pro červenou barvu, člověk není schopen okem rozeznat červenou.

21 nejlepších citátů slavných osobností o mužích. Který znáte?

Nejčastěji muži nevidí červenou a zelenou

Asi na 80 procent barvoslepců má lehčí poruchu ve vnímání zelené barvy a 25 procent má tuto poruchu těžší. Lehkou poruchu vnímání červené má 10 procent lidí a 15 procent trpí poruchou těžší. Na modrou barvu je barvoslepost méně častá. Situace, kdy by ale člověk vnímal svět černobíle a neviděl barvu žádnou, je však téměř minimální.

Zdroj: WikipediaNepřehlédněte