U nás máme Mikuláše, jinde chodí Sinterklaas a Černý Pete. Kde se vzali a co mají na starost?

Další fotky

Sinterklaas je adventní postava vycházející z legendy o sv. Mikuláši, patronu dětí. Jeho svátek každoročně začíná v Nizozemí 5. prosince a 6. prosince v Belgii, Lucembursku a v severní Francii rozdáváním dárků. Jako doprovod měl původně jednoho, někdy dva Zwarte Pieten (Černý Pete), ale po osvobození Nizozemska během druhé světové války kanadští vojáci zorganizovali oslavu s více Černými Pete a od té doby má každý pomocník určené vlastní úkoly.

Jak poznáme, že je to Sinterklaas?

Tato adventní postava má předobraz v legendách o sv. Mikuláši. Sinterklaas je zobrazován jako starší, seriozní a impozantní muž s bílými vlasy a dlouhým plnovousem. Obléká si ornát (církevní roucho) přes tradiční bílou albu (druh duchovního oděvu), někdy má i červenou štolu, na hlavě červenou mitru. V ruce drží „zlatou“ berlu, dlouhou pastýřskou hůl zakončenou spirálou.

Tradičně přijíždí na bílém koni. V Nizozemí se jmenuje „Amerigo“, v Belgii dostal pojmenování, které v překladu znamená „Dnes je špatné počasí“. Vozí s sebou velkou červenou knihu. V ní je u každého dítěte zaznamenáno, zda v minulém roce bylo hodné či zlobivé.

5 tipů na pohodové Vánoce bez chaosu. Víme, jak nepropadnout panice a vychutnat si je

Jak poznáme Zwarte Piet (Černého Pete)?

Na první pohled. Tito pomocníci Sinterklaasa mají začerněné obličeje a oblečeni jsou v pestrobarevných oblecích. Pestrost jejich ošacení nalezlo inspiraci v oblečení šlechty z doby 16. st. a k tomu patří krajkový límec a klobouk s pery. V typickém zobrazení nese pytel, ve kterém má cukroví pro děti a rozhazuje je kolem sebe. Tato tradice vychází z legendy o sv. Mikuláši, který zachránil tři dívky od provozování prostituce tím, že jim tři noci po sobě vhodil oknem sáčky se zlatem jako věno a dívky se mohly vdát.

Podle tradice by měl mít Černý Pete s sebou také březovou metlu k vyplácení zlobivých dětí. V některých starých písních o Sinterklaasovi je však uvedeno, že nezbedné děti strčí do pytle, odveze je s sebou do Španělska a tam je prodá na trhu otroků. Tato část legendy poukazuje na ty doby, kdy Maurové přepadali pobřeží Evropy, a pokud se jedná o Island, unášeli místní obyvatele a prodávali je do otroctví.

V moderních verzích tohoto příběhu už děti unášeny nejsou. V průběhu let vzniklo mnoho dalších příběhů a Černý Pete se vypracoval z poměrně méně inteligentního pomocníka na užitečného asistenta svatého, který je někdy poněkud roztržitý. V televizních adaptacích si osvojil mnohé dovednosti. Jeden např. celou práci pomocníků řídí, a je tedy jejich šéf, druhý je navigátor, který naviguje parník na cestě ze Španělska do Nizozemí, další má na starosti zabalení všech dárků. Akrobatický Pete šplhá na střechy a komíny.

Vyrazte čertovským vlakem za Mikulášem: Pojede do skanzenu Mayrau

Budeme hledat „rasistické“ prvky i ve starých legendách?

Tradičně je tvář Peteho černá, protože je to Maur a pochází ze Španělska. Jeho postava je v současnosti některými liberály považovaná za rasistickou. Kolem tohoto tradičního svátku se vedlo mnoho debat a některé vyústily v násilné střety při průběhu slavností. Nyní dávají někteří jeho představitelé přednost tomu, že si obličej začerní sazemi, jak musí prolézat komíny, aby doručili dárky.

Některá velká města a televizní stanice ukazují jeho tvář ne černou, ale pokrytou spoustou sazí a přejmenovali ho na „Komínového Pieta“. V roce 2013 byl proveden průzkum a výsledkem bylo, že 92 % holandské veřejnosti nevnímalo postavu Černého Pete jako rasistickou a nespojovalo ji s otroctvím. 91 % bylo proti změně vzhledu.

Dnes, když mají v těchto zemích dost imigrantů ze zemí, odkud původně Mauři pocházeli, např. z Mauretánie (po této zemi dostali jméno), z Mali, Maroka, Alžírska, části Nigeru, Čadu a Libye, nemuseli by si občané Nizozemska a Belgie černit či potírat sazemi obličej. A že Sinterklaas je křesťanský světec? Vždyť stejně jako tenkrát Maurové, tak i nyní imigranti z těchto zemí vyznávali a vyznávají islám, který silně ovlivňuje jejich život.

I u nás byly pokusy „opravit“ a „upravit“ některá díla naší klasické literatury – Polednice od K. J. Erbena („Bodejž jsi jen trochu málo, ty cikáně, mlčelo!“ a Kocour Mikeš od Josefa Lady – černému kocourkovi ublížili cikáni).

Příběh vánočního stromečku. Kdy dorazil do Prahy a proč visel špičkou dolů?

Období před svátkem sv. Mikuláše a nadílka

Slavnost začíná tradičně v polovině listopadu (první sobotu po 11. listopadu), kdy Sinterklaas se svým doprovodem „dorazí“ parníkem ze Španělska do přístavu v Nizozemsku. V průběhu týdnů mezi jeho příjezdem a 5. prosincem navštěvuje školy, nemocnice a nákupní centra.

Říká se, že v noci vede svého bílošedého koně nad hřebeny střech a komínem naděluje dárky dobře vychovaným dětem. Jak káže tradice, zlobivé děti riskují, že je chytí Černý Pete. Ten má pro tento případ s sebou jutový pytel a rákosku z vrbového prutu.

Než jdou děti v předvečer svátku spát, tak si dají své boty ke krbu nebo nyní k radiátoru ústředního topení. Do jedné dají mrkev nebo trochu sena a misku s vodou pro Sinterklaasova koně. Pak zpívají písně o Sinterklaasovi. Druhý den ráno najdou v botách cukroví nebo malý dárek.

Typickým tradičním pohoštěním jsou mandarinky, mikulášské pečivo, „čokoládové písmeno“ (první písmeno jména dítěte), čokoládové peníze a marcipánové figurky. Nověji jsou to perníčky nebo čokoládové figurky zabalené v barevné hliníkové fólii.

FOTO: Sinterklaas a Černý Pete

Sinterklaas a Černý Pete - Intocht Sinterklaas MaastrichtSinterklaas a Černý Pete - 2- VÍTÁNÍ SINTERKLAASE – Sinterklaas_Groningen_2015 – wikipediaSinterklaas a Černý Pete - BOTA S MRKVÍ – dreamstime.comSinterklaas a Černý Pete - 1 – Zwarte Piet – bol.comSinterklaas a Černý Pete - 1 – Jan_Steen_–_PO NADÍLCE – wikipedia
Další fotky
Sinterklaas a Černý Pete - 1 – SANTA VS. SINTERKLAAS – resize_santa_christmas_sinterklaasSinterklaas a Černý Pete - 2 – ČERNÝ PETE – karnevalswierts.com,jpgSinterklaas a Černý Pete - 3 -ČERVENÁ KNIHA – nicholasjv.blogspot.comSinterklaas a Černý Pete - 4 – Sinterklaas-outfit-Feestbazaar.nlSinterklaas a Černý Pete - BOTA S MRKVÍ – dreamstime.comSinterklaas a Černý Pete - ČERNÝ PETE + SINTERCLAAS – shutterstockSinterklaas a Černý Pete - ČOKOLÁDOVÉ PÍSMENO –Sinterklaas a Černý Pete - DVA ZWARTE PIET – wikipediaSinterklaas a Černý Pete - HOLANDSKÉ MIKULÁŠSKÉ PEČIVO .Sinterklaas a Černý Pete - Alleen roetpieten bij intocht AmsterdamSinterklaas a Černý Pete - KOMÍNOVÝ PETE – vhn.nlSinterklaas a Černý Pete - LEGENDÁRNÍ A NOVÝ ČERNÝ PETE – speld.nlSinterklaas a Černý Pete - MALÝ PETE – alblasserdamsnieuws.nlSinterklaas a Černý Pete - MIKULÁŠSKÉ CUKROVÍ – dutchcandybox.comSinterklaas a Černý Pete - MIKULÁŠSKÉ DOBROTY – dutchcandybox 1.comSinterklaas a Černý Pete - PODAROVÁNÍ – screen-shot-Sinterklaas a Černý Pete - Sinte Klaas – NU.nlSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS + ZWARTE pIET – sevahproductions.wordpress.comSinterklaas a Černý Pete - Intocht Sinterklaas MaastrichtSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS -FloraNews.comSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS NA SVÉM PUTOVÁNÍ – Ánotey.comSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ – dutchgirlinlondonSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ – klickypediaSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ – sceptr.netSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ – thegingerexpatSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ – vqronline.orgSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ DO NIZOZEMSKA – sinterklaas.nlSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS PŘIPLOUVÁ- wikipediaSinterklaas a Černý Pete - SINTERKLAAS SE SVOU DRUŽINOU – Stuff Dutch People LikeSinterklaas a Černý Pete - SOUBOJ SANTA CLAUSE SE SINTERKLAASEM – Resource .wur.nlSinterklaas a Černý Pete - tandem-k.info

A nyní malé srovnání: Santa Claus versus Sinterklaas:

 

SANTA CLAUS SINTERKLAAS
Pracovní den 25. prosinec 5. prosinec
Dopravní prostředek sáně tažené soby parník a bílý kůň
Domov severní pól Španělsko
Pomocníci elfové Zwarte Pieten (Black Petes; Černí Peteové)
Postava zavalitý vážný a svědomitý
Oblíbené jídlo sušenky a mléko dává přednost mrkvím pro koně
Dárky dává pod vánoční stromek do punčoch do bot; do velkého pytle před venkovní dveře
Stav ženatý s paní Clausovou single (svobodný)
Když zlobíš, tak dostaneš uhlí do punčochy tě vezme s sebou zpět do Španělska

 

 

 

Dnes, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Dnes, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Dnes, 14:19
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Dnes, 13:40
Romantická architektura zdaleka nemá jednotný styl, neboť se architekti od přelomu 18. a 19. století...
Dnes, 11:40
Bohumír Roubalík – na svých obrazech se podepisoval jako Goda – se narodil 25. listopadu...
Dnes, 10:20
Výborné latté nebo horká čokoláda jako z kavárny? Takový horký nápoj si snadno a docela rychle...
Dnes, 08:59
Na základě evropského zatýkacího rozkazu naše zvláštní policejní složky (Odbor pátrání úřadu služby kriminální policie...
Dnes, 08:11
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
Včera, 15:40
Ano, ta kovoveš nás stále otravuje, PES štěká a kouše, nic s tím nenaděláme. Můžeme...
Včera, 13:40
Bez černý je listnatý keř nebo malý stromek dorůstající do výšky přibližně 3 – 7...
Reklama