• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Upravený vojenský systém umožňující čtení za tmy dnes pomáhá nevidomým. Jak vzniklo Braillovo písmo

  2.12.2019
  Karel Dudek

  Když jsem před časem fotografoval chodby pevnosti Josefov u Jaroměře, ani by mě nenapadlo, že některé z fotografií použiji pro téma, které se zdá být diametrálně odlišné. Tato vojenská pevnost, ku které byl základní kámen položen v říjnu roku 1780, nikdy nebyla využita ke svému účelu. To, co mě zaujalo, je velmi zajímavý způsob orientace v temných chodbách. Každá křižovatka, či důležité místo, bylo označeno tabulkou s vystupujícím znakem, který mohl voják ohmatat a rázem věděl, kde se nachází.

  Půl století před vynálezem bodového písma pro nevidomé. Téměř by se dalo říci, jako nápověda pro jeho budoucího objevitele. Vezměme to však od začátku. Louis Braille se narodil v lednu 1809, v městečku Coupvray, nedaleko Paříže.

  Jak je známo, děti mají schopnost si ublížit v prvním okamžiku, kdy jsou zanechány bez dozoru. Je to takový test rodičů a škodolibost osudu. Otec objevitele písma pro nevidomé byl sedlář a malý Louis se píchl pracovním nástrojem, šídlem, do oka. Následovala infekce, která se přenesla i na druhé oko, a chlapeček ve svých třech letech oslepl.

  Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

  V jeho deseti letech mu bylo uděleno stipendium na škole pro nevidomé. Čtení bylo již tehdy možné nahmatáním vystouplých písmen. Psaní bylo však nemožné, protože se knihy vyráběly vmáčknutím drátěného písmena do podložky.

  Louis Braille, jako patnáctiletý chlapec, zdokonalil starší typ písma, o dvanácti znacích, původně určených pro armádu, aby důstojníci mohli číst rozkazy i ve tmě. Jeho systém obsahoval pouze šest znaků. Dva sloupce, ležící těsně vedle sebe. Každý sloupec rozdělený na tři části. Matematik by řekl dva na šestou, což je 64 různých znaků.  To však často nestačí, zvláště pro češtinu, a proto se používají tzv. prefixy které mění význam znaku následujícího.

  Zastávky vstřícné k nevidomým

  Čeština používá 42 písmen, včetně písmen s diaktrikou, tedy háčky, čárky, a kroužek. Další znaky se dají použít na diakritiku ve větě, číslovky i hudební znaky. Braille vydal první příručku pro nevidomé v roce 1829, a příručku s matematickými a hudebními symboly v roce 1837.

  Nevidomý objevitel byl velmi chatrného zdraví a tuberkulóza, v době, ve které žil, končívala dříve či později smrtí. Přes tento trpký osud dokázal ještě v roce 1847 sestrojit přístroj pro psaní jeho bodovým písmem. Objevitel nového písma zemřel velmi mladý, v roce 1852.

  FOTO: Braillovo písmo

  Braillovo písmo - Braillovo písmoBraillovo písmo - Braillovo písmoBraillovo písmo - Braillovo písmoBraillovo písmo - Braillovo písmoBraillovo písmo - Braillovo písmo

  Ve Francii bylo Braillovo písmo oficiálně uznáno dva roky po jeho smrti, a o čtvrt století později se prosadilo i na mezinárodní scéně. Je zajímavé, že přes vynález fotografie zřejmě tehdy nikoho nenapadlo pořídit snímek. Braillovu podobu známe jen z jeho posmrtné masky, a podle ní byly taky pořizovány vyobrazení na známkách, nebo mincích. Louis Braille nyní odpočívá v Pařížském Pantheonu, kam byl převezen po stu letech od své smrti. Jeho ruce však stále odpočívají v rodinné hrobce, na hřbitově v Coupvray.

     Nepřehlédněte