USA měly zkrotit „Baganče“ a „Kuzkinova matka“. Naštěstí se tak nestalo

Tak podivně se měly v 60. letech jmenovat rakety vyvíjené v rámci sovětského programu „hvězdných válek“. SSSR s touto ideou předběhl USA o víc než dvacet let a kdyby ji dokázal i realizovat, svět by dnes vypadal úplně jinak.

Vladimir Nikolajevič Čelomej (30. 6. 1914 – 8. 12. 1984) raketový konstruktér ukrajinského původu a člen Akademie SSSR přišel na svět v rodině učitelů v provinčním městě Sedleci v Rusku (dnes Siedlce v Polsku). V roce 1937 vystudoval Polytechnický institut v Kyjevě, kde pak působil jako asistent. V roce 1941 nastoupil do Baranova ústředního ústavu leteckých motorů v Moskvě. V roce 1944 dostal pověření zkoumat německé rakety V-2.

Ke konci války se snažily obě velmoci, USA a Sovětský svaz, získat konstrukční plány nebo i celé rakety. Američané byli úspěšnější, podařilo se jim zajmout pracovní tým Wernhera von Brauna a získat dokonce i několik desítek hotových raket. Sověti získali jen druhořadé odborníky a žádné celé funkční rakety. Asi dvacet jich potom poskládali z různých ukořistěných dílů. Oba státy tyto rakety testovaly a na jejich základě zkonstruovaly své vlastní. Dalším vývojem rakety V-2 tak vznikly sovětské taktické balistické rakety R-11 (první verze) a R-17 a R-300 Elbrus (pozdější modely) s kódový název NATO SS-1 Scud (přičemž scud v angl. slangu znamená ošklivou ženu, ošklivku).

Krutý Kocourkov sovětských leteckých konstruktérů. Vymyslel ho sám Stalin

Rovněž v roce 1944 byl Čelomej jmenován prvním ředitelem a hlavním konstruktérem Konstrukční kanceláře 51., dnešní NPO Mašinostrojenija, jedné z předních firem raketového a kosmického průmyslu Ruska. Jejím hlavním úkolem byl vývoj prvních sovětských křídlatých raket určených k odpalování z ponorek. Začátkem 60. let se tato konstrukční kancelář zabývala i kosmickou technikou a vyvíjela špionážní družice, nosné rakety pro tyto družice a rakety UR-100 pro strategické raketové síly. Modernizovanou verzi najdeme potom ve výzbroji raketových sil Ruska i dnes.

Čelomej se v rámci své profese a pracovního zařazení stal jedním z klíčových tvůrců sovětského „jaderného štítu“, tehdy pochopitelně přísně tajného integrovaného obranně-útočného komplexu oceán – země – vesmír. Zprvu se jednalo jen o raketovou obranu Moskvy, Moskevské oblasti a některých velkých průmyslových center, což Čelomej rozšířil na vytvoření systému protiraketové obrany pro celý SSSR. Ta měla fungovat jako protibalistický „deštník“ schopný v případě napadením nepřítelem účinně útok odrazit za pomoci celého sovětského jaderného arzenálu.

Raketovému inženýrovi českého původu zkazilo kariéru podezření ze špionáže ve prospěch SSSR. Mohlo ho ale stát i život

Jednotlivé prvky obrany umístěné nejen na souši, ale také na moři a ve vesmíru, by zajistily spolehlivost celého systému jako jednoho celku. V průběhu práce na tomto projektu dospěl časem Čelomej k závěru, že je nutné jít nad rámec pouhé obrany a že je třeba doplnit systém i novým typem útočné raketové zbraně. Díky tomu by se stal tento komplex jedinečným svého druhu, jako obranný a útočný zároveň.

Proč se nerealizoval? Oficiálně proto, že SSSR nechtěl eskalovat mezinárodní napětí, méně oficiálně z toho důvodu, že mu na něj nestačily síly, hlavně v podobě financí. Proto došlo k v letech 1964 až 1972 k postupnému utlumování projektu.

V bývalém lomu žili mloci a byla zde i protiraketová obrana Prahy

O tom, že v pozadí  útlumu stály hlavně finanční důvody, svědčí především následující vývoj v této oblasti. Když americký prezident Ronald Reagan 23. března 1983 vyhlásil svým projevem zahájení programu „Hvězdné války“, oficiálně Strategické obranné iniciativy (Strategic Defense Initiative – SDI), byla to právě sovětská reakce na tento program, která zásadní měrou přispěla k ekonomickému vyčerpání SSSR a následně i k pádu komunismu jak v Sovětském svazu, tak v jeho evropských satelitech.

Přesto, jak vážnými věcmi se Čelomej při své práci zabýval, anebo právě proto, dokázal projevit i svůj poněkud zvláštní smysl pro humor i značnou kreativitu, když některým svým rozpracovaným projektům dával ironická jména nebo názvy se skrytými podtóny. A tak „Satelitní stíhačka“ (Istřebitěl sputnikov čili „IS“) měla stejnou zkratku názvu jako sovětský těžký tank „IS“ (Iosif Stalin) z druhé světové války. Předpokládalo se přitom, že Satelitní stíhačka bude dominovat stejným způsobem ve vesmíru jako tank „IS“ kdysi na pozemních bojištích.

Německá raketa V-2 na sovětském Památníku pokořitelů kosmu. I takové jsou paradoxy dějin techniky

Typ Beran (Taran) měl zničit nepřátelskou raketu tím, že do ní sám narazí. Šlo v jistém smyslu o druh „vesmírného berana“ (taranu), způsobu boje spočívajícím v úmyslné srážce vlastního bojového prostředku s tím nepřátelským. Používal se na moři i na souši, ale hlavně v nouzových situacích ve vzdušných soubojích v obou světových válkách. Pilot provádějící taran tím přímo ohrožoval svůj život a v Sovětském svazu se během druhé světové války používalo heslo “Taran je zbraň hrdinů“.

Západ slunce (Zakat) je zkrácená varianta sousloví „západ Ameriky“ nebo „západ amerického imperialismu“, což byl název mnoha článků produkovaných sovětskými novináři v té době.

Kovboj Reagan a SSSR. Konečně se našel někdo, kdo na Sověty platil

Baganče (Bašmak) odkazuje na vystoupení Chruščova na 15. valném zasedání OSN, kdy se zástupce Filipín podivil nad tím, že Sovětský svaz osočuje Západ z imperialismu a sám obsadil celou střední a východní Evropu a zbavil ji občanských i politických práv.

Chruščov se tehdy velmi rozčílil a na Filipínce začal křičet: „Jsi chudý Filipíňák! Blbej poskok a lokaj imperialistů!“ A aby svůj projev umocnil, zul si botu a začal s ní bušit do řečnického pultu. Pochopitelně se neví, zda ta bota byla vůbec jeho. Podle jeho vnučky Niny se to stalo tak, že „dědeček měl těsné boty a během jednání si je zul.“ Nejprve pak uhodil rukou do stolu, přitom mu na zem spadly hodinky. A když se pro ně sehnul, popadl na zemi i botu. Nemusela být ale nutně jeho, není jisté, zda by se při své obezitě opravdu dokázal v omezeném prostoru zout. Je proto také možné, že si boty zul jeho soused, ministr zahraničních věcí Gromyko. Ovšem raketa jménem Baganče by zcela jistě vyděsila nepřítele snadno už jen svým jménem

Bez hvězdy stříbrného plátna by dnes nelétaly raketoplány

Stejně veselý příběh na počátku 60. let posloužil jako podklad pro alternativní pojmenování sovětské nukleární bomby zvané „Car bomba“, nejsilnější zbraně v historii vůbec. Mělo se jí říkat „Kuzkinova matka“, což vychází z ruského folkloru. Kuzka (Kuzma) má v ruských příslovích zlou, pomstychtivou a dračí povahu a předpokládá se, že jeho matka musí být ještě horší a nebezpečnější. A tak Chruščov jednou v rozhovoru s Richardem Nixonem, tehdy viceprezidentem, suverénně prohlásil: „Máme k dispozici prostředky, které pro vás budou mít těžké následky. Ukážeme vám Kuzkinovu matku!“.

Naštěstí k tomu nikdy nedošlo.

FOTO: Vladimir Nikolajevič Čelomej

Vladimir Nikolajevič Čelomej - Čelomej  SSSR Sovětský raketový konstruktér na ruské známce z roku 2014RUSMARKA-1835Vladimir Nikolajevič Čelomej - Scud Sovětská raketa Scud čili Ošklivka Scud_LauncherVladimir Nikolajevič Čelomej - Raketa V2Vladimir Nikolajevič Čelomej - Wernher von BraunVladimir Nikolajevič Čelomej - Brahmos
Další fotky
Vladimir Nikolajevič Čelomej - celomej
Včera, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Včera, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Včera, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
9.7.2020
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
9.7.2020
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
9.7.2020
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
9.7.2020
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama