Usínání nemusí být těžké. Pomůže vám těchto 8 tipů

17.7.2021
Simona Knotková

Chirurg Karan Raj je hvězdou TikToku, kde ho sleduje více než 4 miliony lidí. Své obecenstvo pravidelně zahrnuje zajímavými informacemi z lékařského oboru i množstvím praktických rad. Co doporučuje lidem, kteří nemůžou usnout? Tady jsou jeho tipy.

Zapomeňte na sacharidy

Jeden z mýtů tvrdí, že sacharidy před spánkem se ve vašem těle rozloží na melatonin (hormon spánku), kterého je potřeba k usnutí. Pravděpodobnější ale je, že vám plný žaludek a poloha vleže odstartuje pálení žáhy, a usínání tak naopak zkomplikuje. Doktor Raj doporučuje si dát na večeři spíše stravu bohatou na vlákniny a šetrnou ke střevům v podobě jogurtu, fermentovaných produktů, ovoce či zeleniny.

Nemůžete spát? Existuje způsob, jak usnout do několika minut

Odložte mobily

Modré světlo vyzařující z displeje mobilu nebo obrazovky počítače brzdí produkci melatoninu. Jedna hodina záření pozastaví produkci melatoninu až na tři hodiny. Podle Raje nezabírají ani ochranné brýle nebo ochranná skla. Řešení? Prostě mobil odložte. A raději si třeba přečtěte knížku, pokud potřebujete před spánkem nějaké rozptýlení.

Žádné napětí a drama

Pozor ale, aby děj knížky nebyl až moc napínavý a namísto uklidnění vás nerozrušil. To samé platí o filmech a seriálech. Thriller, horor nebo akční snímek plný podnětů a dramatických okamžiků vám může přivodit problematické usínání a třeba i živé sny.

Pokoušejte se NEusnout

Říká se tomu paradoxní záměr. Když si budete v posteli dokola opakovat, že nesmíte usnout, vaše tělo udělá naschvál přesný opak. Určitě to znáte z druhé strany – noci, kdy potřebujete nejvíc spát, jsou často právě ty, ve kterých usnout vůbec nemůžete, převalujete se ze strany na stranu a propadáte panice.

Možnosti, jak učinit spánek či práci příjemnými i v letním parnu

Necvičte před spaním

Možná si pomyslíte, že cvičení před spánkem vás dostatečně unaví a brzy usnete. Ve skutečnosti fyzická aktivita zvýší tlak a srdeční frekvenci a nabuzenému tělu se bude chtít dělat všechno, jen ne spát. K večeru je nutné naopak snížit tlak a srdeční aktivitu, aby tak organismus mohl pozvolna přejít do spánkového stádia. Cvičení si nechte na denní hodiny.

Dejte si horkou sprchu

Oproti tomu si rozhodně dejte horkou sprchu nebo koupel. Po dokončení mytí se ihned sníží teplota vašeho těla, což je potřeba pro úspěšné usnutí. Optimální tělesné teploty můžete dosáhnout také otevřeným oknem přes noc.

Žádné šlofíky po čtvrté hodiny

Pospávání přes den (které by ale nemělo překračovat 90 minut) je pro lidský organismus jednoznačně prospěšné. V pozdějších odpoledních hodinách by ale mohlo narušit noční spánek. Každý spánek snižuje hladinu adenosindifosfátu (ADP), kterého je třeba k usnutí. Čím později si přes den dáváte šlofíka, tím déle trvá, než se zásoby ADP obnoví a vy budete moct znovu nerušeně usnout.

Nemůžete usnout? Spánkový expert má pro vás zaručený trik

Vyhněte se kofeinu

Tato rada asi nepotěší hromadu lidí, ale kávu či jiný kofeinový nápoj byste měli naposledy požít ve dvě odpoledne. Má to opět co do činění s ADP, jehož receptory kofein blokuje. Jedinci, kteří mají dlouhodobě problémy se spánkem, by se kofeinu měli nejlépe vyhnout úplně. Polovina z něj v organismu zůstává ještě osm hodin po posledním povzbuzujícím nápoji.

Zdroj: Karan RajNepřehlédněte