Ústecká městská část Severní Terasa se těší na novelu, která odstraní vraky z ulic

14.2.2020
Marcel Mihalik

„Ani nevíte, jakou radost mi to udělalo, takže novelu vítám velice. Vloni se mi podařilo za Severní Terasy odstranit 8 vraků, některé byly i víceleté – to považuji za velký úspěch,“ raduje se starosta MČ Ústí nad Labem – Severní Terasa Jaroslav Šimonovský (ANO). „Radoval jsem se z toho, že na Terase nemáme žádný autovrak. Jenže už se opět rýsují minimálně 4 kusy automobilů. Takže za mě novela jen dobře,“ řekl pro Náš REGION. Novelu zákona o pozemních komunikacích si pochvaluje též místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS), který je rovněž poslancem. „Několik problémových autovraků v Litoměřicích existuje a doposud nebylo možné takový vrak odstranit v relativně krátké době. Tedy novelu vnímám pozitivně,“ odpověděl redakci.

Co vlastně novela, kterou poslanci schválili v lednu, říká? Že provozovatel vozidla bude vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci především obcím, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Doposud lze odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu.

„V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ popisuje senátorka Renata Chmelová.

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal Daniel Čech, vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10.

Novela zákona musí ještě projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se starostové těší na to, jak se uvolní parkovací místa.Nepřehlédněte