Praha patřila ve 14. století k největším městům v Evropě. Před ní – co do velikosti – byl pouze Řím a Cařihrad. Věhlas a slávu gotické Prahy ještě dále umocnil velkolepý Karlův most. S jeho stavbou se pojí řada pověstí, legend a tradic.
Karlův most je podle legendy jediným mostem na světě stavěným nejen z kamene, ale také z vajec. Byl to sám Karel IV., kdo poručil, aby se do malty kvůli zpevnění stavby přidávala syrová vejce. A stavitel Petr Parléř prý opravdu syrová vejce jako přísadu do malty používal. Někdo tvrdí, že i díky této receptuře vydržel most stát už více než 668 let.
Do Prahy na Karlův příkaz přijížděly z celých Čech vozy naložené křehkým nákladem. Prý tenkrát přijeli i Velvarští. Aby svoje vejce přivezli v pořádku, uvařili je před transportem natvrdo.
Tradice je nutné dodržovat!
A tak letos již poosmé přišli na Květnou neděli na Karlův most obyvatelé z Velvar a okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem bylo připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti obyvatel Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí.
Na obranu Velvarských současníci tvrdí, že vařená vejce tehdy přinesli jako potravu pro vyhladovělé dělníky, nikoliv jako předpokládanou součást stavebního materiálu. Velvarští i letos ukázali Pražanům a stovkám turistů, že nejsou natvrdlí a nepřivezli ve 14. století na stavbu Karlova mostu vejce syrová k použití do malty, ale záměrně vejce vařená, kterými chtěli nasytit hladové dělníky.
Vajíčka pro purkmistra
Na Květnou neděli 13. dubna 2025 tak výprava z Velvar přešla za značné pozornosti turistů a zvědavců Karlův most od Malostranské věže na Křižovnické náměstí, kde slavnostně předala uvařená vajíčka purkmistrovi, tedy Terezii Radoměřské (TOP 09), starostce Prahy 1.
Počasí bylo údajně letos mnohem příjemnější než tenkrát ve středověku. Všichni se dobře bavili, nikdo se Velvarským už nevysmíval. Tradice byla zachována.
Zdroj: autorský text