Ve středověku byla zvěřina samozřejmou součástí stravy. Zvěřina k podzimu patří

28.10.2020
Jiřina Pouzarová

Veterinární kontrola masa je nutná

Pokud patříte mezi nimrody nebo vás přítel myslivec obdaroval parádním kouskem zvěřiny, držte se při její přípravě následujících pravidel:

  • Zajímejte se o původ. Je třeba dbát na to, aby maso prošlo veterinární kontrolou. Jinak riskujete mnohá onemocnění.
  • Maso ze zvěřiny je třeba nechat vždy uležet. Maso čerstvě zabité zvěře je tuhé a bez chuti i při sebedelším dušení.
  • Mladé kusy mají maso křehké a s krátkým vláknem. Můžete je tedy upravovat již po jednom až třech dnech. Kusy starší dvou let by měly být naloženy do mořidla. Teprve odležením maso získá typické aroma a je měkčí.
  • V pernaté zvěři často zůstávají broky. Proto vždy prohmatejte kůži a broky vyndejte.

Za našich babiček bylo v zimě jediným zdrojem vitaminů. Domácí zelí, nejzdravější potravina

Můžete se inspirovat některým z následujících receptů.

Srnčí biftečky

500 g srnčího vykostěného hřbetu, čerstvě mletý černý pepř, sklenka červeného vína, olej, sůl, hladká mouka

Omyté maso odblaňte, nakrájejte na řízky, naklepejte, opepřete, polijte vínem a olejem a nechte několik hodin na chladném místě odpočívat. Před přípravou maso osolte, obalte v hladké mouce a opékejte po obou stranách. Podávejte na opečených toastech s pikantními omáčkami.

Bažant na jablkách

bažant, 4 jablka, 30 g másla, 70 g slaniny, čerstvě mletý pepř, sůl, 1 cibule, 3 bobkové listy, sladká smetana

Očištěného bažanta opláchněte a na povrchu i uvnitř osolte. Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte. Do bažanta vložte máslo a jablka a zašijte jej. Opepřete, obalte plátky slaniny a do pekáče vložte prsy dolů. Přidejte zbylá jablka, na kolečka nakrájenou cibuli, bobkové listy, podlijte trochou vody, přikryjte a v předehřáté troubě pečte doměkka. Během pečení obracejte a polévejte. Nakonec odkryjte, polijte smetanou a dopečte do červena. Podávejte s vařenými brambory.

Aby doma nebo na chalupě bylo teplo. Palivo na zimu

Jelení kýta na pepři

700 g jelení kýty, čerstvě tlučený černý pepř, sůl, olej, 2 cibule, 200 g kořenové zeleniny, masový bujon, 1 lžíce hořčice, 3 lžíce hladké mouky, 100 g prorostlé uzené slaniny, 300 g hruškového kompotu, jeřabiny, brusinky

Omyté maso odblaňte, nakrájejte na řízky a naklepejte. Vetřete pepř, osolte, na rozpáleném oleji opečte z obou stran a odložte na nahřátý talíř. Ve vypečené šťávě osmažte nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte nakrájenou kořenovou zeleninu, maso, podlijte trochou bujonu, přikryjte a duste doměkka. Maso vyjměte, šťávu rozmixujte, zahustěte moukou rozmíchanou v bujonu spolu s hořčicí a vařte ještě 15 minut. Omáčku dochuťte citronem nebo octem, vložte maso a ještě pár minut povařte. Slaninu nakrájejte na tenké plátky a opečte. Do slaniny zabalte hrušky a ozdobte jeřabinami nebo brusinkami. Podávejte s rýží.

Od jablíčka po nejchutnější šťávu. Mošt je lahodaNepřehlédněte