Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

17.11.2018
Renáta Šťastná
Další fotky

Mnoho lidí přemýšlí, co dát svým rodičům, prarodičům nebo dětem a blízkým pod stromeček. Proč jim nevěnovat pobyt v lázních? „Dnes je běžné, že do lázní nejezdí jen klienti takzvaně „na pokladnu“, tedy přímo se povinně léčit, ale jezdí i za relaxem, na dovolenou či prodloužený víkend. Podobně je to u nás a jsme rádi, že máme pestrou škálu klientů,” prozradil ředitel Lázní Kostelec Jiří Fadler.

Domnívá se, že právě lázeňský pobyt, ať už na Vánoce, na Silvestra, kdy jsou připraveny speciální balíčky, ale i kdykoli během roku, je skvělým dárkem.

FOTO: Lázně Kostelec u Zlína

Lázně Kostelec u Zlína - Kostelec historieLázně Kostelec u Zlína - Lazne Kostelec letoLázně Kostelec u Zlína - Lazne Kostelec klientLázně Kostelec u Zlína - Lazne kostelec klientkaLázně Kostelec u Zlína - Lazne Kostelec relax
Další fotky
Lázně Kostelec u Zlína - Lazne Kostelec xLázně Kostelec u Zlína - Lazne Kostelec

Historie kosteleckých lázní sahá do období před 276 lety a od té doby prošly mnoha proměnami. Ve třicátých letech minulého století projevil zájem o jejich koupi dokonce Tomáš Baťa, hraběnka Charlotta Seilernová však prodej zatvrzele odmítala. Následně byly lázně během druhé světové války značně poškozeny, a po roce 1945 zestátněny. Stačilo málo a byly zcela zničeny. Později je sice bývalý režim zachoval jako rekreační středisko pro Vítkovické železárny a vybudoval, na tehdejší dobu, luxusní hotel, nicméně smysl místa pozbývaly. A tak jim byl jim odejmut statut lázeňské péče. Jejich původní smysl se začal znovu naplňovat před dvaceti lety.

Znáte místo v Praze, kde vyvěral pramen živé vody? Objevte nejstarší zapomenuté pražské lázně

„Od té doby zde znovu a velmi úspěšně léčíme bolesti kloubů, zad nebo krční páteře, ale také mimokloubní revmatismus a další onemocnění,“ říká Jiří Fadler. „Léčivý pramen s velmi vysokým obsahem sirovodíku je vhodný také pro léčbu kožních onemocnění, jako například atopického ekzému, lupénky či akné. K léčbě se používá široká paleta procedur – od sirných, uhličitých či perličkových koupelí, přes rašelinové zábaly, parafínové obklady, různé druhy masáží a plynové koupele v CO2, až po světelnou terapie, elektroléčbu i léčebnou rehabilitaci,“ dodává.

Největšího rozmachu kostelecké lázně dosáhly v letech 1899 až 1908, kdy je vlastnil lékař Jan Kovář a manželé Mašláňovi. Lázně byly přebudovány na moderní léčebné středisko, které se velmi rychle stalo společenským centrem kraje. Ač je v dnešní velké konkurenci lázeňských služeb velmi složité prorazit, tyto lázně jsou v mnohém zcela originální. Polohou, širokou nabídkou služeb, a to nejen těch léčebných. „Lidé často utrácejí desetitisíce za různé exotické nebo běžné dovolené u moře. Samozřejmě je to lákavé a krásné. Rozhodně neříkám ne, ale najde se řada lidí, kteří k nám jezdí a říkají, že pomalu mění pobyty u moře či kdekoli v zahraničí za pár dní, týden či dva v lázních, protože zde najdou odpočinek, relax, dobrou kuchyni, zážitek, krásnou přírodu a k tomu ještě i léčebné procedury. Naopak jim odpadají starosti a náklady s dlouhým a někdy složitým cestováním. Mnoho takových je a my jsme za ně samozřejmě velmi rádi,” přiznává ředitel lázní.

Olivově dětské léčebně v Říčanech loni přibylo pacientů

Podobně hovoří řada lékařů nebo manažerů jiných českých lázeňských komplexů, protože Češi v poslední době skutečně objevili kouzlo lázní, které jim dopřeje udělat si krásnou dovolenou a spojit příjemné s užitečným. Ne nadarmo se říká, že nejlepší investicí je právě investice do sebe a svého zdraví. A na tom se shodují i odbornici. „Chystáme tady zajímavý program jak na Vánoce a Silvestr, ale chceme dělat různé akce a besedy se zajímavými hosty i v průběhu celého roku. Stále se snažíme věci vylepšovat a naším hlavním cílem je, aby u nás lázeňští hosté co nejlépe,“ dodává závěrem Jiří Fadler.

Legenda praví, že pes spadl do tůně s horkým tryskajícím pramenem. Tak byly objeveny Karlovy Vary

Lázně Kostelec u Zlína:

Jejich kořeny sahají až do roku 1742, kdy kostelecký občan Jan Zbořil objevil na svém pozemku zázračný pramen, který léčil „otokem a dřením údy stižené a zdravé chránil před onemocněním“. Dnes se opět stávají střediskem jihovýchodní části republiky. Kdysi šlechtický rod Seilern-Aspang vepsal toto panství do zemských desek jako své a nechal v Kostelci vzniknout takzvané „panské lázně“ ve stylu doznívajícího baroka. Nejprve sloužily pouze vrchnosti, až následně byly určeny pro všechny klienty. Dnes sem jezdí lidé různých věkových kategorií i společenského postavení a na své si přijdou i milovníci golfu.

Okolí Slaného pramene dostane facelift zřejmě letos. Dal jméno městu Slaný a byly u něj lázně

 Nepřehlédněte