Člověk, který dosáhl hranice možného a stal se po Bohu dalším stvořitelem

Náhrobek, popsaný hebrejskými písmeny a pokrytý kamínky, je velmi zvláštní a velmi často navštěvované místo. Starý židovský hřbitov. Cedulka v češtině je už jen jaksi navíc. Odpočívá zde učenec, který pro magickou pověst Prahy, i tohoto místa, udělal mnohem více, než zástupy jiných.

Židovský rabín, vědec, pedagog a spisovatel, pro vědecký svět. Záhadná postava, mystik ovládající magii, kabalu, alchymii a tajemné nauky. Člověk, který dosáhl hranice možného a stal se po Bohu dalším stvořitelem. Oživil prý beztvarou hlínu, dal ji lidskou podobu a vdechl ji život.

Jehuda ben Becalel Löw, se narodil v době, kdy matriky ještě byly naprosto neznámou administrativní pomůckou. Historie byla v jeho případě velkorysá, a tak jeho narození umístila do rozmezí let 1512 až 1526. Datum smrti je již známo přesně, 17. 9. 1609.

Zázraky rabína Löwa. Samozřejmě, stvořil golema, ale to není ani zdaleka všechno

Narodil se zřejmě v polské Poznani, v rodině, která podle židovské tradice kladla svoje počátky až k biblickému králi Davidovi. Dosáhl velmi hlubokého vzdělání, vždyť již v necelých třiceti letech získal funkci vrchního zemského moravského rabína. V Mikulově působil dvacet let. Renesanční doba v Praze. Čas šarlatánů a vědců. Koktejl vědy, čar i kouzel, který dodnes na návštěvníka působí.

V pražské, židovské literatuře se tento Pražský Maharal stýkal nejen se svými souvěrci, ale i s vědeckou smetánkou té doby, jako byl například Tycho Brahe. Vědec, který důsledně dbal na exaktnost svých teorií, by jistě neztrácel čas s nějakým šarlatánem.

Legendární rabín připomíná všem lidem jeden z prvních etických kodexů. V zásadě platí dodnes

Tajemno, které tohoto člověka obklopuje, je jistě zajímavější, než suchopárná fakta. Koluje o něm spousta legend. Lůza, která po učenci vrhá kamení, které se mění v květiny. Tajemné schůzky s císařem Rudolfem II. o kterých nedokázali nic říci ani jeho komorníci. Nejasnosti a nedostatek informací jsou živou vodou pro fantazii. Císař Rudolf, který v mládí toužil po zlatu a ve stáří po elixíru mládí, tomu jistě přispívá podstatnou měrou. V únoru 1592 se na Pražském hradě císař i učenec setkávají mezi čtyřma očima. O čem tehdy hovořili, se neví dodnes. Naskýtá se zajímavá možnost.

FOTO: Velký rabín

Velký rabín - Velký rabínVelký rabín - Velký rabínVelký rabín - Velký rabínVelký rabín - Velký rabín

Co třeba ten jistý, dodnes nerozluštěný rukopis, kterému říkáme manuskript Voynichův. Tajemné kresby i písmo. Velmi pravděpodobně tehdy dočasný majetek pánů z Rožmberka. Půl roku po této schůzce umírá pan Vilém, předposlední Rožmberk, a Becalel se vrací v téže době do Poznaně. Proč tak spěchal? Císař k němu byl milostivý, proč tak najednou zmizel z Prahy? Fantazii se meze nekladou. Vůbec nezáleží na tom, zda jsou podobné pověsti pravdivé či vymyšlené. Mají své kouzlo, rozhodně větší, než nezáživná fakta. Do Prahy nikdy nepřijede kvůli velkému rabínovi a jeho vědeckému renomé, tolik lidí. Těch, kteří chtějí položit kamínek na náhrobek člověka, který stvořil Golema, je daleko více.

Dnes, 08:11
Podzim začal tak hezky, řekne si možná nejeden z vás, pomýšlející na změnu dodavatele energií....
Včera, 21:36
V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na dnešním...
Včera, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 15:40
Stromy nám v posledních letech takřka mizí před očima. Sucho a kůrovec ztěžují stromům život....
Včera, 13:40
Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci...
Včera, 10:20
Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět,...
Včera, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
zpěvačka a moderátorka Jana Chládková
25.10.2020
Na dvou pilířích stojí pracovní život Jany Chládkové – na moderování a zpívání. Moderuje Noční...
25.10.2020
Nejvýznamnějšími a také nejproduktivnějšími našimi sochaři ve druhé třetině 19. století, v období pozdního neoklasicismu...
25.10.2020
Dušičky se blíží a květinářství i trhy nabízejí velké množství věnců, košíčků i jiných ozdob....
25.10.2020
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
Reklama