Veřejnosti méně známá Alena Ladová. Svůj talent zdědila po svém slavném otci

V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly populárními nejen mezi malými, ale i mezi velkými. Zdaleka každý však již tak podrobně nezná dílo jeho dcery akademické malířky Aleny Ladová, která pro neodbornou veřejnost poněkud stojí ve stínu svého otce.

Alena Ladová se narodila 29. prosince 1925 v Praze. Talent zřejmě zdědila po svém otci, protože se u ní projevil již velmi brzy. Po absolvování gymnázia studovala tři roky kresbu na Státní grafické škole u profesora Karla Tondla. Po absolvování školy působila rok v ateliérech Zlín-Kudlov. Právě zde se seznámila s kresleným filmem. Její studium pak pokračovalo u profesora Emila Filly na Vysoké škole umělecko-průmyslové v roce 1948.

Pamatujete ještě na kocoura Mikeše? Jděte v jeho stopách přes Ladův kraj, vede tudy jeho cesta

Veřejnost zná její tvorbu zejména díky dětským ilustracím. Za svůj život ilustrovala více než devadesát knih pro děti a mládež. V sedmdesátých letech to byla například velice populární kniha „Kluci, holky a Stodůlky“ od spisovatelky Evy Bernardinové, která byla naposledy vydaná v roce 2000 v nakladatelství Albatros.

V roce 1963 napsala a také ilustrovala knihu o svém otci „Můj táta Josef Lada“, ve které popisuje život v rodině Ladových a s láskou zde vzpomíná na svého otce. Alena Ladová ilustrovala také celou řadu časopisů, kalendářů, objevovala se pravidelně v tištěných periodikách pro děti a mládež, jako je například Mateřídouška nebo Ohníček. Její kresby byly i na pohlednicích s vánoční tematikou.

Alena Ladová působila i v televizní a divadelní tvorbě. Její výtvarný vliv můžeme vidět například v animovaných filmech Kocour Mikeš, Budulínek Mandelinka a O statečné princezně. Sama také navrhovala kostýmy a dekorace do pořadů Československé televize. V roce 1969 navrhla pro Státní divadlo Brno scénu pro Nedbalovu operu Z pohádky do pohádky.

Malířka Alena Jiříková z Úval vystavuje v rodném Písku

Pravděpodobně nejméně známá je její volná tvorba. V ní projevila něhu a jemnost. Příkladem je cyklus pražských zákoutí či soubor čtyřiceti šesti postav z historie, divadla a literatury, které tajně vytvořila a darovala k 36. narozeninám svému budoucímu manželovi Janu Vránovi (1919 – 1994). V roce 1960 se jí narodil syn Josef. Alena Ladová zemřela v roce 1992 v Praze ve věku nedožitých 67 let a je pochována na Olšanských hřbitovech. Dnes si její dílo mohou návštěvníci prohlédnout v Hrusicích v Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny.

FOTO: Alena Ladová

Alena Ladová - Alena LadovaAlena Ladová - Památník Josefa Lady HrusiceAlena Ladová - Mateřídouška
Dnes, 16:22
Ta bitva se dodnes vymyká všemu, co se učí na vojenských akademiích. Je v dokonalém...
Dnes, 14:02
Gotická katedrála Notre-Dame, známá také jako chrám Matky Boží v Paříži, byla postavena v letech...
Dnes, 11:45
Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších...
Dnes, 10:19
Teplé letní večery jsou jako stvořené na grilování a rožnění venku v zahradě. Abyste si...
Dnes, 08:11
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Včera, 16:54
Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému...
Rybíz
Včera, 16:03
Rybíz je oblíbené ovoce plné vitamínů, které má na své zahrádce skoro každý Čech. Letošní...
Včera, 14:21
Nacházíme se za Horskou branou. Dnes už neexistuje, byla zbořena v roce 1875. Stávala v...
Včera, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Včera, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Reklama