• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vláda zasedala v jihomoravských Bučovicích

  8.12.2023
  Jitka Kačánová

  Již počtvrté se v letošním roce vláda vydala do regionů na své výjezdní zasedání. Po Jeseníku, Vimperku a Kadani jednala tuto středu v prostorách Státního zámku Bučovice v okrese Vyškov. Jedním z hlavních bodů, na kterém se tam dohodla, je zřízení nového poradního orgánu vlády – Výboru pro regionální politiku, který má slaďovat politiku státu s potřebami regionů a samospráv.

  Vláda se také zabývala dopravou a ochranou vody a životního prostředí v Jihomoravském a Zlínském kraji a jednala i s hejtmany obou regionů a představiteli místních obecních samospráv. „Vždy se snažíme u výjezdního zasedání vlády se setkat nejen s reprezentanty obcí a především také s reprezentacemi vždy dvou krajů. V tomto případě jsou to kraj Jihomoravský a kraj Zlínský. Současně platí, že členové vlády se zúčastní nejen jednání s radami krajů a jednání se zástupci obcí, ale také strávíme část dne v obou krajích, navštěvujeme různé instituce, setkáváme se s občany a snažíme se využít ten čas tímto způsobem,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

  Miliardy do ochrany životního prostředí

  Ministři a ministryně se rovněž seznámili s tím, jak stát prostřednictvím dotačních programů Ministerstva životního prostředí ČR pomáhá Jihomoravskému a Zlínskému kraji bojovat s dopady sucha a eroze půdy a připravovat se na důsledky klimatické změny. „Problém se suchem a s vysokými teplotami trápí ze všech regionů České republiky nejvíce právě Jihomoravský a Zlínský kraj. Aby tady fungovalo zemědělství, abychom zachovali lesy, tak je potřeba těmto regionům pomoci,“ doplnil Fiala.

  Na podporu udržitelného hospodaření s vodou, adaptační opatření a boje proti suchu a erozi je z aktuálního operačního programu Životní prostředí připraveno do roku 2027 zhruba 25,6 miliardy korun a Jihomoravský a Zlínský kraj k 20. listopadu už předložily celkem 212 projektů v souhrnu za 6,2 miliardy korun. Dalších 453 projektů s podporou cca 1,6 miliardy v Jihomoravském a 322 projektů za 600 milionů ve Zlínském kraji, které přímo souvisejí s ochranou vody, půdy a adaptačními opatřeními, bylo podpořeno z národního programu Životní prostředí.

  Dálnice, silnice i železnice

  Vláda se seznámila také s probíhajícími a připravovanými projekty v oblasti dopravní infrastruktury v obou regionech. Podle premiéra je v obou krajích ve výstavbě zhruba 117 kilometrů nových dálnic a 85 kilometrů silnic I. třídy. V realizaci nebo přípravě je i 25 železničních staveb a podle něj je v Jihomoravském kraji velká šance i na výstavbu vysokorychlostních tratí.

  Aktuálně se například jedná o rozšíření dálnice D1 v úseku Brno-centrum-Brno-jih, což je 1,4 kilometru dálnice a související přestavbu dvou mimoúrovňových křižovatek celkem za 1,027 miliardy korun, rozestavěné jsou další úseky dálnice D55 na území obou krajů a dálnice D49, intenzivně se pracuje také na dostavbě klíčové dálnice D52 na Vídeň nebo na zkapacitnění velkého městského okruhu kolem Brna. V plánu je výstavba dalších úseků těchto dálnic, obchvaty Znojma a Břeclavi nebo zásadní rekonstrukce silnice I/49 od Vizovic až na státní hranici se Slovenskem.

  V obou krajích se modernizuje nebo chystá k modernizaci i železniční síť. Dokončuje se například železniční koridor v úseku Lanžhot–Kúty. V přípravě je výstavba vysokorychlostní trati od Velké Bíteše přes Brno do Rakvic a modernizace úseku do Břeclavi a modernizací na vyšší 200 km rychlost má projít i trať Brno–Přerov. Rekonstruuje se také několik nádraží, například Brno-Královo Pole, Vsetín či Rožnov pod Radhoštěm.

  Bučovice

  Město v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, 29 km východně od Brna na severním okraji Ždánického lesa. Žije zde přibližně 6800 obyvatel. Spadá do vinařské oblasti Morava Velkopavlovické podoblasti a rozprostírá se zde několik hektarů vinic. V prostorách zámku se vždy v polovině května pořádá ochutnávka vín, druhá největší v Česku.

  Zdroj: Vláda ČR  Nepřehlédněte