• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vraťte se do minulosti s Legiovlakem v Týništi nad Orlicí!

    23.3.2025

    Jedinečná možnost se naskytne milovníkům vlaků a historie. Do Týniště nad Orlicí již brzy zavítá unikátní souprava Legiovlaku – pojízdného muzea, které věrně napodobuje legionářský vlak z období let 1918 až 1920.

    Již mezi 1. až 6. dubnem letošního roku budou moci návštěvníci Legiovlaku v Týništi nad Orlicí zamířit do minulosti. Legiovlak, který se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, nabídne pohled například do obrněného vagonu, který sloužil k obraně a patřil k nejdůležitějším prostředkům armády. Dále „těplušky“ – nákladní vagony upravené k přepravě vojáků – s dvojitou podlahou, zateplením a často i kamny.

    Nezbytnou součástí byl také zdravotní vagon, sloužící k ošetření raněných, nebo plukovní prodejna, kde si legionáři mohli nakoupit potřebné věci i mimo obydlená území. Zajímavostí je také plošinový vůz, který sloužil jako mobilní stanoviště pro obrněný automobil. K vidění budou také štábní, krejčovský, filmový či kovářský vůz, který byl zrekonstruován na Slovensku.

    Vagony představují různorodé aspekty legionářského života na Transsibiřské magistrále. Legiovlak jezdí po České republice od roku 2015 a díky podpoře ministerstev, konkrétně Ministerstva obrany a Ministerstva dopravy, bude na kolejích minimálně do roku 2026.

    Podle slov České obce legionářské pomáhají takové akce veřejnosti, zvláště pak mladým lidem, získat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma. Město Týniště nad Orlicí však na svých stránkách pro školní či jiné organizované skupiny doporučuje udělat si rezervaci. Pro školy je připraven speciální program, během kterého průvodci oblečení v kopiích legionářských uniforem provedou žáky jednotlivými vagony a zodpoví jejich případné dotazy. Maximální kapacita skupiny je 30 lidí.

    Vlak bude pokračovat po Týništi například do Hradce Králové, Jilemnice nebo Jičína. Celkově má vlak pro letošní rok naplánovaných 34 zastávek po České republice.

    Československé legie

    Jednotky dobrovolnického zahraničního vojenského odboje Čechů a Slováků za první světové války (a ruské občanské války), tvořené jak českými a slovenskými krajany žijícími v zahraničí, tak bývalými vojákyi rakousko-uherské armády, kteří se po zajetí armádami Dohody rozhodli dobrovolně vstoupit do řad legií a dezertovat k nepřátelským vojskům. S nimi pak bojovali proti vojskům Ústředních mocností, tedy i proti českým a moravským vojákům loajálním císaři (František Josef I.).

    Tím se dopustili dezerce a porušení vojenské přísahy panovníkovi, za kterou jim hrozilo nasazení v trestních oddílech (a tím téměř jistá smrt) až trest smrti. Sami příslušníci legií své vypovězení poslušnosti Rakousku-Uhersku brali jako součást revoluční akce zahraničního odboje s cílem napomoci vzniku samostatného Československa. Jejich vojenské úspěchy skutečně sehrály při jednáních o vzniku Československa v roce 1918 i později během Pařížské mírové konference zásadní roli.

    Zdroj: Město Týniště nad Orlicí, Česká obec legionářská, Rychnovský deník, Wikipedia



    Nepřehlédněte