Walt Disney. Jméno, které se stalo světovým pojmem

22.12.2020
Karel Dudek

Jistě, je to klasika všech animovaných klasik. První celovečerní film, s kreslenými hrdiny, se objevil na plátně 21. 12. 1937. Diváci tleskali vestoje a film v této verzi vydělal na tehdejší dobu závratných osm milionů dolarů. Scénárista, režisér, animátor, producent, filantrop. Přívlastků bychom jistě našli mnohem více. Jeden z pilířů zábavního průmyslu v USA, s filmovými rozpočty, o kterých se našemu Jiřímu Trnkovi či Hermíně Týrlové nikdy ani nesnilo. Ale ani on nedostal nic zadarmo a za jeho úspěchem jsou léta namáhavé práce a nezdarů. Nestačilo být dobrý. V drsném světě kapitalismu té doby mohl uspět jen ten nejlepší.

Pohádky se staly dětem dostupnými v okamžiku, kdy z nich zmizel sex. Původně byly pro dospělé. Se vším všudy

Narodil se v Chicagu, na samém počátku dvacátého století, v prosinci 1901. Filmový svět ještě netušil, že získá neuvěřitelných 26 Oscarů a vybuduje filmový a zábavní průmysl s ročním obratem více jak 35 miliard dolarů. Jeho předkové pocházeli z Irska a on po nich získal vlastnosti, bez kterých by neměl šanci uspět. Tvrdošíjnost, neústupnost, nezlomnost. Dětství měl krásné, plné dobrodružství. Farma jeho bratra Roye, prérie s prvními vlaky přes kontinent. První kresbičky koní, které se líbili staršímu pánovi ze sousedství a díky tomu i první dětské obchody pro pár dolarů navíc.

Věda a pohádky. Není to vlastně protimluv? Inspirovala Alenka v krajině za zrcadlem Alberta Einsteina?

Disney měl nejen tvůrčího, ale i obchodního ducha. Do zad mu však hanebně vpadla první světová válka. Odveden nebyl, kvůli nízkému věku a tak se aspoň uplatnil jako řidič sanitky u Červeného kříže. Ve Francii ho také zastihl konec války. Následujících deset let bylo vyplněno nekonečnou prací. Kratičké reklamní filmy, občas nějaké ty pohádkové postavičky a nápady, zatím jen na papíře. Nesmíme zapomínat, že film byl stále ještě němý. Pak přišel králík Oswald, a po něm legendární Mickey Mouse. V roce 1932 za tuto postavičku obdržel cenu akademie. Následoval Kačer Donald, pes Pluto a Pepek námořník, s nezbytnou plechovkou špenátu. V roce 1934 se Disney rozhodl pro celovečerní film Sněhurka a sedm trpaslíků. Přátelé ho od tohoto úmyslu odrazovali, ale dokažte Irovi, že se mýlí, když už se jednou rozhodl. Bohužel tentokrát měli pravdu a nadšenému animátorovi došly peníze velmi brzy. Rozhodl se vsadit vše na jednu kartu a předvedl část filmu finančníkům. Pánům se pohádka zalíbila a dlaně s dolary se otevřely.

Nevyrůstejme, je to past. 14 nejlepších citátů Walta Disneyho o dětství a cestě za sny

Druhá světová válka neznamenala konec filmových studií. Právě naopak. Armáda zjistila, že k propagandě a povzbuzení obyvatelstva mohou velmi dobře posloužit i filmové postavičky a tak vznikl nejen film, ve kterém si zahrál Kačer Donald s karikaturou Adolfa Hitlera, ale i vážně míněné instruktážní filmy pro armádu. Naši dědečkové si těchto filmových postaviček příliš neužili. Možná si řeknete, co mohlo minulému režimu vadit na Pepkovi námořníkovi, či Kačeru Donaldovi? Nevadili oni, vadil mu jejich tvůrce. Walt Disney byl totiž zapřisáhlým antikomunistovou, a v době  mccarthistické antikomunistické kampaně, v roce 1947, neváhal obvinit řadu svých spolupracovníků. Proto byl za železnou oponou řadu let upřímně nenáviděn. To však není důležité. V roce 1950 přišly první filmy s živými herci, jako byl například Ostrov pokladů, či Dvacet tisíc mil pod mořem. Walt Disney zemřel na rakovinu plic, 15. 12. 1966. Zanechal po sobě nesmazatelnou stopu filmové tvorby a zábavního průmyslu po celém světě.

FOTO: Walt Disney 2

Walt Disney 2 - Walt DisneyWalt Disney 2 - Walt DisneyWalt Disney 2 - Walt DisneyWalt Disney 2 - Walt DisneyWalt Disney 2 - Walt Disney

Začali jsme Sněhurkou a skončíme Sněhurkou. Víte, že to políbení, poslané po holubičce, zachránilo této krásce život? Napovím vám. Zlá královna zkoumá, zda bude její pomsta dokonalá. Vyrobí otrávené jablko a chce se ujistit o jeho spolehlivosti. Moudrá kniha ví vše. Na spavou smrt není jiný lék, než první z lásky polibek. A jsme doma. Kdyby totiž nebyla Sněhurka cudnou dívkou a tehdy prince sama políbila, už by ji princ polibkem ve skleněné rakvi neprobudil. Bylo by to totiž podruhé.Nepřehlédněte