Z Pražáka malířem Posázaví. Poklidná cesta Františka Antonína Jelínka

8.3.2020
Fefík
Další fotky

Talent projevoval už od útlého mládí, v šestnácti složil zkoušky na pražskou malířskou akademii, kde studoval postupně u profesorů Bohumíra Roubalíka, Vlaho Bukovace a Hanuše Schwaigera. Absolvoval v roce 1911 a s podporou Hlávkovy nadace odjel na roční studijní pobyt do Itálie. O rok později navštívil Černou Horu, kde portrétoval tamějšího krále Nikolu I.

První světovou válku prožil v Kutné Hoře a maďarském Egeru, na konci války pracoval jako voják – malíř na restaurování Asamových fresek v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.

Sytá barevnost, energické tahy štětce, deformace figur. Rozpoznatelný rukopis Oskara Kokoschky

Po 1. světové válce se oženil s Růženou Kalouskovou a osud jej zavedl do Lipnice nad Sázavou, kde se setkal s malířem Jaroslavem Panuškou (1872 v Hořovicích – 1958 v Kochánově) a pravděpodobně i se spisovatelem Jaroslavem Haškem. V roce 1922 si v nedaleké vesničce Kochánov (dnes části Světlé nad Sázavou) postavil letní domek a později velkou vilu s ateliérem. V Kochánově vybudoval krásnou zahradu a maloval květiny, zátiší a krajinné motivy z okolí.
Přítel Panuška si tu zbudoval srub.

V Praze pracoval v ateliéru v Karlově ulici.
V letech 1920 – 1939 namaloval více než 1 150 obrazů, převážně figurálních.
Maloval především portréty, malíře Otakara Štáfla, Otu Bubeníčka, Josefa Brože a Jaroslava Panušku, historika umění Zdeňka Wirtha, tenoristu Národního divadla Mirko Štorka, legendu letenského fotbalu Káďu Peška (tento portrét shořel při požáru stadionu v roce 1934) a samozřejmě Masaryka.
Vytvořil i krásné akty a lovecká zátiší.
Byl členem Jednoty umělců výtvarných a zúčastňoval se pravidelně jejich členských výstav v Praze.

Karel Černý nacházel střed své jistoty v osamocení, v tichém polaskání a pozastavení se nad věcmi neživými

Po druhé světové válce se postupně natrvalo usadil v Kochánově a zaměřil se na malbu krajin, květin, Světlé nad Sázavou, Lipnice nebo Sázavy.
V 60. letech vedl ve Světlé školu pro amatérské malíře. Koncem 60. let namaloval kolekci temper staré Světlé a na objednávku tehdejšího MěNV zhotovil kopii obrazu Světlé od Antonína Mánesa dle originálu z roku 1832 zapůjčeného Národní galerií.

Zemřel v Kochánově 26. února 1977, pohřben je v Praze na Olšanech.
Své město miloval a ve své poslední vůli odkázal městskému národnímu výboru celou řadu obrazů, z nichž ten největší, který zachycuje práci josefodolských sklářů, dominuje vestibulu tamějšího kina.

FOTO: F. A. Jelínek

F. A. Jelínek - 1 dubrovník Fra. A. Jelínek – malíř www.aukceobrazu u národní galerieF. A. Jelínek - 2 800px-Fr.A.Jelínek_-_v_atelieru_v_roce_1951 jan vlček wiF. A. Jelínek - 3 Lipnicky lom – Frantisek Antonin Jelinek O207 mu vy hbF. A. Jelínek - 4 výhled na posázaví 9169-Fra. A. Jelínek – malíř www.aukceobrazu.u nár galF. A. Jelínek - 5 gal na půdě světlá n sáz
Další fotky
F. A. Jelínek - 6 západ slunce eantikF. A. Jelínek - 7 Listopad na Vysocine – Frantisek Antonin Jelinek – O 307 mu vy hbF. A. Jelínek - 8a 00px-Fr.A.Jelínek_-_zasněná_(1939)F. A. Jelínek - 8b Fr.A.Jelínek_-_stavitel_lodí_(1921)F. A. Jelínek - 9 800px-Malíř_Fr.A.Jelínek martin wolf, wiF. A. Jelínek - 99 800px-Kochánov_u_Světlé_nad_Sázavou_1 martin wolf wiF. A. Jelínek - 999 800px-Fr.A.Jelínek_–_hrobka_na_OlšanechF. A. Jelínek - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zdroj: jv, Světlá nad SázavouNepřehlédněte