Zatímco už netrpělivě vyhlížíme jaro a s ním rostoucí teploty, ranní mrazíky a padající vločky nás vrací zpátky na zem. Však ne nadarmo se říká „březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem“! Virózy řádí dál, stejně tak depka z toho, že teplíčko je pořád v nedohlednu. Pojďme se ohřát do sauny – prospěje to našemu tělu i duši!
V sauně se uvolní a prokrví svaly, zregenerují dýchací cesty a posílí srdce, cévy i imunita. Saunování má blahodárné účinky také na náš mozek a může být dobrou prevencí vzniku demence!
Máme na mysli saunování pravidelné, ne jednou za půl roku. Pro získání zdravotních benefitů bychom se měli saunovat alespoň jednou týdně – což není až tak nereálné. Obecné a jasné pravidlo pro saunování je: poslouchejte své tělo a nenakládejte mu příliš. A další samozřejmostí je doplňovat pocením ztracené tekutiny.
Choroby srdce a cév
Existuje více situací, kdy není vhodně saunu navštěvovat – především pokud trpíte významným onemocněním srdce a cév. Nesaunujte se časně po infarktu, pokud máte závažnou arytmii, srdeční selhávání nebo chlopenní vadu. Jestli se léčíte s vysokým krevním tlakem, je možné i přesto chodit do sauny za předpokladu, že máte krevní tlak dlouhodobě stabilizovaný a bez výkyvů. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem.
Obecně je vhodnější volit saunu s menší teplotou, obsazovat nižší příčky, kde je menší teplota a preferovat polohu vleže spíše než vsedě. Doporučuji také nesnažit se trhat rekordy, jak dlouho v sauně vydržíte – deset minut na jeden ohřívací cyklus vám bude stačit. Ochlazování je vhodné pozvolnější – čili ne skok do ledové vody ani ledové vědro, ale vlažná sprcha nebo jen chladný vzduch.
Kdy do sauny nechodíme?
Akutní nemoc: Když máte teplotu, rýmu a kašel, vám sice prospěje zalézt pod teplou peřinu, ale do sauny se nevydávejte. Vašemu stavu by to neprospělo a ještě byste bacily šířili dál. Saunování zlepšuje imunitu, a je tak účinnou prevencí nachlazení, ale není jeho léčbou. Máte-li saunu doma, je na zvážení krátké saunování v situaci, kdy teprve cítíte, že na vás něco leze – jste zimomřiví a unavení.
Porušená kůže: Do sauny nechoďte, pokud máte poraněnou kůži nebo akutní zánět – třeba nějaké hnisavé kožní onemocnění. Nezkoušejte to ani v případě zhoršené aktivní fáze ekzému nebo lupénky.
Po konzumaci: Nedoporučuje se saunovat bezprostředně po větším jídle – odstup od posledního jídla by měl být minimálně hodinu, od několikachodového jídla i více. Zároveň nebuďte úplně hladoví. A rozhodně nenavštěvujte saunu, pokud jste požili alkohol – zhoršuje termoregulaci, a navíc by sauna měla být klidné a tiché místo…
Těhotenství: Saunování není vhodné v prvním trimestru – to je období, kdy je nový život nejzranitelnější, takže se vyhýbáme všem extrémům. V dalších trimestrech je možné saunu zařadit do programu, obzvlášť pokud byla žena na saunování zvyklá. Opatrnost ale je na místě, proto je vhodné volit kratší dobu a menší teplotu.
Zdroj: MUDr. Kristina Skulínková