Záhadný a plný tajemství. To byl Rožmberský řád lebky

Měl to být poslední výslech. Výslech, který měl vězni konečně rozvázat jazyk. Nebo také proto, aby řekl i to, co neudělal. Velice pomalu se obléká. Neleží v posteli z rozmaru. Zmučené tělo vypovídá poslušnost. Soudci ale potřebují, aby se dožil vykonání rozsudku. Znovu se učí chodit. Tam dolů, do klína, se bojí pohlédnout, plamen pochodní, rabujících vojáků, byl nemilosrdný. Ten na stráži je celkem lidský, nechá vězně, aby si ještě odskočil. A pak poslední vzepětí těla, které se protáhne vikýřem, a po dlouhém pádu skončí v Jelením příkopu.

Martin Fruwein, advokát, pražský měšťan, vrchní rychtář nad českými městy, jeden z direktoria vzbouřených českých stavů, se další už výslechu nedočkal. Rozhodl se jinak. Do staroměstské popravy zbývaly dva týdny. Rozsudek byl přesto vykonán, na jeho mrtvém těle. Byl sťat a rozčtvrcen. Části těla byly rozvěšeny u cest vedoucích z Prahy. Pro výstrahu. Byl vlastně dvacátým osmým pánem, který se svého bílého kříže ve dlažbě pod radnicí dočkal teprve velmi nedávno. Ale právem. Nicméně jeho osobu dnes sledovat nebudeme. Bude nás však zajímat něco, co patřilo k jeho vlastnictví, a co zřejmě uniklo konfiskaci.

Perchta z Rožmberka byla obětí domácího násilí. Přesto nerezignovala

Tento nešťastník je, či spíše byl, jediným prokazatelným vlastníkem Rožmberského řádu lebky, který založil jeho pán, v jehož službách krátce působil. Byl jím Petr Vok, poslední příslušník tohoto mocného rodu. Je to opravdu záhadný řád, dodnes se přesně neví, z jakého důvodu ho Petr Vok založil a sám se jmenoval jeho prvním velmistrem. Možná mu byla impulsem jeho rozsáhlá, naprosto unikátní knihovna, která mohla směle konkurovat těm univerzitním. Kuriozity, především z alchymie, magie a jiných tajemství, ze kterých čpěla síra, a vyčuhovalo čertovo kopyto. Petr Vok naštěstí netrpěl pověrčivostí a jistě si občas nějakou podobnou knihu prohlédl.

Bůh ví, že zemřu neprávem. Ztracený zápas Jakuba de Molay, posledního velmistra řádu templářů

Lebka byla oblíbenou malůvkou, symboly života a smrti se vyskytovaly docela často. Petr Vok věděl, že se žádného elixíru nikdy nedočká a tak zřejmě zatoužil být výjimečný aspoň tím, že si založí vlastní řád. Zřejmě to tak bylo. Jak vlastně vypadal?  Byla to maličká, zlatá lebka pod lunetou, o hmotnosti osmi zlatých dukátů, přibližně 27 gramů. Tvůrcem tohoto řádu byl Rudolfův císařský zlatník a rytec drahokamů, Nizozemec Herzig van Bein. Na tomto řádu byla dvě latinská hesla, která pan Petr osobně vybral. Memento mori, čili pamatuj na smrt a Cogita Aeternitatem, rozjímej o věčnosti.

Memento pro živé. Kdo jste vy, byli jsme my. Kdo jsme my, budete i vy

Tento řád byl udělován významným osobnostem, ke kterým pan Petr Vok choval sympatie. Kníže Kristián I. Anhaltský, nebo jeho příbuzný, Jan Zrinský ze Serynu. Václav Vratislav z Mitrovic, a významný zástupce moravské šlechty Karel starší ze Žerotína. Vlastníkem řádu byl i Jan Jiří ze Švamberka, který po vymření Rožmberků zdědil jejich majetky i panství. V jeho památníku bylo nalezeno vyobrazení erbu, výše zmíněného Martina Fruweina, s hesly tohoto řádu. V roce 2018, tedy vlastně včera, byl proveden průzkum, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích. Naprosto senzační nález jeho hrobky, v přítomnosti televizních kamer. Madla kovové rakve, ve tvaru lebek, a na měděném povrchu sarkofágu vyobrazení šlechtice, s Řádem lebky na prsou.

 

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama