Zátopek se proběhne i v zahraničních kinech

13.9.2022
Simona Knotková

Životopisné drama Davida Ondříčka Zátopek se bude promítat v zahraničí. Film bude mezinárodně prodávat společnost Myriad Pictures, společnost zaměřená na filmovou a televizní produkci a distribuci. V tiskové zprávě to za tvůrce filmu uvedla Uljana Donátová.

Film Zátopek s rozpočtem 122 milionů korun je životním příběhem slavného československého atleta Emila Zátopka od jeho skromných začátků přes famózní vítězství na olympiádě až po problematické vztahy s okolím. Do titulní role režisér Ondříček obsadil Václava Neužila.

Film letos proměnil osm z 13 nominací na Českého lva. Česká filmová a televizní akademie ho ocenila jako nejlepší celovečerní film a Neužil si odnesl také cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Snímek získal také ocenění za režii, scénografii, masky, střih, kameru a zvuk. Čeští akademici film loni vyslali do soutěže o amerického Oscara, kde se však nedostal ani do prvního kola nominací. V pondělí do dalšího ročníku nejznámější filmové ČFTA vyslala film Petra Václava Il Boemo o barokním skladateli Josefu Myslivečkovi, tedy opět životopisný snímek.

„Když jsme v roce 2021 uvedli premiéru filmu Zátopek na festivalu v Karlových Varech, ohlasy diváků i zahraničních kritiků byly tak silné, že jsme tušili, že máme film, který může oslovit lidi po celém světě. Jsme nadšeni, že film nyní bude mezinárodně prodávat společnost Myriad Pictures; film je ve skvělých rukou,“ uvedl k zahraniční distribuci režisér a producent David Ondříček.

Myriad Pictures patří k předním nezávislým subjektům zaměřeným na filmovou a televizní produkci a distribuci. Na celosvětovém trhu působí od roku 1998. „Kryštof (Mucha), David a jejich tým natočili krásný, silný a dojemný film. Zátopek je dokonalý příběh oslnivého triumfu outsidera, a my se nemůžeme dočkat, až film představíme v rámci trhu Mezinárodního filmového festivalu v Torontu,“ uvedl Scott Bedno za společnosti Myriad Pictures. Severoamerická práva na snímek získala společnost Gravitas Ventures.

Gravitas Ventures je distributorem nezávislých hraných a dokumentárních filmů, byla založena v roce 2006 a propojuje nezávislé filmaře a producenty s distribučními příležitostmi po celém světě.

V Česku tvůrci a producenti filmu připravili akci Běží k Vám Zátopek!, která nabízí možnost uvedení snímku v rámci školních nebo mimoškolních aktivit přímo ve školách. Je připravena k příležitosti 100. výročí narození Emila a Dany Zátopkových. Učitelé mají možnost stáhnout si zdarma výukové materiály od ČT EDU a zaregistrovat se k promítání filmu, které bude možné počínaje dnem výročí, tedy 19. září.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte