• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Žehlení prsou jako ochrana před znásilněním. Brutální africká praktika se šíří v Británii

  25.3.2019
  Věra

  Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy, aby se nevysmekla. Matka přikládá sotva desetileté dcerce na prsa horký kámen. Dívka křičí a pláče. Další den ženy brutální praktiku zopakují.

  Jizvy na těle i duši

  Takzvané žehlení prsou má dívku ochránit před znásilněním. Následky si ale děvče ponese celý život. Kromě fyzického znetvoření ji bude provázet i zmrzačená psychika. Praktika, která je známá zejména v zemích subsaharské Afriky, například v Kamerunu nebo Togu, se dostala s příchodem uprchlíků i do Velké Británie.

  Evidují tam až tisícovku takto znetvořených dívek – čísla jsou neoficiální, protože jen zlomek dívek násilí ze strany rodiny nahlásí. Britská vláda nyní vydala prohlášení, ve kterém se zavazuje bojovat s rituálem, který popisuje jako zneužívání dětí.

  Osobní příběhy uprchlíků v Česku. Jak se líbí zdejším azylantům v naší zemi?

  Pachatelé, obvykle matky, to považují za tradiční zvyk, který chrání dívky před nechtěnou mužskou pozorností, sexuálním obtěžováním a znásilněním. Lékaři zase za zneužívání dětí, které by mohlo vést k fyzickým a psychickým jizvám, infekcím, neschopnosti kojit, deformitám a rakovině prsu.

  „Pomohla dceři se převléct a pak vzala železné tyče a zahřála je…“

  Ann Marie Christianová, sociální pracovnice z Velké Británie, v rozhovoru pro deník Guardian řekla, že se setkala s učitelkou ze školy v jihozápadním Londýně, jejíž žákyni matka žehlila prsa tímto způsobem ještě, když žily v západní Africe.

  Vzali jsme si domů uprchlíky. Bylo to minimum, co jsme pro ně mohli udělat, říká žena z Čelákovic

  „Popsala to jako formalitu, něco, co dělali každý den jako mytí,“ vypověděla sociální pracovnice. „Její matka to dělala ráno bez vědomí otce. Pomohla dceři se převléct a pak vzala železné tyče a zahřála je. Následně položila dítě na podlahu v ložnici a tyčemi přejížděla přes hruď jako válečkem. Ona (dívka pozn. red.) si téměř myslela, že je to součástí toho mít prsa,“ uvedla Christianová.

  Guardian také napsal, že redakce od nejmenované kamerunské gynekoložky získala fotografie prsou dvanáctileté dívky, která kvůli jejich žehlení zemřela. Deník uvedl, že snímky byly natolik otřesné, až se je rozhodl nepublikovat.

     Nepřehlédněte