• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Žil tu první český poustevník v historii. Ze Svatého Jana vede i nejstarší turistická stezka končící na hradě královských pokladů

  11.4.2018
  Táňa Pikartová
  Další fotky

  Svatý Jan pod Skalou je malebná víska na Berounsku. Několik kilometrů od Karlštejna, lomů Velká a Malá Amerika a také nejoblíbenějšího hradu ve středních Čechách, Karlštejna.

  Svatý Jan pod Skalou je místo tří naučných stezek, včetně nejstarší v Čechách. Kdo tu jednou byl, musí potvrdit, že je to doslova malebná vesnička vklíněná mezi skály a lesy v srdci Českého krasu nedaleko Karlštejna.

  Svatý Jan pod Skalou bude kulturní památkou. Poutnímu areálu to může paradoxně uškodit

  Nabízí přírodní i kulturní památky, které se už staly součástí nesčetných výletů. Zdejší dominantou je vápencová skála Křížek s překrásnou vyhlídkou do krajiny. Přesně pod ním stojí mohutný raně barokní Kostel narození Sv. Jana Křtitele s unikátním skalním kostelem a travertinovou jeskyní. Právě tady v 9. století žil první český poustevník Ivan.

  Svatý Ivan je podle legendy prvním poustevníkem v Čechách. Říkalo se mu také Jan Poustevník nebo svatý Jan Český. Měl být synem křesťanské vladaře Gostimysla a královny Alžběty.

  FOTO: Svatý Jan pod Skalou

  Svatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_kostel_svatého_Jana_KřtiteleSvatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_z_vrchuSvatý Jan pod Skalou - Svatý_Ivan,_Svatý_Jan_pod_Skalou šjůSvatý Jan pod Skalou - Jeskyně svatého IvanaSvatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_skála
  Další fotky
  Svatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_kostelSvatý Jan pod Skalou - Klášter_benediktinský_(Svatý_Jan_pod_Skalou)_(3)

  Vede tudy nejstarší značená turistická cesta v Čechách, cesta Vojty Náprstka ve směru Beroun – sv. Jan – Karlštejn. Obec Svatý Jan pod Skalou tvoří tři místní části – tedy Svatý Jan pod Skalou, Sedlec a Záhrabská.

  Místa v blízkosti

  Nedaleko hradu Karlštejn se ukrývá pozoruhodný skanzen Solvayovy lomy. Už jste ho navštívili?

  Karlštejn můžete od března navštívit, kdy se vám zamane

  Středověké hradiště připomínají už jen rozvaliny nad údolím Berounky. Na Tetíně zavraždili sv. Ludmilu

  Tajemství ukryté na dně Velké Ameriky a Slap. Co našli potápěči pod hladinou?

     Nepřehlédněte