Žižka promoval u Grunwaldu

Stříbrný kříž v rudém poli. Čtvrtá korouhev svatého Jiří, určená pro cizince. Pro cizince? Tehdy, patnáctého července roku 1410, se příliš nehledělo na to, kdo je domácí a kdo je cizí. Žoldák se neptá na politiku, žoldák se ptá na peníze. Věděly to obě strany. Řád německých rytířů i polsko-litevská koalice. Spor o území, ve kterém diplomacie selhala, a rozhodnout měly zbraně.

Řád tehdy ovládal prakticky celé území na jižním pobřeží Baltu. Poláci i Litevci ztratili přístup k moři a uvědomili si, že rozpínání tím řádu rozhodně neskončí a že s jídlem roste chuť. V tomto územním sporu se obrátili na českého krále Václava IV., aby jako jeden z nejmocnějších panovníků tehdejší Evropy rozhodl, na čí straně je právo. Václav rozhodl tak, jak pro něho bylo typické. Alibisticky, nechtěl si nikoho pohněvat.  Diplomacie ustoupila do ústraní.

Bitva u Malešova byla pro Žižku tou poslední a zároveň nejkrvavější

Řád i Poláci vyslali svoje emisary a začali najímat po Evropě vojáky. I v zemích Koruny české. Král Václav sice vydal formální zákaz pro svoje poddané, ale ve skutečnosti byl rád. Tento konflikt na severu se mu hodil. Válka kdekoliv jinde mu rozhodně nevadila, měl rád klid.

V Horní a Dolní Lužici a Slezsku se nechali do Řádového vojska najímat Němci, Češi a Moravané se přidávali na stranu polského krále. Urození pánové a rytíři se začali sjíždět pod válečné korouhve. Řádový velmistr tehdy dokonce požádal polského krále o čas, aby se do bitvy mohli sjet všichni, kteří se chtěli v boji proslavit. Bylo mu vyhověno, obě armády se potřebovali zkonsolidovat a to chvíli trvá.

U Grunwaldu neprohráli jen němečtí křižáci, ale křesťanství jako takové. Ujít tuhle řež si nenechal ani Žižka

Na české straně se účastnili Jan Sokol z Lamberka, Lacek z Kravař, Vilém Kostka z Postupic a jiní. Mezi nimi i jistý Jan Žižka, který patřil do družiny Jana z Lamberka. Jednoznačné důkazy pro jeho účast v bitvě ale nejsou. Nicméně v jeho pozdější vojenské taktice lze vysledovat, že se v průběhu roku dobře díval a zkušenosti zužitkoval beze zbytku. Seznámil se zde s vozovou hradbou, s dokonalou organizací a rychlostí přesunů vojsk, s kvalitou zásobování a s taktikou boje těžké jízdy.

A pak se stalo něco, co naplnilo husity vírou ve vítězství a křižáky hrůzou. Kruciátám se v Čechách nedaří

Bohužel neodnesl si jen pozitivní zkušenosti válečníka, ale i zkušenosti, které byly hodny středověku. Rabování, pálení, znásilňování. Na všech stranách. Němci, katoličtí Poláci, pravoslavní Rusové, muslimští Tataři.

Velitelé se sice pokoušeli svoje vojáky krotit, někdy přišla ke slovu i oprátka, ale bylo to marné. Strach byl dobrý spojenec a odnášeli to lidé v městečkách i vsích. Později tuto zkušenost Žižka zužitkuje v Prachaticích, Žatci, Chomutově.

FOTO: Bitva u Grunwaldu

Bitva u Grunwaldu - Bitva u Grunwaldu od Jana MatejkaBitva u Grunwaldu - Grunwald od Wojciecha KossakaBitva u Grunwaldu - Před bitvouBitva u Grunwaldu - Bitva u GrunwalduBitva u Grunwaldu - Bitva u Grunwaldu

Podle záznamů čtvrtá korouhev žádné divy udatnosti nepředvedla. Tak to tvrdí některé polské kroniky. Pod náporem německé těžké jízdy se některé litevské pěší oddíly daly na útěk a strhly k útěku i tento vojenský oddíl. Korouhev se sklonila, a to byl pro vojáky jasný signál k ústupu. Teprve na přímý rozkaz a zásah polského podkancléře Mikolaje Traby, se vrátili do boje.

Bitva skončila tak, jak zná historie. Německý řád byl poražen, nebyl však zničen. Jeho vliv ale značně poklesl, a to mělo důsledky i pro to, co se začalo odehrávat v Čechách o deset let později. Křižáci, bojující proti husitům, se co do kvality, statečnosti a chuti bojovat, nemohli těm předchozím od Grunwaldu ani zdaleka rovnat. A bohužel, či bohudíky, počtem se bitvy nevyhrávají.

Dnes, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Dnes, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Dnes, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
Včera, 16:29
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
Včera, 15:01
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
Včera, 14:14
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Včera, 12:02
Díky letošní epidemiologické situace dala řada Čechů přednost dovolené doma, tedy v České republice. Nepřeje-li...
Včera, 10:28
Došlo k němu ve čtvrtek 13. srpna 1868 v 21.30 hodin a zničilo město Arica, které tehdy...
Včera, 08:11
Historie prvních zvukových filmů v Československu sahá až do první třetiny 20. století. V Ústí...
Režisérka Eva Toulová
12.8.2020
Stela Nebeská je šestatřicetiletá žena, neúspěšná herečka, které se rozpadá manželství, má před rozvodem, přičemž...
Reklama