Zkáza parníku Lusitanie. Válečný milník, při kterém zemřely stovky pasažérů

Byla to válka, která všechny ty předcházející odsoudila do rolí hospodských rvaček. Skončily bitvy vojáků v barevných uniformách, připomínajících figurky na pouťových střelnicích. Nebýt vidět, použít lsti, zakopat se, to už nebyla zbabělost, ale vojenská lest. Nastoupily tanky, letadla, jedovaté plyny. A ponorky. Ty nás budou zajímat.

Je to trochu zvláštní, ale první úspěšný útok ponorky přišel o celých padesát let dříve, než padly v Sarajevu osudné výstřely. Ponorka Konfederace, s názvem Hunley, pochopitelně na ruční pohon, potopila 17. 2. 1864 loď USS Housatonic. Byla to sebevražedná akce, ponorka klesla na mořské dno i se svou osmičlennou posádkou. Bylo to tehdy zbytečné, válka už byla dávno rozhodnuta. Sedmého května 1915 přišel jiný útok ponorky. Útok, který znamenal obrat ve válce, která vlastně teprve začínala nabírat na obrátkách. Tehdy to však nikdo ještě neviděl. Německo rozdávalo tvrdé direkty na všechny strany a konec války se zdál nekonečně vzdálen.

Přežila potopení Titanicu i Britannicu, druhý jmenovaný parník sloužil dokonce za první světové války

Byla to však pravda. Německo se dopustilo osudové chyby, stejně jako se téže chyby dopustí Japonsko o čtvrt století později. Probudilo spícího obra. S parníkem Lusitanie, na kterém zahynula mezi dvanácti stovkami cestujících více jak stovka Američanů, klesla ke dnu i naděje Německa na vítězství ve válce. Válečná kola za oceánem se roztočila a začala chrlit zbraně, techniku i vojáky. Parník Lusitanie převážel na britské ostrovy munici do ručních zbraní, která byla řádně nahlášena v soupisu zboží. Německé velvyslanectví v USA dokonce cestující varovalo, že loď může být v britských vodách napadena, protože mezi Británií a Německem panoval válečný stav. Kapitán na to pochopitelně nedbal. Byl to voják. Prvního května vyplul z New Yorku a zamířil do Liverpoolu. O šest dní později, asi jedenáct kilometrů od majáku Old Head of Kinsale byl parník zasažen torpédem z německé ponorky U-20, a potopil se za 18 minut. Zachránila se necelá tisícovka pasažérů. Čluny byly obsazeny ženami a dětmi a včas se dostaly na hladinu. Rovněž záchranné pásy udržely nad vodou řadu cestujících. Několik člunů bohužel strhl vír potápějící se lodi, která byla jen o trochu menší než Titanik.

Zkáza Královny Středomoří. Luxusní parník Andrea Doria málem dopadl jako Titanik

Příčinou rychlé zkázy lodi byl dvojitý trup, kde nebyly lodní přepážky. Tato závažná konstrukční chyba nebyla po této tragédii již při stavbě lodí opakována. Kapitán ponorky se mohl radovat. Ne však němečtí generálové. Spojené státy přestaly hrát v tomto válečném konfliktu mrtvého brouka. Vyhlášení války na sebe nedalo dlouho čekat. Vrak Lusitanie není nepřístupný. V porovnání s Titanikem se nachází vlastně na mělčině, necelých 140 metrů hluboko.

 

Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Včera, 13:42
Večer, kdy chodí za dětmi domů Mikuláš s anděly a čerty, roku 1984 se na...
Včera, 12:21
Sezóna dovolených je tady! Ještě než letos zavítáte do některé z přímořských destinací, přečtěte si,...
Reklama