11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Zlatá olympijská medaile pro vědeckou obec. Alfred Nobel a jeho ceny

Jistě ten film také znáte. Děj se odehrává v jakési latinskoamerické zemi. Maličké městečko, kde prales začíná za posledním domem. Hnusné vedro, vlhko a hmyz. Jedinou možností zábavy je utápět vlastní smutek a beznaděj v alkoholu. Zde se soustředili vyhnanci z různých koutů světa. Každý před něčím nebo někým prchá, a každý potřebuje peníze, aby z tohoto pekla mohl uniknout. Konečně se naskýtá šance. Šance být jednou nohou v povětří a druhou v hrobě. Tou šancí je převoz nitroglycerínu k hořícímu ropnému vrtu.

Ano, je to film Mzda strachu, který se pro svoje vděčné téma dočkal několika verzí. Převoz nitroglycerínu v kanystrech, na dvou nákladních autech. Tato velmi citlivá výbušnina se používala v devatenáctém století hlavně v hornictví a stavebnictví. Byla vynalezena v roce 1847, italským chemikem Ascaniem Sobrerem. Práce s ní byla velmi riskantní a nebezpečná, protože tato olejovitě nažloutlá kapalina je velice citlivá na náraz. Její výroba byla však relativně jednoduchá, nevyžadovala příliš složitá zařízení, a potřebné suroviny jsou snadno dostupné dodnes.

Jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert žil v Praze. Víte ale kde má hrob?

Na počátku října byly uděleny Nobelovy ceny za fyziku, chemii a lékařství. Je to vlastně taková zlatá olympijská medaile pro vědeckou obec. Uděluje se od roku 1901, a znamená to nejen dosáhnout na vědecké nebe, ale současně získat i tučný balík peněz. I když to jistě není ten hlavní motiv vědecké práce. Odkud se ta cena vzala a po kom nese svoje jméno? Alfred Nobel, švédský chemik a vědec, se narodil 21. 10. 1833 ve Stockholmu. Nemusel se probíjet v mládí chudobou, rodina podnikala a dosáhla značného majetku. Alfréd se však nepřipojil ke zlaté mládeži. Snad to bylo i tím, že když mu bylo devět let, přestěhovala se rodina do Petrohradu, kde jeho otec pokračoval v podnikání. Na prahu dospělosti již hovořil anglicky, francouzsky, německy i rusky.

Šolochov dostal Nobelovu cenu za román, který možná napsal někdo jiný

 

Na univerzitě v Turíně pracoval v laboratoři výše zmíněného objevitele nitroglycerínu a zkoumal vlastnosti této výbušniny. V experimentech pokračoval i po návratu do Švédska. Zde, v jejich rodinné továrně v Helenborgu došlo k mnoha výbuchům. Při jednom z nich zahynul i jeho bratr Emil. Ve Stockholmu byly pokusy s touto látkou zakázány, proto se přesunul na jezerní hladinu, kde na své lodi pokračoval v pokusech. V roce 1867 si konečně dal patentovat svůj objev dynamitu.

FOTO: Nobel a dynamit

Nobel a dynamit - Nobelova cenaNobel a dynamit - Jaroslav SeifertNobel a dynamit - Jaroslav HeyrovskýNobel a dynamit - AkcieNobel a dynamit - dynamit
Další fotky
Nobel a dynamit - dynamit, ilustrace

Nitroglycerín, smíchaný s porézní hlinkou, byl najednou hodný a bezpečný jako těsto na chleba. K iniciaci byla zapotřebí rozbuška a zápalná šňůra. Není divu, že o tento vynález byl nesmírný zájem po celém světě. Nobel v dalších letech patentoval ještě neuvěřitelných 355 objevů. Objev trhavé želatiny, bezdýmého, střelného prachu, výbušniny používané dodnes, s názvem kordit. Domohl se obrovského majetku.  Ve své závěti odkázal třicet dva milionů švédských korun Akademii věd, která měla udělovat ceny za nejvýznamnější objevy vědy. Cenou je prémie z úroků této částky, ve výši 160 000 švédských korun. Nobelova cena není jen pro vědce exaktních oborů. Je to i literatura a později se připojila cena za ekonomii. Nobelova cena za mír je samostatnou kapitolou.

 

Před 1 hodinou
Kdyby ta naše revoluce před 30 lety nebyla tak sametová. Místo toho se jen ptáme,...
Před 3 hodinami
Pokud bychom měli vybrat jednoho z nejvýznamnějších světových sochařů, určitě bychom nesáhli vedle, kdybychom zvolili...
Včera, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Včera, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Včera, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Včera, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Včera, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Včera, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
Reklama