Žně pro zloděje. Odjíždíte na dovolenou? Zabezpečte svůj dům či byt

Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v této době opouštějí své domovy. Období prázdnin a dovolených jsou bohužel žněmi pro zloděje. Než odjedete na dovolenou, zajistěte svůj dům či byt tak, abyste minimalizovali riziko vykradení.

Na dovolenou neupozorňujte

Zloději si své oběti obvykle pečlivě vybírají. Snaží se zjistit informace, v kterou dobu bude konkrétní dům či byt opuštěn a co se v něm ukrývá. Rozhodně není moudré se chlubit o svých plánovaných cestách na sociálních sítích. Kdy a kam pojedete, se svěřte jen lidem, kterým opravdu důvěřujete. A cizím lidem se nesvěřujte ani o své finanční situaci.

Na jmenovce na dveřích bytu, zvonku a poštovní schránce uvádějte jen příjmení v množném čísle, např. Novákovi. Zloděje přitahují informace o počtu osob, které v nemovitosti žijí. Často si vybírají domy a byty majitelů s akademickými tituly, a tak ani ty na vizitky raději neuvádějte.

Stažené žaluzie, přeplněná schránka…

Po odjezdu na dovolenou by nemělo být na první pohled zřejmé, že je nemovitost prázdná. Nejčastěji na to upozorňují zatažené žaluzie, nepřetržitá tma a přeplněná poštovní schránka. To je pro zloděje jasný indikátor, že dům či byt je delší dobu prázdný. Domluvte se na poště na přerušení dodávky poštovních zásilek nebo požádejte sousedy, aby vám schránku po dobu vaší nepřítomnosti vybírali a její obsah u sebe uschovali.

Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

Nenechávejte zatažené žaluzie, závěsy či rolety. Na trhu jsou už k dostání speciální simulátory pohybu a světelné spínače, které se postarají o pravidelné rozsvěcování či zhasínání světel.

Zabezpečení – deset procent z ceny nemovitosti

Lidé bohužel zabezpečení svých domů a bytů často podceňují. Experti tvrdí, že do zabezpečení by se mělo investovat 10 % z ceny nemovitosti. Pokud jste nezabezpečili svůj dům či byt už dříve, před odjezdem na dovolenou to už jen stěží doženete. Přesto vám přinášíme základní rady, jak svůj byt nebo dům zabezpečit.

  1. Zajistěte kvalitní osvětlení svého domu. Pořiďte světla s pohybovým senzorem, které se rozsvítí, když se v okolí domu někdo objeví.
  2. Pořiďte si kvalitní trezor, ideálně pevně zabudovaný do zdi, a do něj umístěte před odjezdem na dovolenou všechny cennosti.
  3. Nenechávejte žádné volně stojící žebříky nebo nástroje, které by mohly lupičům usnadnit vloupání.
  4. Pokud jste pojištěni, pořiďte si důkladnou fotodokumentaci cenností včetně výrobních čísel.

Jedeme na chalupu, kde vaříme v kalupu

Pět minut a zloděj jde jinam

Zaměřte se především na zabezpečení dveří a oken. Dveře by měly být vybaveny bezpečnostním štítem s kvalitní profilovou cylindrickou vložkou a vrchním přídavným zámkem, který zdvojuje bezpečnost vstupních dveří. Pro zvýšení bezpečnosti můžete použít doplňková zařízení, např. kódová kování, pojistky dveřních závěsů či zábrany proti vysazení dveří. Čím více bezpečnostních prvků použijete, tím bude stupeň ochrany vyšší a tím více budete proniknutí do objektu minimalizovat.

Pokud bydlíte v přízemí, pořiďte si okna s kvalitním rámem a používejte okenní překlady a parapety. Zvýšenou pozornost věnujte také výběru skla, uzávěrů a kování. Pokud žijete v oblasti se zvýšením rizikem loupeží, opatřete okna mřížemi.

Pro každého zloděje je důležitý čas, během kterého se dokáže do domu či do bytu dostat. Pokud mu to bude trvat déle než pět minut, své snahy raději vzdá a zaměří se na jiný objekt.

Zvíkov. Kdysi nedobytné orlí hnízdo, dnes vodní hrad

Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama