Zoopark se ze Zvole nejspíše přestěhuje jinam

5.4.2019
Jan Štoll

Zoopark Zvole představuje lidem život exotických zvířat, zdůrazňuje rozdíly života v přírodě a v zajetí. Návštěvníky nejvíce lákají kočkovité šelmy a plazi, v parku objevíte i další zvířata z nejrůznějších koutů světa a zdá se, že se jim tu daří dobře.

Problém je, že některá z nich, jako třeba puma, občas utečou. Zoopark také přišel o povolení chovu zvěře a stavby spojené se zooparkem jsou postaveny v rozporu s územním plánem. Problematický zoopark tak dělá vrásky nejednomu úřadu, včetně lidí, kteří ve Zvoli žijí. Stát vlastně nemá způsob, jak podobné situace řešit. Což se ukázalo nedávno, kdy na Zlínsku lev zabil chovatele.

Tomáš Machač, kterému zoopark patří, se k zaslaným otázkám, jak hodlá situaci řešit, nevyjádřil. Příliš nekomunikuje ani s obcí. Z vyjádření starosty ale vyplývá, že se pravděpodobně chov přesune jinam. „Majitel zooparku s obcí nekomunikuje, řeší problém snahou prodat nemovitost. Je možné, že finanční prostředky potřebuje na nákup jiné nemovitosti. Již se tu byli ptát zájemci o koupi,“ uvedl starosta Zvole Miroslav Stoklasa.

Útěky dikobraza, kterého mohli občas místní potkat, když se rozhodl projít se po okolí, mohou působit úsměvně. Vzrostlá puma mimo výběh už ovšem tolik veselí nevyvolá. Obec kvůli tomu musela v minulosti vyhlásit zákaz vycházení. Je proto pochopitelné, že zdaleka ne každý je ze zooparku nadšen. „Moc bych si přál, aby se prodej uskutečnil. Problém s chovem velkých kočkovitých šelem se tak jistě nevyřeší, chovatel se přesune jinam, kde se, předpokládám, bude dít to samé jako ve Zvoli,“ říká starosta Stoklasa.

To, že má starosta v uvozovkách o veselé zážitky postaráno, dokládají příhody ze zooparku, které se občas objevují v médiích. „Od posledního útěku pumy žádný incident v této zoo zaznamenán nebyl, nepočítám uštknutí majitele mambou černou,“ dodává starosta.

Podivná spojenectví za studené války. SSSR v boji o britské Falklandy podpořil polofašistickou Argentinu

Černá stavba, černá zoo

Když byla před dvěma roky odchycena mladá puma, kterou údajně neznámý pachatel vypustil z jejího chatrného příbytku, vyšlo najevo, že z rozhodnutí stavebního úřadu Jesenice měly být všechny takzvané kontaktní zoo zahrnující přístřešky, výběhy, kotce a buňky pro zvířata do 23. srpna 2017 odstraněny, čímž mělo v podstatě toto zařízení zaniknout.

To se ale nestalo, zoopark a zvířata zůstaly na místě. Pokud majitel nespolupracuje, nemají místní úřady kvůli přítomnosti zvířat přímou možnost situaci změnit. „Rozhodnutí o nařízení odstranění nepovolených staveb v Zoo Zvole bylo vydáno a je vykonatelné. Stavební úřad nemá oprávnění vlastníkovi odebrat zvířata, jejichž přítomnost je překážkou pro výkon samotného odstranění,“ řekl vedoucí jesenického stavebního úřadu Jan Hašek.

Chovné prostory, které nejsou v souladu se stavebními předpisy, nedostanou potřebné povolení. „Správa neudělí povolení k chovu v případech, kdy nejsou zabezpečené podmínky pro potřeby zvířat tak, aby nedocházelo k bolesti, poškození zdraví, a zároveň nejsou vybudovaná účinná opatření proti úniku zvířat,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček a dodal, „řádný průběh stavebního řízení minimalizuje rizika výskytu nevhodných materiálů nebo rizika poranění zvířat nevhodnou nebo nestabilní konstrukcí a podobně. I proto se Krajská veterinární správa rozhodla ve věci povolení chovu druhu zvířete, vyžadujícího zvláštní péči, na chovný pár pum s mláďaty neudělit prodloužení schválení chovu.“

Přivést majitele zooparku k odpovědnému jednání tak mohou hlavně pokuty. „Chovatel byl pokutován stavebním úřadem, pokutu uhradil, ale protože neodstranil stavby, byl pokutován opakovaně. Druhá pokuta byla mírnější z důvodu, že stavebnímu úřadu předložil smlouvu s realitní kanceláří o zprostředkování prodeje nemovitosti s příslibem prodeje do dubna,“ říká starosta Zvole.

Podle informací starosty je splatnost pokuty v nejbližších dnech. „V případě, že nenastane odstranění staveb, stavební úřad bude v pokutování pokračovat, ale již ve významně vyšších částkách,“ dodává starosta. Výše pokuty by se tentokrát mohla vyšplhat až na 100 tisíc korun.

„Obec nemá právní prostředky k vymožení ukončení činnosti zoo. Jediné, co můžeme dělat, je podávat podněty orgánům státní správy, apelovat na politiky ve smyslu změn zákonů a předpisů a snažit se případ medializovat,“ říká Stoklasa.

Průmyslový Smíchov se má proměnit. Lidem navzdory?Nepřehlédněte