Zoroastrismus, údajně nejstarší náboženský systém

Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší. Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra, babylonský král. Toto náboženství bylo rozšířené zejména mezi starými Peršany, kteří sice uznávali jediného boha, avšak řídili se dvěma protikladnými principy, dobrem a zlem.

Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra, babylonský král. Toto náboženství bylo rozšířené zejména mezi starými Peršany, kteří sice uznávali jediného boha, avšak řídili se dvěma protikladnými principy, dobrem a zlem.

Kailás, symbol uctívání čtyř asijských náboženství. Hora nezdolaná žádnou horolezeckou výpravou

Stvořitelem všeho na Zemi je podle zoroastrismu bůh Slunce Ormuzd, jenž byl vnímán jako čistý symbol dobra, který všechno ví, soudí vždy jen spravedlivě a miluje každou bytost na světě bez rozdílu.

Jeho naprostým protikladem je však bůh Ahriniana, který zbavuje lidi štěstí a nesmrtelnosti, vše ničí nemocemi a šíří smrt. Tento bůh byl prý údajně zrozen rovněž jako dobrý, ovšem stal se zlým v okamžiku, kdy ho zaslepila závist vůči bohu Ormuzdovi. Bůh Ahriniana byl sice obdařen velikými znalostmi, nemohl jich však plně využívat, a to díky „temnotám“, které ho obklopovaly.

Když v zemi vládne čaroděj a státním náboženstvím je vúdú. Vítejte na Haiti v době Papa Doca

Zoroastrismus jako náboženství uctívalo tři živly, a to oheň, půdu a vodu, přičemž oheň, jako posvátný, z nich byl nejdůležitější.

Všechny tyto uctívané živly byly skutečně až v takové vážnosti, že ani mrtví nesměli být spalováni nebo ukládáni do země. K poslednímu odpočinku sloužily tzv. Věže mlčení, jakási nepřístupná pohřebiště, kam se ukládala nahá těla mrtvých. Zatímco duše prý údajně opouštěla tělo po slunečních paprscích, tělo se stávalo kořistí zvířat, zejména supů.

Faraonova kletba, černá magie nebo jen náhoda. Možné je obojí

Náboženskými obřady zoroastrismu se zabývali mágové, kteří studovali zejména astrologii a rovněž také sny. Zoroastrismus postupem času procházel mnoha proměnami, až jej nakonec zcela pohltil islám. K jeho původní podobě se však ještě doposud stále hlásí přibližně čtvrt milionu lidí, a to především v Íránu, Iráku a Sýrii.

Zdroj: Lexikon magie

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama