Faraonova kletba, černá magie nebo jen náhoda. Možné je obojí

2.3.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Kariéra Howarda Cartera později pokračovala v EAS (Egyptian Antiqueities Service), z níž vystoupil v roce 1905. V další archeologické práci byl sponzorován lordem Carnarvonem a dne 4. listopadu 1922, po patnácti letech hledání, Howard objevil v Údolí Králů nedaleko Luxoru neporušenou Tutanchamonovu hrobku.

Během jejího několikaletého předchozího hledání musel archeolog čelit složité politické situaci v Egyptě, tlaku veřejného mínění na zpřístupnění hrobky a překonat období první světové války, kdy byly práce na nějaký čas zastaveny. Carter strávil tyto válečné roky prací pro britskou vládu jako diplomatický kurýr a překladatel. Na konci roku 1917 s nadšením pokračoval ve svých výkopových pracích.

Na poslední cestě faraona do podsvětí. Průvodcem vám bude sám Tutanchamon

V roce 1922 byl lord Carnarvon nespokojen s hubenými výsledky Cartrovy mnohaleté práce. Sdělil mu, že má peníze na financování ještě jedné sezóny, a to je pro něho poslední možnost učinit nějaký objev. Carter se vrátil do Údolí králů a prozkoumal řadu míst, které před několika sezónami opustil. Dne 4. listopadu 1922 jeden chlapec (water boy – nosič vody) náhodou narazil na kámen, který se ukázal být posledním schodem vyříznutým do skalního podloží. Carter nechal schody částečně vykopat, dokud se nedostali ke dveřím. Dveře byly zapečetěny nezřetelnými kartušemi (oválné pečeti s hieroglyfickým písmem). Carter nařídil vyčištění schodiště a zaslal telegram Carnarvonovi, který dorazil za dva a půl týdne, 23. listopadu.

Stále prokletý rod monackých knížat. Legendárnímu Ranierovi se podařilo mnohé, to nejdůležitější ne

Dne 26. listopadu 1922 Carter udělal „malý otvor v levém horním rohu“ dveří, v přítomnost lorda Carnarvona, jeho dcery Lady Evelyn Herbert a dalšího personálu, sekáčem (majzlíkem), který mu jeho babička dala k 17. narozeninám. Byl schopen nahlédnout pomocí světla svíčky a viděl, že mnoho zlatých a ebenových vzácností je stále na svém místě. Ještě však nevěděl, zda se jedná o „hrobku nebo jen o starou skrýš“, ale viděl zapečetěné dveře mezi dvěma sochami-strážci, což vypadalo slibně. Carnarvon se zeptal: „Vidíš něco?“ Carter odpověděl památnou větou: „Ano, úžasné věci!“ Carter ve skutečnosti objevil Tutanchamonovu hrobku (následně označenou jako KV62). Carterovy poznámky a fotografie naznačují, že on, lord Carnarvon a lady Evelyn Herbert vstoupili do pohřební komory v listopadu 1922, ještě před oficiálním otevřením.

Prokletý hrad romantiků Kokořín. Chrání zdejší poklad tajemný černý myslivec?

V únoru 1923 Carter otevřel zapečetěné dveře a zjistil, že skutečně vedou k pohřební komoře, a poprvé spatřil sarkofág Tutanchamona. Hrobka byla považována za nejlépe dochovanou a neporušenou faraonskou hrobku, jaká kdy byla nalezena v Údolí králů, a objev byl dychtivě přijat světovým tiskem. Většina novinářů musela zůstat v hotelích, protože příliš obtěžovali badatele.

Tajemné dutiny v historických stěnách zámku v Dolních Břežanech odkryla rekonstrukce. Odhalená místnost ve věži se stala zájmem archeologů

Jako archeolog „amatér“ byl Carter oficiálními vědeckými kruhy považován za šťastlivce a z toho důvodu se nedočkal uznání v Egyptě a ani ve Spojeném království. Lord Carnarvon, který několik let vykopávky financoval, nedostal od tehdejší egyptské vlády ani slíbenou část nálezu, což tehdy bylo zvykem jako kompenzace nákladů. Později v březnu 1923 lord Carnarvon dostal otravu krve, v době, kdy pobýval v Luxoru poblíž místa, kde byla hrobka. Zemřel v Káhiře 5. dubna 1923. Navíc jeho vdova musela prodat z důvodu finančních potíží jeho sbírku Metropolitnímu muzeu do USA. Tento fakt nesla britská vláda dost nelibě.

Psal o faraonovi, mluvil tím za utiskované Poláky. A sám unikl smrti jen tak tak

V roce 1924 Carter absolvoval turné po Británii, Francii, Španělsku a Spojených státech a přednesl řadu přednášek. V New Yorku a dalších amerických městech na ně přišlo velké a nadšené publikum, které vyvolalo americkou „egyptomanii“. Carter se nikdy neoženil a ani neměl děti. Zemřel 2. března 1939 Londýně ve věku 64 let na Hodgkinovu nemoc. Jeho pohřbu se zúčastnilo jen málo lidí a je pohřben na hřbitově Putney Vale v Londýně.

FOTO: Howard a Tutanchamon

Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, British archaeologist and Egyptologist Howard Carter (1874-1939) -wikimedia.commons –Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, Mask on Tutankhamun’s innermost coffin -wikimedia.commons –Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, Lord Carnavon auf den Stufen zum Grab Tutanchamun und Howard Carter (links) -wikimedia.commons –Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, Howard Carter opens the innermost shrine of King Tutankhamun's tomb near Luxor, Egypt which one of carter's water boy found the steps down to-wikimedia.commons –Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, Howard Carter (kneeling), an Egyptian workman, and Arthur Callender at doors of burial shrines in Pharao Tutankhamens tomb;wikimedia.commons ;
Další fotky
Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, Carter’s grave at Putney Vale Cemetery, London, in 2015 – wikipediaHoward a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130445Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130446Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130447Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130448Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130449Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130450Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130451Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130452Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130453Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130454Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130456Howard a Tutanchamon - Egypt, hrobka, faraon, egyptologie, archeologie, P1130455

Tato dvě nápadná úmrtí dala vzniknout legendě o faraonově kletbě, která chrání jeho hrobku před nezvanými hosty. Nedalo moc práce dohledat, že lordův blízký přítel, americký magnát George Jay Gould, zemřel na zápal plic 12 hodin poté, co hrobku též navštívil. O čtyři měsíce později po otevření hrobky zemřel na selhání srdce. Richard Bethell, Carnarvonův osobní tajemník, který pomáhal utřídit artefakty z hrobky. Během dalších šesti let stihla smrt nejméně dvanáct lidí, kteří hrobku navštívili a po dalších sedmi letech zůstali naživu už jen dva členové z původního archeologického týmu. Proč kletba nestihla všechny bez rozdílu a vedle nich i další spousty lidí, kteří do hrobky od roku 1922 vstoupily? Protože racionální úhel pohledu říká, že celá Tutanchamonova kletba je jen shoda okolností, zatímco ten iracionální nás obohatí konstatováním, že magie není exaktní věda. Myslet si můžete, co chcete.

 Nepřehlédněte