Na poslední cestě faraona do podsvětí. Průvodcem vám bude sám Tutanchamon

24.10.2019
Petr Matura
Další fotky

Výstava je připravena ve spolupráci se společností Laboratoriorosso. Můžete si zde prohlédnout sbírku původních předmětů, jež přibližují způsob, jakým staří Egypťané chápali posmrtný život.

Dětská hrobka v Egyptě skrývala předměty, které by mohly znamenat počátky primitivní hry v kuželky

Velká část vytavených exponátů pochází ze sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Ze zahraničí je nadací Fritze Behrense z muzea Augusta Kestnera v Hannoveru zapůjčena busta mladého faraona.

Objevil pro nás starý Egypt, svět nečekaně podobný tomu našemu

Spatřit zde můžete například stélu s dekretem od boha Usira, dětskou rakev, sbírku vešebtů, kteří měli zemřelému po smrti sloužit, rakev s mumií a velké množství dalších předmětů. Zajímavými artefakty jsou také tzv. ostraka, střepy hliněných nádob, které byly v Egyptě hojně využívány jako levný psací materiál. Dnes se tak můžeme přesvědčit, že obyvatelé dávného Egypta měli podobné starosti, jaké máme dnes i my…

Všechny vystavené předměty pocházejí z doby starověkých Théb. Díky unikátní multimediální technologii se na vlastní kůži můžete vžít do osudu faraona po jeho odchodu z tohoto světa. První část vás zavede do prostředí podsvětí, jak ho vnímali lidé ve starém Egyptě. Návštěvníky provádí sám objevitel hrobky Howard Carter. Díky multimediálním obrazům se vydáte zpět v čase od starodávných Théb až do Údolí králů.

Prvními tatéry byli Staří Egypťané. Jaké používali materiály a jaké chemikálie se užívají dnes?

Chodbou se pak dostanete až do podsvětí (předposlední části výstavy). Tam už je průvodcem samotný faraon Tutanchamon. Můžete tak sledovat celou cestu zásvětím a děj vás naprosto pohltí.

Poslední část výstavy mnoho návštěvníků přehlédne, ale žádný zájemce o Egypt by si ji neměl nechat ujít. Je věnována profesorovi Jaroslavu Černému (1897 – 1970), jedné z význačných postav české egyptologie a významnému odborníkovi na epigrafii (vědu o nápisech). Tento velký vědec a dobrodruh zasvětil velkou část svého života studiu komunity dělníků pracujících na stavbě hrobek faraonů v Údolí králů a tím upozornil i na obyčejné lidi, bez kterých by se slavní panovníci těžko obešli.

Tuto výstavu by určitě měli navštívit i ti, kteří měli možnost v Praze a v Brně zhlédnout také jedinečnou putovní výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady, kde bylo vystaveno přes tisíc exponátů. Výstava v pražském Národním muzeu nám však poskytuje zase zcela jiný pohled.

FOTO: Výstava Tutanchamon 2019

Výstava Tutanchamon 2019 - AnubisVýstava Tutanchamon 2019 - Vešebti – posmrtní služebníciVýstava Tutanchamon 2019 - Detail víka sarkofáguVýstava Tutanchamon 2019 - TutanchamonVýstava Tutanchamon 2019 - Vnitřek sarkofágu
Další fotky
Výstava Tutanchamon 2019 - Dětská rakevVýstava Tutanchamon 2019 - Posvátný pavián – projekceVýstava Tutanchamon 2019 - TutanchamonVýstava Tutanchamon 2019 - VešebtVýstava Tutanchamon 2019 - Víko sarkofáguVýstava Tutanchamon 2019 - VešebtiVýstava Tutanchamon 2019 - Rakev s mumiíVýstava Tutanchamon 2019 - Pohřební lůžkoVýstava Tutanchamon 2019 - Výstava Tutanchamon obr.2Výstava Tutanchamon 2019 - Výstava TutanchamonVýstava Tutanchamon 2019 - Hlavová část sarkofágu

Výstava potrvá do 31. 1. 2020. Pokud vás starověký Egypt oslovil, je tu i další výstava v Náprstkově muzeu s názvem Na březích Nilu.

 

Ve své době byla jednou z nejbohatších žen v Praze. Nosila obnošené šatstvo a nám zanechala ohromující odkazNepřehlédněte