Zrodily se v hlavách tří mužů. Kosmické lety, první mírové využití raket

3.9.2020
Karel Dudek
Další fotky

Rakety jsou prastarý vynález. Pocházejí z Číny, a jak je dobrým zvykem člověka, i tento objev byl nejdříve využit pro válečné účely. První rakety byly plněné střelným prachem, který je poháněl a současně sloužil k vyvolání požárů v pozicích nepřítele. Zmínky o jejich využití lze najít již v jedenáctém století.

Informace tohoto druhu se šíří velmi rychle. Od Číňanů k Mongolům, a potom k Arabům, kteří využívali zápalných raket v bojích proti křižákům. Středověk však znamenal úpadek tohoto vynálezu, který se nedal příliš ovládat a byl s přesností na štíru. Použití raket bylo nahrazeno dělostřelectvem, které bylo mnohem přesnější. Jejich renesance se dostavila na samém prahu devatenáctého století, kdy je použili Indové proti Britům. Byly nasazeny i v bitvě u Waterloo, i když nám to žádný film neukázal.

Německá raketa V-2 na sovětském Památníku pokořitelů kosmu. I takové jsou paradoxy dějin techniky

Devatenácté století. Čas vynálezů a objevů. Počátek vědeckotechnické revoluce. Nemohla by ta prskavka mít také nějaké jiné využití, než zapalovat válečné stany nepřítele? Newton by jistě vysvětlil, že se pohybuje na principu akce a reakce. Nepotřebuje se opírat o vzduch, jako letadla. To znamená, že může létat i ve vzduchoprázdnu. Pokud bude mít dost paliva, mohla by… Tak s tímto nápadem chodit na veřejnost, to bych se jenom zesměšnil. Jistě, laik určitě. Tvrzení musí být podepřeno důkazy. Matematikou a fyzikou, ta jediná dokáže zavřít posměváčkům ústa.

Na počátku byli tři muži, kteří se o to pokusili. Byli umínění, tvrdohlaví a neposlouchali sýčky, kteří už předem naprosto jistě věděli, že to, o co se oni pokouší, je nesmysl.

Všechny milníky lidstva by nebyly možné bez obětí na lidských životech. Jaké problémy provázely program Apollo

Jmenovali se Konstantin Ciolkovskij, Robert Goddard a Hermann Oberth. Rus, Američan a Němec. Míjeli se o generace, ale cíl měli společný. Cíl, na kterém pracovali více jak sto třicet let. Od Ciolkovského, který se narodil v září 1857, až po Obertha, kterého si mnozí ještě dobře pamatují, protože zemřel v roce 1989. V požehnaném věku 95 let, takže byl svědkem toho, jak se sny jeho předchůdců, i jeho vlastní, uskutečňují.

Těžké, nesmírně těžké a nevděčné začátky. Ciolkovskij byl první. Téměř hluchý, po prodělané spále, byl vyřazen z dětského kolektivu. Osud je zbabělý pes, uteče, když se na něj zadupe a ruský vědec se tím řídil celý život. Vystudoval a v roce 1903, v témže roce, kdy se od země odlepilo první letadlo těžší než vzduch, uveřejnil svoji vědeckou práci a teorii o letu rakety. Jeho vzorce o tomto pohybu platí dodnes a budou platit stále.

Žáci si dopisují s NASA

Za oceánem v USA, pracoval na podobných projektech Robert Goddard, o generaci mladší vědec a konstruktér. Nezávisle na Ciolkovském přichází na totéž a v roce 1912 vypracovává teorii o úniku rakety z gravitačního pole Země. Popravdě je nutno přiznat, že Goddard měl, na rozdíl od Ciolkovského, podstatně příznivější startovací podmínky, když už tedy používáme terminologii o raketách. To však ale nijak nesnižuje jeho píli a úspěchy. Pro milovníky záhad rád uvádím, že jeho oblíbenou raketovou střelnicí byl Roswell v Novém Mexiku.

Goddardovy práce využil i jistý Wehrner von Braun a ten matematice rozuměl. Bohužel. Jeho rakety V2, které se pohybovaly rychlostí přes pět tisíc kilometrů v hodině, se nedaly zadržet a deptaly Londýn téměř až do konce války. Braun byl dobrým konstruktérem a vyjádřil svoji vděčnost za americké zajetí tím, že stvořil raketu Saturn V, která vynesla první lidi k Měsíci.

FOTO: Zkrocení ohně

Zkrocení ohně - raketoplánZkrocení ohně - Saturn apollo raketaZkrocení ohně - raketaZkrocení ohně - Braun raketa motorZkrocení ohně - sojuz bajkonur
Další fotky
Zkrocení ohně - Konstantin CiolkovskijZkrocení ohně - Robert GoddardZkrocení ohně - Hermann Oberth

Kosmické lety, to bylo první mírové využití raket. Konečně člověk objevil něco, co bylo stejně vzrušující jako válka. Tehdy, před šedesáti i více lety se konečně začali lidé předhánět v něčem, co mělo opravdu smysl. Teorie a vzorce se začaly ověřovat tak, jak o tom jejich tvůrci snili.

Poprvé v historii nevyvolávalo hřmění raketových motorů v lidech hrůzu. A dnes? Možná, že se objeví kratičká zpráva v televizi, jak se použitý první stupeň rakety s neodchylnou přesností vrací zpět na rampu, aby byl opět natankován. Vše je přesně vypočítáno. Matematické rovnice jejich letu jsou neomylné. Zrodily se v hlavách tří mužů. Ciolkovskij, Goddard, Oberth.Nepřehlédněte