Pět tipů, jak si okamžitě zvýšit sebevědomí. Na mindráky zapomeňte

1.6.2021
Šárkos

Krok 1. Odpusťte si

Promarnili jste už spoustu času úvahami, že jste něco mohli udělat jinak. Že jste neobstáli. Možná za to může nikdy nedodělaná maturita, bolestivý rozchod, rodiče, kteří vám říkali, že za nic nestojíte a nic nedokážete.

A možná i nesprávní lidé kolem vás, kteří mysleli spíš na svoje ego, než aby vás dokázali povzbuzovat. Za nízkým sebevědomím mohou stát i problémy z dětství.

5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

Stop. Zakažte si myslet na všechno to, co jsme mohli nebo měli udělat jinak. Teď už to nezměníte. A je jedno, kolik let vám právě teď je. Říkáte si něco jako „už jsem moc stará nebo starý na to, abych něco opravdu dokázal/a“? Omyl.

Když se odhodláte změnit sami sebe, zažijete něco jako druhé narození. Váš vnitřní svět měníte vy ve svojí hlavě. A proto důležitým krokem k přijetí sebe samých je odpuštění všeho, co jste nedokázali.

Známe pět důvodů, kdy je lepší si děti nepořizovat. Patříte do rizikové skupiny?

Krok 2. Snižte nároky na sebe

Nikdo neumí úplně všechno a není dobrý úplně ve všem. Uvědomte si, že pravděpodobně máte nízké sebevědomí kvůli tomu, jaké nároky jste si na sebe kladli. Nebo možná i vaši rodiče. Uvědomte si, že nezáleží na tom, abyste byli ve všem ti nejlepší. Nemusíte být dokonce ani ve vámi určené oblasti „ti nejlepší“.

5 tipů na to, aby se do vás zamilovala každá žena. Návod, který nezklame

Přestaňte se navíc srovnávat s ostatními. Nic vám není do toho, kolik dalších lidí je v něčem lepší než vy – ať už třeba chytřejší, bohatší nebo krásnější. Nezáviďte lidem ani se s nimi nesrovnávejte.

Každý člověk si může jít přece za tím, co doopravdy chce, a někdy není lehké to najít. A každý má přece právo vždy měnit své životní priority a cíle. Ne že byste si nemohli dávat malé, realistické a dosažitelné cíle. Ale nebuďte na sebe přísní, jste jen člověk.

Krok 3. Poperte se s mindráky

Ani odpustit si a přestat lpět na svojí cílevědomosti ale často nestačí. To, co musíte udělat, je nadobro se zbavit těch mindráků a myšlenek, které vám někdo v minulosti do té hlavy nastavil. Jsou to vyloženě špatné konstrukty myšlenek.

Je to vaše vlastní uvažování, které vás činí těmi „uzlíčky neštěstí“, lidmi, kteří si nedokážou věřit. Musíte se toho zbavit, nejlépe za pomoci psychologa. Ten si může vyslechnout vaše myšlenky a postupně je společně můžete měnit.

5 tipů, jak sbalit každého chlapa. Držte se návodu našich babiček

Krok 4. Zdokonalujte se. A myslete pozitivně

Zkuste víc poznávat sami sebe a najít činnosti, které vás opravdu baví. A jim se věnujte a snažte se zdokonalovat. Dělejte to ale vždy pouze proto, že vás to baví a naplňuje, ne proto, abyste byli lepší než někdo jiný.

Jedině tehdy, když budete dělat věci, co vás opravdu baví, budete v životě šťastní. A budete si sami sebe moci vážit – říci si „tohle už jsem dokázal/a“. Pište si také každý den alespoň pět věcí, které se vám za ten den povedly. Snažte se něco najít za každou cenu.

5 jazyků lásky zachrání každý vztah. Které známe a proč je důležité se je naučit?

Pozitivní myšlení je velmi důležité na cestě nejen za sebepřijetím. Potřebujete ho k tomu, abyste se dokázali mít rádi. Pište si nejen to, co jste dokázali, ale také své dobré vlastnosti a pozitiva. Snažte se také držet se hesla „ve zdravém těle zdravý duch“ a sportujte.

Krok 5. Kritiku ostatních berte s nadsázkou

Když už odpustíte sami sobě za to, že nejste dokonalí, vyzpovídáte se u odborníka ze všech křivd, a navíc si přestanete klást nerealistické nároky, ušli jste kus cesty. Jestliže už navíc zvládáte hledat na sobě pozitiva a silné stránky, gratulujeme. To všechno by ale bylo k ničemu, kdybyste se nenaučili přijímat kritiku a přečetli si něco málo o asertivitě.

Kde v Praze probíhají největší erotické orgie? Poznejte šest populárních swingers klubů. Víte, jak to v nich chodí?

Kritika druhých opravdu nemusí být příjemná věc, může v hlavě nadělat pořádnou paseku. Vždy ale myslete na to, že „oni vám vypráví příběh o sobě, ne o vás“. Jinými slovy, může vám být do značné míry jedno, co si o vás ostatní lidé myslí, ať již v pozitivním nebo negativním slova smyslu.

Kritika, objektivně podaná, vás může posunout dál, ale rozhodně se vyhněte přehnané sebekritice a nedovolte ani ostatním, aby měli „moc“ nad vaším sebevědomím. Jste člověk – něco děláte lépe, něco hůře. Neberte si osobně, pokud vás někdo kritizuje. To vám v životě hodně pomůže. Berte to jen jako informaci, nic víc.

Čím dnešní dívky odrazují chlapce

Zlatokopka, manekýna nebo intelektuálka. Čím dnešní dívky odrazují chlapce?

Další užitečná věc je asertivita. Naučte se říkat lidem „ne“, pokud opravdu nechcete. Nemáte zájem někam jít? Řekněte ne. Nemáte zájem podílet se na pro vás nezajímavém projektu, ale bojíte se odmítnout? Řekněte ne, z toho se nestřílí. Každý má právo souhlasit i nesouhlasit.

A co vaše rady? Máte nějaký osvědčený tip, jak si zvýšit sebevědomí? Napište ho o komentáře. Pozor, tento článek nebyl o sebelásce. Ta probíhá uvnitř každého člověka na nejniternější úrovni, a když je narušena, velmi často pomůže až odborník – na vině bývají problémy z dětství nebo soudy ostatních lidí v průběhu života. Vřele doporučujeme vyhledat pomoc, pokud budování sebevědomí sami nezvládáte. Není to žádná ostuda.

Zdroj: Wikipedia, TZNepřehlédněte