Alois, Hitlerův bratr. Po většinu života utajený a neznámý i dnes

13.1.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Nejprve se příjmením jmenoval Matzelsberger po matce, ale po svatbě svých rodičů roku 1883 ho otec uznal za vlastního a dal mu své jméno Hitler. V témže roce Aloisova matka zemřela na tuberkulózu a Alois a jeho mladší sestra Angela z prvního otcova manželství (1883 – 1949) pak vyrůstali u otce a jeho třetí ženy Kláry.

Ač žid, byl velký germanofil. Ludwig Wittgenstein – Hitlerův spolužák, který se stal filosofem

Alois opustil rodný dům před otcovou smrtí. S mladším nevlastním bratrem Adolfem neměl příliš dobré vztahy a později tvrdil, že nevlastní matka Klára upřednostňovala malého Adolfa, a že ho otec mnohdy trestal i za Adolfovy prohřešky. Alois měl technický talent, a proto otec zpočátku uvažoval o tom, že ho pošle na vysokou školu, aby se stal inženýrem. Nakonec si to ale rozmyslel, možná i zásluhou své ženy Kláry, a místo nákladného studia poslal syna do učení.

I když Hitlerovi jako jeden z mála tykal, tzv. Noc dlouhých nožů stihla i jeho. Záminkou se stala jeho homosexualita

Roku 1900 byl Alois zatčen pro krádež a odsouzen k pěti měsícům vězení. Roku 1902 musel do vězení na dalších osm měsíců. Nakonec po odpykání trestu emigroval roku 1905 do Londýna, kde se oženil s irskou dívkou Bridget Dowlingovou. Roku 1911 se jim narodil syn William Patrick Hitler. Nebylo to šťastné manželství, Alois často pil a v opilosti bil svou ženu a pravděpodobně i syna. Roku 1915 rodinu opustil a vrátil se zpět do vlasti. Po válce potom nechal poslat Bridget zprávu, že zemřel.

Hitlerův osobní lékař si vysloužil dva tresty smrti. Ten druhý jistě oprávněně

Když se takto „zbavil“ svého prvního manželství, oženil se v Německu s Hedwigou Frieda Amalie „Hete“ Mickley Heidemannovou (1889 – 1966), s níž měl dalšího syna, Heinricha Hitlera. S první manželkou se ale nerozvedl a roku 1924 byl obžalován z bigamie. Protože se Bridget k obžalobě nepřipojila, byl mu rozsudek šesti měsíců vězení podmíněně zrušen.

Když se z války vytratí rytířství. Německé letecké eso Sověti mučili a odsoudili do gulagu

Druhé manželce Hedvize a jejímu blíže nespecifikovanému podniku se v Německu až do Velké hospodářské krize velmi dobře dařilo. V období krize se Alois živil v Německu různými příležitostnými. Roku 1934 si otevřel v Berlíně restauraci „Alois“, která se stala oblíbeným místem pro setkávání příslušníků SA. S bratrem Adolfem však v kontaktu nebyl a ani Adolf Hitler ho ve své knize „Mein Kampf“ nezmiňuje. A jen málokdo i tehdy věděl, že Adolf má nevlastního bratra.

Německá mládež v Hitlerových drápech. Doplatily na to statisíce dívek a chlapců

Z Aloisova syna Heinricha, narozeného 14. března 1920, se, na rozdíl od jeho nevlastního bratra Williama Patricka, stal zapálený nacista. Navštěvoval elitní vojenskou akademii s cílem stát se důstojníkem. V roce 1941 vstoupil do Wehrmachtu jako radiospojař a zúčastnil se invaze do Sovětského svazu (Operace Barbarossa). 10. ledna 1942 byl sovětskými jednotkami zajat a poslán do moskevského zajateckého tábora Butyrka, kde po několika měsících výslechů a mučení zemřel ve věku 21 let.

FOTO: Alois Hitler

Alois Hitler - Alois HitlerAlois Hitler - Alois HitlerAlois Hitler - Klara Hitlerová (1860 až 1907), nevlastní matka Aloise Hitlera ml. – wikipediaAlois Hitler - Mein Kampf (česky Můj boj) je nejvýznamnější literární dílo Adolfa Hitlera – wikipediaAlois Hitler - Bridget Dowling
Další fotky
Alois Hitler - 300px-Bundesarchiv_Bild_101III-Zschaeckel-206-35,_Schlacht_um_Kursk,_Panzer_VI_(Tiger_I)Alois Hitler - Pohled na komplex Butyrka, kde byl vězněn a v roce 1942 zemřel Heinrich Hitler, příslušník Wehrmachtu – wikipedieAlois Hitler - Třešňová alej na hlavním hřbitově v Ohlsdorfu, kde je pohřben Alois Hitler mladší – wikipedia

Po válce žil Alois Hitler pod pozměněným příjmením Hiller s manželkou v Hamburku, kde také 20. května 1956 zemřel.

Aloisova první manželka Bridget v roce 1939 doprovázela svého syna Williama Patricka na cestě do Spojených států, kam byl pozván, aby přednášel o svém slavném strýci Adolfu Hitlerovi, a oba tam potom zůstali. Po válce se Bridget Dowlingová a její syn usadili na Long Islandu a nechali si změnit příjmení na Stuart-Houston. Bridget zemřela 18. listopadu 1969 a byla pohřbena na hřbitově Svatého hrobu v Coramu na Long Islandu. Tam byl také pohřben její syn, který zemřel 14. července 1987.Nepřehlédněte