Astrologie není naivní. Co má společného s medicínou?

Astrologie a medicína. Co s tím, v jednadvacátém století? Netahejte sem středověké šarlatány, řeknou si mnozí. Dříve, než se pohrdlivě ušklíbnete, dočtěte, prosím, tuto stránku. Medicína, se kterou se setkáváme v podobě, kterou známe, existuje sotva jedno století. Neuvěřitelně pokročila, co do techniky, vybavení, léčebných možností. Ale je to všechno? Opravdu to lidem stačí?

Léčíme nemoc, ale nikoliv nemocného. Odstranili jsme duši jako balast a zůstala tělesná schránka. Z člověka se stalo číslo, lékařská diagnóza. Už ne pan XY, ale ten žlučník na dvojce, co si stěžuje na bolesti hlavy. Že už je to dnes přeci jenom o trochu jiné? Rád věřím. Nemusíme však ve vzpomínkách chodit daleko. Nemocnice na kraji města, kultovní seriál. V dnešní době, by si bodrý pan doktor Štrosmajer jistě už hledal za svoje hulvátství k pacientům jiné místo, stejně jako akurátní sestra Huňková, či buranská baba v recepci, tykající příchozím. Jak to souvisí s astrologií? Právě tím zájmem o ten výše zmíněný balast, který z kusu masa dělá lidskou bytost.

Člověk je sám pánem svého osudu a svůj osud si vytváří on. Astrologie, šarlatánství i umění

Zkusme se podívat na astrologii v medicíně bez předsudků. Zůstaneme v Evropě. Až do hlubokého středověku byla nedílnou součástí diagnózy. Lékař se vás nevyptával na rodinnou či osobní anamnézu, ale zeptal se vás na přesné datum narození, s přesností na hodinu denní či noční, což si každý člověk pamatoval, stejně jako dnes rodné číslo. Lékař měl svoje tabulky a na základě této informace stanovil i léčbu. Nebyl to šarlatán. Byl přesvědčen o správnosti své metody, z jednoho prostého faktu, faktu lékařských zkušeností, ověřených mnoha uplynulými staletími.

Psychologie osobnosti. Už v dávném starověku si lékaři všimli, že určité lidské typy jsou svými povahovými vlastnostmi předurčení k určitému způsobu života více, než k způsobům jiným. Nevěděli pochopitelně nic o nervové soustavě, a tak přisuzovali lidské, psychické vlastnosti, fenoménům vesmírným. Vesmírná tělesa a vlastnosti jim přisuzované, byly předobrazem povahy konkrétních lidí. Makrokosmos provázaný s mikrokosmem. Vesmír a člověk.

Carl Gustav Jung. Průkopník v terapii lidské psychiky na základě snů

Cholerik, sangvinik, flegmatik, melancholik. Tato charakteristika lidských povah není nic novodobého. Znal ji již doktor Galenos ve třetím století po Kristu, i když pochopitelně on tyto termíny nepoužíval. Astrologie západního typu, tak jak ji všeobecně známe, se opírá o synchronicitu, nikoliv kauzalitu. Vysvětlení není složité. Kauzalita, neboli, příčina a následek. Nejdříve se praštíte do prstu a pak vám naskočí modřina. Jedno je podmíněno druhým. A synchronicita? Naskočí vám modřina, protože v parku spadlo několik suchých lístků na zem. To je samozřejmě vtip. Mělo to jen zdůraznit fakt, že synchronicita znamená, že dojde k určitému ději, aniž bychom znali příčinu, něco se stane a my si to nedokážeme racionálně vysvětlit.

Zachránce orloje, Antonín Strnad. I díky němu středověké hodiny neskončily ve starém železe

Zde už tušíme, že nevystačíme s konstatováním, že astrologie je blábol, který do moderní doby nepatří. Předně, astrologie nikde netvrdí, že každý člověk má svůj osud předurčen a nic na něm nedokáže změnit. S podobným přístupem nelze přistupovat k nemocnému. Jistě, nestojí na faktech, ale na zkušenostech a tradici, Není exaktní, ale empirická. Nostradamus, Galileo, Tycho Brahe, Kepler, Newton, ti všichni se astrologii věnovali, a rozhodně pro ně nebyla jenom nezbytným zdrojem obživy. Nehledali v postavení planet lidské osudy, ale harmonii a vesmírný řád.

Ale ani ten největší skeptik a guru racionálního uvažování nedokáže přehlédnout, nebo škrtnout jméno švýcarského psychologa a psychoterapeuta Carla Gustava Junga. Zakladatele analytické psychologie, který byl prvním, kdo začal synchronicitě jevů přikládat velký význam a znal lidskou duši jako málo kdo. Astrologie a medicína se doplňovaly a stále doplňují už několik tisíc let a bylo by pošetilé, třeba z pýchy na svoje znalosti, tento fakt pominout.

 

Dnes, 12:03
Zákaz přejíždění mezi okresy činí problémy některým menším obcím na jižní Moravě, které leží na...
Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Včera, 13:25
Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný...
Včera, 11:33
V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní...
Včera, 11:15
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi...
Včera, 10:41
Sám prošel Jedličkovým ústavem jako žák a po absolvování vysoké školy se do něj vrátil...
Včera, 08:30
Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil...
Reklama