Atentát na prezidenta, co neměl vůbec žádný smysl

20.1.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Oscar Collazo López se narodil 20. ledna 1914 ve městě Florida na Portoriku. V roce 1920 mu zemřel otec a jeho matka ho poslala s jeho bratrem do Jayuyi. Bratr byl členem Liberální strany, která usilovala o nezávislost ostrova. Když bylo Collazovi čtrnáct let, zúčastnil se nepovolené studentské demonstrace na památku narození Josého de Diega, známého obhájce nezávislosti Portorika. O čtyři roky později, v roce 1932 opět na demonstraci k téže události, vyslechl projev Pedra Albizu Campose, tehdy prezidenta Portorikánské nacionalistické strany. Collazu jeho osobnost natolik uchvátila, že vstoupil do jeho strany.

Byl to zázrak. Papež Jan Pavel II. přežil atentát, který by kohokoliv jiného zabil

V roce 1941 se Collazo přestěhoval do New Yorku, kde už žila velká portorická komunita. Tam se seznámil a posléze oženil s rozvedenou Rosou Cortezovou. Pár měl celkem tři dcery z předchozích manželství, Rosa dvě a Collazo jednu. Pracoval v továrně na leštění kovů a vedl normální rodinný život. Kromě toho se stal sekretářem a později prezidentem newyorské pobočky Portorikánské nacionalistické strany a spřátelil se Griselio Torresoluem.

Cholera, mor, mravenci, Trumanovi spojenci. Nebyli sami. A my je nemohli vystát

30. října 1950 se Torresola a Collazo dozvěděli, že povstání za nezávislost Portorika, ke kterému došlo ve městě Jayuya na Portoriku a které vedl nacionalistickým vůdcem Blanca Canalesem, ztroskotalo. Torresolova sestra byla zraněna a jeho bratr Elio byl zatčen. Collazo a Torresola pocítili, že musí něco udělat pro svou věc a vyburcovat ve světě zájem o podporu nezávislosti Portorika. A rozhodli se zavraždit prezidenta Harryho S. Trumana.

Milovaný i nenáviděný Alois Rašín zemřel před 95 lety. Zbabělý atentátník ho trefil do zad

31. října 1950 dorazili Collazo a Torresola do Washingtonu, D.C. a ubytovali se v hotelu Harris. Druhý den, 1. listopadu 1950, se se zbraněmi v ruce pokusili vstoupit do prezidentova „hostinského domu“ Blair House, kde prezident dočasně bydlel, protože Bílý dům se renovoval. Během útoku došlo k přestřelce, v níž Torresola smrtelně postřelil jednoho muž z prezidentovy ochranky a ten ho ještě než umřel stihl zastřelit. Collazo byl zraněn do hrudi a vzápětí zatčen.

Trest smrti dostal za výsměch, a ne za atentát. Skutečný příběh muže s krycím jménem Šakal

Ironií osudu právě prezident Truman byl ovšem zastáncem myšlenky nezávislého Portorika. Později podporoval uspořádání referenda, v němž mohli obyvatelé Portorika hlasovat, zda jejich ostrov získá status „Estado Libre Associado“ neboli „nezačleněné území“ Spojených států amerických. „Pro“ tehdy bylo 81,9 % voličů.

Proti Trumanovi samotnému nakonec nic neměl ani Collazo, jen ho považoval za „symbol systému“. Neútočil proto na člověka, ale na systém. Původně byl roce 1952 Collazo odsouzen k trestu smrti, který prezident Truman na základě žádosti o milost zmírnil na doživotí. Prezident Jimmy Carter nakonec v roce 1989 Collazu propustil na svobodu.

FOTO: Atentát na Trumana

Atentát na Trumana - Oscar Collazo a jeho žena Rosa – wikipediaAtentát na Trumana - Budova Blair House, kde prezident truman dočasně bydlel . wikipedieAtentát na Trumana - José de Diego, obhájce nezávislosti Portorika – wikipediaAtentát na Trumana - Jayuya povstání na Portoriku – člen národní gardy strhává portorickou vlajku – wikipedia –Atentát na Trumana - Don Pedro Albizu Campos, vůdce Portorikánské nacionalistické strany – wikipedia
Další fotky
Atentát na Trumana - 296. oddíl portorické národní gardy obsazuje město jayuya – wikipediaAtentát na Trumana - Prezident Spojených států Harry Truman – wikipedieAtentát na Trumana - Policista Leslie W. Coffelt, který byl zabit při pokusu o atentát na prezidenta trumana – wikipedieAtentát na Trumana - Deska cti žen Portorikánské nacionální strany – jméno Rosy je ve třetím sloupci na devátém řádku- wikipediaAtentát na Trumana - Vlajka Portorikánské nacionální strany – wikipedia

Po návratu do rodné země byl Collaza oslavován jako hrdina a s ovacemi ho přijal i kubánský diktátor Fidel Castro. A opět paradoxně guvernér Portorika Carlos Romero Barceló veřejně prohlásil, že nesouhlasí s prominutím zbytku Collazova trestu a prohlásil, že to povzbudí terorismus a poškodí veřejnou bezpečnost. K tomu nedošlo, i když Oscar Collazo zůstal nadále činný v akcích souvisejících s hnutím za nezávislost. Až do své smrti, kdy 21. února 1994 zemřel na mrtvici, však už žádnou akci srovnatelnou se svým pokusem o atentát na prezidenta USA nevykonal.

 Nepřehlédněte