Byl to zázrak. Papež Jan Pavel II. přežil atentát, který by kohokoliv jiného zabil

Další fotky

Alespoň je o tom přesvědčen muž, který se tohoto činu dopustil, turecký ultranacionalista Mehmet Ali Ağca (nar. 9. ledna 1958). Zasáhl papeže celkem čtyřmi ranami z pistole ráže 9 mm s cílem ho zabít. Nepodařilo se. Ale proč?

Především proto, že jen jedna kulka způsobila papeži sice vážné, ale nikoliv smrtelné zranění střev, ostatní tři zasáhly jeho ruce. V té chvíli selhal záložní střelec Oral Çelik, který na papeže vůbec nevystřelil. Navíc ani neodpálil menší nálož, která měla na místě atentátu způsobit zmatek a umožnit tak oběma atentátníkům uniknout. Skoro se tedy zdá, že za nevydařeným atentátem spíše, než zázrak stála určitá neschopnost těch, co ho měli provést.

Trest smrti dostal za výsměch, a ne za atentát. Skutečný příběh muže s krycím jménem Šakal

Ali Ağca v té době přitom byl již poměrně zkušeným zločincem. Patřil k organizaci Bozkurtlar, nacionalistickým a krajně pravicovým „Šedým vlkům“. 1. února 1979 zabil šéfredaktora tureckých novin Milliyet, novináře Abdiho İpekçiho. Před tímto činem organizoval v Istanbulu a Ankaře pouliční bitky proti levicově orientovaným studentům.

Po zavraždění İpekçiho uprchl s Halukem Kırcim, dalším vysoce postaveným členem Šedých vlků, do východního Turecka a schovával se tam. Po návratu do Istanbulu ho policie zatkla, ale 24. listopadu 1979 se mu podařilo z vojenské věznice Maltepe uprchnout, snad právě s pomocí vojáků napojených na Šedé vlky.

Geniální elektrotechnik měl spáchat atentát pomocí Foucaultova kyvadla, proslavil se ale bezdotekovým hudebním nástrojem

Potom Ağca pod falešným jménem Vilperi cestoval po celé Evropě, vykazoval se různými pasy a měnil si totožnost, možná proto, že chtěl zamaskovat své spojení s bulharskou rozvědkou, s níž začal spolupracovat a která se na přípravě atentátu na papeže rovněž podílela.

Do Říma spáchat atentát přijel Ağca 10. května 1981 vlakem z Milána. Podle jeho pozdější výpovědi se zde měl setkat s dalšími třemi spolupachateli, jedním Turkem a dvěma Bulhary. Operaci velel Zilo Vassilev, bulharský vojenský atašé v Itálii. Jak Ağca vypověděl, on a záložní střelec Oral Çelik měli zahájit palbu na papeže na náměstí sv. Petra, malou explozí vyvolat paniku a uniknout na bulharské velvyslanectví.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

13. května 1981, v den 64. výročí Zjevení Panny Marie ve Fatimě, seděli oba atentátníci na náměstí jako turisté, aby nevzbudili pozornost, psali pohlednice. Když papež projížděl ve svém speciálním vozu, papamobilu, kolem nich, v 17.17 hodin Ağca vystřelil z 9 mm poloautomatické pistole Browning Hi-Power čtyři výstřely a papeže vážně zranil. Snažil se utéct a ztratit v davu, ale byl zatčen šéfem vatikánské bezpečnosti Camillo Cibinem s pomocí jedné jeptišky a několika náhodných diváků.

Po několika rozsudcích, vězněních a propuštěních byl Mehmet Ali Ağca s definitivní platností propuštěn na svobodu 18. ledna 2010, a to i na základě přímluvy Jana Pavla II., který ho dokonce navštívil ve vězení. Obsah jejich jistě pohnuté rozmluvy zůstal pro veřejnost částečně tajemstvím dodnes.

Záhadná smrt pod vodou. Kletba Kennedyů si vybrala další daň. Vlastně dvě

Po svém propuštění atentátník na počátku roku 2013 prohlásil, že atentát inicioval ajatolláh Chomejní. Existuje ale i několik dalších teorií týkajících se tohoto atentátu:

  • Myšlenka na atentát vznikla v Moskvě, kdy KGB nařídila bulharskýma východoněmeckým tajným službám, aby ho provedly, a to proto že Jan Pavel II. jako Polák podporoval polské hnutí Solidarita;

FOTO: Atentát na papeže Jana Pavla II. 1981

Atentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Papež Jan Pavel II. na náměstí sv. Petra 29. září 2004, vlevo od papamobilu šéf vatikánské bezepčnosti Camillo Cibin – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Fiat Popemobile, ve kterém byl papež Jan Pavel II. v době pokusu o atentát. Toto vozidlo je nyní v Carriage museum ve Vatikánu-wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - One of the bullets that struck Pope John Paul II was later encased in the crown of the image of Our Lady of Fatima, in the Sanctuary of Fátima, Portugal-wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Logo Šedých vlká – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Pozdrav Šedých vlků – wikipedia
Další fotky
Atentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Camillo Cibin, šéf vatikánské bezpečnosti, který zatkl atentátníka Agcu – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Browning Hi-Power 9 mm, pistoli tohoto typu použíil Agca k atentátu na papeže jana Pavla II. – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Místo střelby je označeno malou mramorovou dlaždicí s osobním erbem Jana Pavla II. a datem římskými číslicem – wikipedia .Atentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Místo, kde došlo ke střelbě na papeže na náměstí sv. Petra je označeno dlaždicí wikipedieAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Papež Benedikt XVI., vpravo Camillo Cibin, šéf vatikánské bezpečnosti – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Papež Jan Pavel II. (1985) – vpravo za ním šéf vatikánské bezpečnosti Camillo Cibim – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Papež Jan Pavel II. v roce 1985 – wikipediaAtentát na papeže Jana Pavla II. 1981 - Osobní erb Jana Pavla II. –
  • Sám Agca ve svých výpovědí uváděl různá protikladná prohlášení. K tomu jeho advokát Antonio Marini prohlásil: „Ağca nás všechny zmanipuloval, řekl stovky lží, neustále se měnící verze a nutil nás otevřít desítky různých vyšetřování“;
  • Původně přitom Ağca prohlašoval, že je členem marxistické lidové fronty za osvobození Palestiny (PFLP), ta ale jakékoliv své spojením s ním popřela.

Pozadí atentátu tedy zůstává stále nejasné. Což však u činů tohoto druhu není nic neobvyklého.

 

Dnes, 11:45
Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších...
Dnes, 10:19
Teplé letní večery jsou jako stvořené na grilování a rožnění venku v zahradě. Abyste si...
Dnes, 08:11
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Včera, 16:54
Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému...
Rybíz
Včera, 16:03
Rybíz je oblíbené ovoce plné vitamínů, které má na své zahrádce skoro každý Čech. Letošní...
Včera, 14:21
Nacházíme se za Horskou branou. Dnes už neexistuje, byla zbořena v roce 1875. Stávala v...
Včera, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Včera, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Včera, 08:12
Povinná školní docházka zavedená roku 1774 byla přelomovou a evropsky výjimečnou reformou. Vždyť ve Velké...
12.7.2020
Rekonstrukce Státního zámku Slatiňany je po necelých třech letech u konce. Zámek má opravenou fasádu...
Reklama