Bankovní lupič jako hrdina. Lidi si na památku máčeli kapesníky v jeho krvi

22.7.2019
Václav Pavlík
Další fotky

K jeho osobnosti jako takové lze říct jen tolik, že jako jeden z nejhorších zločinců 20. století obyčejným člověkem zcela jistě nebyl. Co ho přivedlo na tuto dráhu?

 • Dillingerův otec, obchodník, byl zastáncem tvrdé výchovy přesvědčeným o tom, že „zahálející rákoska kazí dítě“.
 • Matka mu zemřela, když mu nebyly ani 4 roky. Potom se o něj starala jeho o 14 let starší sestra Audrey, která byla v té době už vdaná a měla později sedm dětí.
 • Roku 1912 se Dillingerův otec znovu oženil s „Lizzie“ Fieldsovu (1878 – 1933) a měl s ní 3 další děti. John zpočátku macechu nesnášel, ale pak se do ní zamiloval. Jejich vztah trval tři roky.

Berlínský řezník prodával párky vlastní výroby. Z lidského masa

 • Už jako dospívající měl John Dillinger často potíže se zákonem kvůli výtržnostem, drobným i větším krádežím a šikanování mladších dětí. Otec ho nadále, a marně, vychovával, svou oblíbenou metodou výprasků. V roce 1922, když bylo Johnovi 19, byl poprvé za krádež skutečně zatčen.
 • V dospělosti vstoupil do námořnictva Spojených států a sloužil na bitevní lodi Utah, ale po několika měsících dezertoval. Nakonec byl propuštěn beze cti.
 • Roku 1924 se oženil s Beryl Ethel Hoviousovou (1906 – 1993), ale měl potíže udržet si práci. Proto ještě s jedním komplicem přepadl obchod s potravinami a ukradl tam 50 dolarů. Během loupeže Dillinger udeřil oběť svorníkem, který byl obalený látkou. Měl u sebe také nenabitou zbraň. Byl usvědčen z přepadení s následkem ublížení na zdraví a odsouzen na 10 let do vězení.
 • Ve státním vězení v Indianě pobyl ve výkonu od roku 1924 až do roku 1933. V této době, roku 1929, došlo k rozvodu. Jeho manželství s Beryl bylo zřejmě již jen formální.

Kanibal Jeffrey Dahmer. Kdo zabil nejbrutálnějšího amerického sériového vraha?

 • Vzápětí po nástupu trestu John Dillinger prohlásil: „Až se odtud dostanu, budu tím nejhorším bastardem, jaký svět viděl.“ K tomuto jeho předsevzetí možná přispěla i léčba kapavky, která u něj byla při nástupu do vězení zjištěna. Před objevem antibiotik se kapavka léčila nepříjemným vstřikováním dezinfekčního prostředku, konkrétně dusičnanu stříbrného, do močové trubice.
 • John Dillinger ve vězení nemarnil čas. Seznámil se zde s mnoha zkušenými bankovními zločinci, žádal po nich, aby mu vyprávěli o svých loupežích a společně plánovali loupeže, které uskuteční po propuštění z vězení.

Předobraz „hrdinů“ filmů Psycho nebo Mlčení jehňátek. Který sériový vrah inspiroval nejvíce filmařů?

 • Když byl Dillinger v roce 1933 propuštěn na svobodu, měl v době tehdy panující hospodářské krize jen nepatrnou šanci najít si práci. 21. června proto vyloupil svou první banku a ukořistil 10 000 dolarů (tj. dnešních téměř 200 000 USD).
 • Pomohl rovněž k úspěšnému útěku spoluvězňům, se kterými předtím pracoval ve vězeňské prádelně tím, že jim propašoval do cel zbraně. Potom se s nimi spojil a vytvořil tzv. „první Dillingerův gang“, který za jediný rok, od června 1933 do června 1934, vyloupil 12 jednotlivých bank.
 • Šéf FBI Edgar Hoover nechal vytvořit za účelem dopadení Dillingera čtyřicetičlenný „Dillingerův přepadový oddíl“, který by byl v září roku 1933 při vykrádání banky v Ohiu Dillingera skutečně také zatknul. Dillinger si však dokázal zařídit to, že jako falešní policisté ho do věznice v Ohiu eskortovali jeho komplicové. A tak se znovu ocitl na svobodě a dál přepadal banky, nyní v Arizoně, Indianě a na Floridě.
 • V listopadu 1933 Dillinger začal žít s Evelyn „Billie“ Frecheteovou. Po jeho smrti dostala Billie nabídku, aby pro noviny „Chichago Herald and Examiner“ napsala své vzpomínky.

Posedlý čaroděj a vůdce drogového klanu. Hrůzostrašný příběh amerického sériového vraha

 • Po zatčení v arizonském Tucsonu byl převezen do věznice Crown Pointu v Indianě. Dodnes není jasné, zda uprchl s pomocí makety pistole vyřezané z dřevěné poličky a nabarvené krémem na boty na černo, anebo zda měl skutečnou zbraň, kterou mu někdo do vězení propašoval. V každém případě donutil nejprve strážného, aby ho pustil ven a potom s rukojmím, zástupcem šerifa, odjel z města ukradeným autem. Tam rukojmí propustil, předtím si s ním však na rozloučenou ještě potřásl rukou, čímž si jako „slušný člověk“ získal obrovské sympatie veřejnosti.
 • Potom Dillinger založil svůj nový gang, který se při své „práci“ ale spíše přikláněl k násilí a brutalitě.
 • Když FBI vypsala odměnu 10 000 dolarů na jeho dopadení a odměnu 5000 USD za informace vedoucí k jeho dopadení. Dillinger si nechal udělat plastickou operaci a kyselinou odstranit papilární linie na prstech a unikal spravedlnosti dál.

Nejbestiálnější vrah v dějinách Československa. Jak Václav Mrázek uspokojoval své sadistické choutky?

 • Zatčen byl nakonec jen díky zradě. Trávil tehdy hodně času s prostitutkou Polly Hamiltonovou, která zavolala policii a prozradila, s kým se zná a že druhý den půjdou s Dillingerem do kina. Ona si vzala oranžové šaty, aby ji mohla policie identifikovat a Dillingera zatknout.
 • A to se také stalo. Když 22. července 1934 vyšla Polly s Dillingerem z kina, FBI už na ně čekala. Dillinger špatně vyhodnotil situaci, vytáhl zbraň a agenti FBI ho čtyřmi výstřely na místě ve 22.40 hod. zabili. Členové Dillingerova gangu později vypověděli, že je možné, že FBI zastřelila Dillingerova dvojníka, což se ale nikdy nepotvrdilo.

30 let pátrání, 80 milionů dolarů a nic. Vrah Olofa Palmeho zůstává nevypátrán

 • Zato se objevily zprávy, že si lidé namáčeli kapesníky do kaluže Dillingerovy krve, aby tak získali vzácný suvenýr. Lupičovo tělo potom bylo veřejně vystaveno v márnici a odhaduje se, že za půldruhého dne ho shlédlo 15 000 lidí. Byly mu také sejmuty čtyři posmrtné masky a nakonec byl pohřben na hřbitově v Indianapolis. Jeho náhrobek musel být několikrát znovu rekonstruován, neboť ho lidé rozebírali jako suvenýry. Anebo snad pro štěstí, které Dillingerovi tak dlouho přálo?

FOTO: John Dillinger

John Dillinger - John Dillinger, americký gangster (1903 – 1934) – wikipedieJohn Dillinger - Noviny Daily News uveřejnily zprávu o Dillingerově smrti – AmazonJohn Dillinger - Evelyn Billie Frechette (1907 – 1969) – MurderperpediaJohn Dillinger - wiki DillingerwantedposterJohn Dillinger - Zatykač na Johna Dillinegera slibující 10.000 dolarů a dopadení – findingDulcinea
Další fotky
John Dillinger - Polly Hamilton byla s Dillingerem v kině, poté byl zastřelen – MurderperpediaJohn Dillinger - Novinové výstřižky zachycující Johna Dellingera a jeho gang – wikipediaJohn Dillinger - Mrtvý Dellinger – rána pod pravým okem, kudy vylétla kulka – digitalcommonwealth.orgJohn Dillinger - Evelyn Billie Frechette – jedna z Dillingerových přítelkyň – MurderperpediaJohn Dillinger - Evelyn Billie Frechette – jedna z Dillingerových přítelkyň – winston-salemjournalJohn Dillinger - Dillingerův otec s dcerou z druhého manželství – MurderpediaJohn Dillinger - Označení místa, kde byl Dillinger zastřelen – nwi timesJohn Dillinger - Označení místa, kde byl Dillinger zastřelen – nwi timesJohn Dillinger - Dellingerova posmrtná maska (pod pravým okem je rána, kudy vyšla smrtící kulka z hlavy) – wikipediaJohn Dillinger - Dillingerův náhrobek na hřbitově, v podstatě asi čtvrtý v pořadí. Předcházející byly poničeny sběrateli suvenýrů-wikipedia
 • V téže době, jen o dva měsíce dříve, 23. května 1934, byli během zatýkání zastřeleni další slavní lupiči, Bonnie a Clyde, jejichž bandě bylo kladeno za vinu přepadení 10 až 15 menších obchodů a čerpacích stanic. Clyde měl podobný osud jako John Dillinger v tom, že hlavním motivem jeho loupeží byla pomsta společnosti za předchozí pobyt ve vězení, kam se dostal za vylupování obchodů a krádeže aut.

 Nepřehlédněte