Předobraz „hrdinů“ filmů Psycho nebo Mlčení jehňátek. Který sériový vrah inspiroval nejvíce filmařů?

31.5.2019
Lukáš Mucha

Dětství a mládí v pekle

Edward Gein se narodil 27. srpna 1906 na farmě ve Wisconsinu. Vyrůstal s bratrem Henrym v rodině alkoholika a panovačné náboženské fanatičky. Především matka stála za Eddieho šílenstvím, neboť svým synům četla před spaním krvavé příběhy, zakazovala jim stýkat se s ženami i kamarády a často je verbálně napadala či ponižovala prohlašováním, že v životě selžou jako jejich otec. I když už byli oba bratři dospělými muži, kromě brigád a pomocných prací na sousedských farmách se drželi doma a po smrti otce se fixovali pouze na matku. Vytvořila jim jakýsi mikrokosmos, jehož byla ústředním bodem. Když pak Henry za podivných okolností zemřel (údajně při požáru, který společně s bratrem hasili), zůstal Eddie se svou těžce nemocnou matkou sám. Nedlouho poté zemřela a Ed osiřel. Musel dál žít bez svého vzoru, bez jediného pevného bodu, který v životě měl. Pokud byl už nyní podivínem, postupem času se z něj začalo stávat monstrum.

Nejbestiálnější vrah v dějinách Československa. Jak Václav Mrázek uspokojoval své sadistické choutky?

Vykradač hrobů

Eda Geina fascinovala ženská kostra, proto se začal věnovat četbě o anatomii i sodomii a fantazíroval o sexu. Toužil stát se ženou. Chtěl být stejně silný a panovačný, jako byla jeho matka, ale rovněž mít i takové tělo. Začal tedy číst v novinách nekrology a vždy, když zemřela nějaká žena, vydal se na hřbitov, aby otevřel její hrob. Zpočátku mu s kopáním pomáhal jeho mentálně postižený kamarád Gus. Protože bylo nemožné, aby absolvoval operaci pro změnu pohlaví (něco takového úroveň tehdejší medicíny nedovolovala), rozhodl se vyřešit to jinak. Bral si z hrobů jak celá těla, tak jen části, které ho zajímaly. Mrtvoly stahoval z kůže, ze které si začal vyrábět „obleky“. Takto „ustrojený“ vycházel v noci ven a tančil. Ženské genitálie, které získal z mrtvých těl, si přivazoval přes své vlastní. Časem ho ale tyto praktiky přestaly vzrušovat, a tak se rozhodl, že si opatří čerstvé tělo.

Kanibal Jeffrey Dahmer. Kdo zabil nejbrutálnějšího amerického sériového vraha?

Sériový vrah Ed Gein

První jeho obětí se stala Mary Hoganová. Byla to jednapadesátiletá rozvedená žena, která vlastnila motorest nedaleko jeho statku. Ed přišel do jejího podniku, vytáhl revolver a zblízka jí prostřelil hlavu. Poté bezvládné tělo naložil do své dodávky a odvezl na statek. Další obětí, kterou Edovi dokázali – a ke které se i později přiznal – se stala Bernice Wordenová, majitelka železářství. Starší ženu opět zblízka zastřelil a odvezl dodávkou, tentokrát patřící oběti. Když se syn Bernice Wordenové vrátil z lovu a nemohl najít svou matku, nahlásil její zmizení. Policie pak při pátrání našla v železářství stvrzenku na nemrznoucí směs do zámku. Zástupce šerifa si vzpomněl, že mu místní podivín Ed Gein řekl, že bude kupovat nemrznoucí směs a od mladého Wordena se právě dozvěděl, že se ho Ed vyptával, zda půjde na lov. Šerif Arthur Schley se svým zástupcem okamžitě vyrazili na Geinův statek, vzdálený sedm mil od plainfieldského železářství. Měli v plánu zeptat se Eda na tyto zvláštní náhody…

Vrah od jezu ubil sekyrou svou milou, když spala. Nevěřili byste, co bylo důvodem hrůzného činu

Geinova farma hrůzy

Když šerif se svým zástupcem na statek dorazili, Ed jim tvrdil, že si prý zapomněl klíče a nemůže se dostat do domu. Šerif s pomocníkem tedy vykopli dveře. Protože celý statek nebyl elektrifikovaný, Schley prohledával dům s baterkou v ruce. Když se ocitl v kuchyni, ucítil, jak se mu něco otřelo o rameno. Když vzhlédl, spatřil tělo visící za nohy z trámu, dolní končetiny roztažené do stran a řeznou ránu sahající od pohlaví až k jícnu. Znetvořenému torzu chyběla hlava i genitálie. Tělo Bernice Wordenové bylo nalezeno. Další objevy svou hrůzností za předchozím nálezem nezaostávaly. Na sloupcích Edovy postele bylo přiděláno několik lebek, na zdi visely ženské rty pověšené na niti, našly se zde i vyříznuté ženské vagíny, odpadkový koš z lidské kůže a mnoho dalších bizarních exponátů. Vrcholem celé sbírky pak byly šaty ušité z lidské kůže, do kterých se Ed převlékal, když se „proměňoval“ v ženu. Vše vytvořil nejméně z 15 ženských těl.

Děti, které vraždily v Česku. Který čin byl nejodpornější?

Soud duševně nepříčetného

Přestože řada lidských pozůstatků pocházela z mrtvol ze hřbitova, Gein byl obviněn celkem z deseti vražd. Policie mu však prokázala pouze dvě z nich a Ed se k nim později i přiznal. Ale ve vězení neskončil – po znaleckém posudku psychologů, kteří ho označili jako schizofrenika se sexuální deviací, byl internován v psychiatrické léčebně. Vše vysvětloval svou nenávistí ke starším ženám, které byly podobné jeho matce. Během celého výslechu nejevil známky lítosti a neměl vůbec žádnou představu o obludnosti svých zločinů.

V roce 1957 Eda umístili v léčebně pro doživotně odsouzené zločince, kde žil až do své smrti. Podle lékařů byl vzorným pacientem, který ve všech ohledech spolupracoval a pobyt v léčebně byl prý jeho nejšťastnějším obdobím v celém životě. Edward Gein zemřel na rakovinu 26. července 1984 ve věku 77 let.
Jeho statek se stal na krátkou dobu turistickou atrakcí a věci z něj byly dokonce prodány v dražbě. V roce 1958 však farma do základů vyhořela.

Brutální smrt Piera Paola Pasoliniho. Jaký konec potkal jednoho z nejkontroverznějších umělců 20. století?

Edward Gein ve filmu

Příběh Edwarda Geina je jako z té nejhorší noční můry nebo nejděsivějšího hororu. Není proto divu, že zaujal mnoho tvůrců nejen z oblasti filmu. Jako prvního uchvátil spisovatele Roberta Blocha, který napsal o Edwardu Geinovi román, jenž se stal základem pro slavný filmový horor Psycho z dílny režiséra Alfreda Hitchcocka. Kultovní snímek o schizofrenním vrahovi Normanu Batesovi vznikl v roce 1960, ani ne tři roky po odhalení Geinova vraždění.

Režisér Tobe Hooper natočil v roce 1974 další velmi známý horor Texaský masakr motorovou pilou, který je opět inspirovaný některými skutečnostmi z tohoto případu. Vypráví o skupince mladistvých, kteří se dostanou na opuštěnou farmu plnou znetvořených kanibalů.

Ve stejném roce vznikl další hororový film vycházející z Geinova příběhu, kanadsko-americký snímek Deranged (ve volném překladu Choromyslný). V tomto případě se jedná o poměrně věrnou rekonstrukci života wisconsinského sériového vraha, i když jména postav tvůrci pozměnili.

Brutalita a perverze. 10 nejčastěji zakazovaných filmů

Také spisovatel Thomas Harris se nechal Edwardem Geinem inspirovat (především pak jeho ženským převlekem) a vytvořil slavnou literární, posléze filmovou postavu Hannibala Lectera. Kniha Mlčení jehňátek se stala bestsellerem a stejnojmenný film s Anthonym Hopkinsem získal v roce 1992 pět Oscarů.

Nejnovější snímek pojednávající o příběhu sériového vraha z Wisconsinu vznikl v roce 2007. Filmový horor Ed Gein: The Butcher of Plainfield (česky Ed Gein: řezník z Plainfieldu) se jako v případě snímku Deranged snaží držet faktů o Geinově životě.Nepřehlédněte